Otrzymaną e-receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce!
Potrzebujesz e-receptę na antykoncepcję?
1. Kup konsultację
Po wykupieniu konsultacji otrzymasz mailowo link do formularza z wywiadem zdrowotnym. Wypełnij go jak najszybciej!
2. Otrzymaj
e-Receptę na maila
Jeśli nie będzie przeciwwskazań, w czasie do 3 godzin na maila prześlemy Ci e-Receptę, którą zrealizujesz w każdej
aptece w Polsce!
3. Wykup tabletki antykoncepcyjne
w aptece
Podaj farmaceucie PESEL
i 4-cyfrowy kod widoczny na recepcie, aby wykupić lek.
e-Recepty są nowym systemem recept w Polsce - każda apteka od 01.01.2019r. musi je realizować.
Czym są tabletki antykoncepcyjne?
Tabletki antykoncepcyjne są hormonalną metodą antykoncepcji, należącą do najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Przy prawidłowym stosowaniu zaledwie 1 na 1000 kobiet rocznie zajdzie w ciążę stosując tę metodę antykoncepcji. Są one dostępne w wielu postaciach. Największą popularnością cieszą się doustne dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, zawierające połączenie hormonów: estrogenu i progesteronu.
Jak działają tabletki antykoncepcyjne?
Zawarte w tabletce hormony nie dopuszczają do uwalniania komórek jajowych z jajników (zapobiegają owulacji). Utrudniają także plemnikom docieranie w pobliże komórki jajowej zmieniając parametry śluzu i zapobiegają zagnieżdżeniu się komórki jajowej w tkance wyściełającej wnętrze macicy (zmieniają parametry gruczołów śluzówki szyjki macicy). Dzięki zawartości syntetycznego estrogenu tabletki antykoncepcyjne dodatkowo hamują dojrzewanie komórek jajowych.
Co możemy Ci zaoferować?
Wygoda
Gwarantujemy najwyższy poziom wygody i prywatności – gdy nie masz dostępu do lekarza możemy wystawić receptę by przedłużyć przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.
e-Recepta
Jeżeli nie będzie przeciwwskazań, w ciągu kilku godzin otrzymasz e-receptę, z którą będziesz mogła wykupić preparat w każdej aptece.
Bezpieczeństwo
Lekarz, który będzie konsultował Twoją sprawę, zadba o to, byś wiedziała jak bezpiecznie zachować się przed i po ewentualnym zażyciu preparatu.
Dodatkowe informacje o tabletkach antykoncepcyjnych
Zanim zdecydujesz się zastosować tabletki antykoncepcyjne
zapoznaj się z informacjami poniżej.
Jak otrzymać receptę na tabletki antykoncepcyjne przez internet?
ZdalnaPrzychodnia.pl jest portalem dla osób, które z dowolnego powodu nie mogą umówić się na wizytę lekarską stacjonarnie. Ponieważ tabletki antykoncepcyjne są środkiem wymagającym regularności w przyjmowaniu, oferujemy kobietom konsultacje online, dzięki którym otrzymają e-receptę w celu przedłużenia stosowania antykoncepcji. Otrzymaną e-receptę na tabletki antykoncepcyjne możesz zrealizować w dowolnej aptece.
e–Recepta na tabletki antykoncepcyjne online – przedłużenie terapii
e–Recepta na tabletki antykoncepcyjne jest rozwiązaniem problemu w sytuacjach gdy nie masz możliwości kontaktu ze swoim ginekologiem. Jeśli nie wystąpią przeciwwskazania, otrzymasz ją mailowo już po kilku godzinach od wypełnienia formularza z wywiadem zdrowotnym. Branie ich będzie bezpieczne – o sposobach prawidłowego przyjmowania przypomni Ci lekarz. Jeśli będziesz miała dodatkowe pytania o tabletki antykoncepcyjne, nie krępuj się ich zadać!
Opinie naszych pacjentów z portalu Opineo.pl
Najczęściej zadawane pytania
Z konsultacji mogą skorzystać pełnoletnie kobiety, które chcą przedłużyć receptę na antykoncepcję hormonalną. Wykupienie konsultacji nie w swoim imieniu lub nie będąc osobą pełnoletnią, będzie skutkowało brakiem możliwości jej przeprowadzenia i wystawienia e-recepty.
e–Recepta jest cyfrową receptą wprowadzoną do użytku w Polsce. Jest to recepta zarejestrowana w systemie elektronicznym, dzięki czemu możesz ją wykupić w każdej aptece w Polsce, podając kod dostępowy i numer pesel – otrzymasz je po wystawieniu recepty. Jeżeli posiadasz Internetowe Konto Pacjenta, otrzymasz również mobilną wersję recepty na podany w systemie adres e-mail lub numer telefonu. Rejestracja w Internetowym Koncie Pacjenta nie jest jednak wymagana by mieć możliwość wykupienia recepty.
Od momentu otrzymania przez nas wypełnionego formularza medycznego możemy zagwarantować Ci decyzję o wystawieniu recepty w czasie do 3 godzin. Staramy się jak najszybciej realizować konsultacje – większość z nich kończy się w około godzinę od momentu wypełnienia formularza z wywiadem zdrowotnym.
Tak, jeżeli potrzebujesz antykoncepcji awaryjnej to przejdź do strony konsultacji z antykoncepcją po stosunku.
Miesięczny koszt tabletek antykoncepcyjnych to mniej więcej 20-40 złotych w zależności od preparatu.
Pigułki antykoncepcyjne muszą być przyjmowane regularnie i o tej samej godzinie każdego dnia, tak, by utrzymać w organizmie stały poziom hormonów. Najczęściej tabletki przyjmujemy w systemie 21+7 (tabletka dwuskładnikowa, jednofazowa), to znaczy, że przez 21 dni codziennie łykamy jedną pigułkę, a następnie robimy 7 dni przerwy (coraz więcej preparatów w trakcie 7 dni przerwy zawiera tabletki placebo – byś mogła przyjmować tabletkę codziennie nie zastanawiając się nad długością przerwy). W czasie przerwy zwykle następuje krwawienie, które przypomina miesiączkę, choć u wielu kobiet jest to jedynie kilkudniowe, bezbolesne plamienie.
Poniżej przedstawiamy zasady, którymi powinnaś się kierować przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych:
- Wyznacz stałą godzinę przyjmowania tabletki – najlepiej uzależnić porę od swojego trybu życia;
- Ustaw w telefonie alarm, który przypomni codziennie o pigułce;
- Trzymaj blister w jednym miejscu, najlepiej w kosmetyczce/portfelu, by w razie wyjazdu lub wyjścia mieć je zawsze ze sobą;
- Zawsze zaczynaj blister od właściwego dnia i bierz tabletki zgodnie z oznaczeniami na opakowaniu;
- Zaznaczaj w kalendarzu dzień, w którym bierzesz ostatnią tabletkę i zaznacz dzień, w którym powinnaś rozpocząć kolejne opakowanie;
- Kończąc opakowanie zawsze upewnij się, że masz co najmniej jeden blister w zapasie;
Powyższe zasady postępowania mogą nieznacznie się różnić w zależności od specyfiki danego preparatu. Zanim weźmiesz pierwszą tabletkę, zapoznaj się z ulotką.
W szczególności w pierwszych tygodniach stosowania antykoncepcja hormonalna może wywoływać następujące działania niepożądane:
- powiększenie gruczołów piersiowych, któremu często towarzyszy tkliwość i bolesność piersi,
- nudności i wymioty oraz inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Te skutki uboczne zależą od dawki estrogenu i najczęściej ustępują po paru tygodniach użytkowania,
- krwawienia z pochwy – nie są one obfite, ale niestety mogą występować nieregularnie,
- zmiany w zachowaniu i nastroju. Receptory dla estrogenu i progesteronu występują w ośrodkowym układzie nerwowym. Wykazano, że estrogeny pobudzają aktywność mózgu, a progesterony zaś ją tłumią. U niektórych kobiet przyjmujących antykoncepcję hormonalną obserwuje się nerwowość, huśtawki nastrojów, epizody depresyjne i rozkojarzenie. Rzadziej efekty są całkiem odwrotne i pacjentki opisują euforię czy pobudzenie zarówno fizyczne, jak i umysłowe.
- przyrost masy ciała – występuje rzadko, ale w niektórych przypadkach może być znaczący,
- trądzik, łojotok i wysypki skórne – mogą wystąpić, gdy stosuje się starsze preparaty o działaniu androgennym. W przypadku nowszych progesteronów występuje efekt ochronny i często te preparaty stosuje się w leczeniu tych dolegliwości skórnych,
- migreny – u użytkowniczek antykoncepcji hormonalnej mogą pojawić się migrenowe bóle głowy. Efekt ten występuje częściej przy stosowaniu minipigułek z progesteronem.
Mimo, że skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych są dość liczne, występują tylko u niewielkiej liczby kobiet. Są one zazwyczaj łagodne i przemijające, choć u niektórych pacjentek mogą doprowadzić do całkowitej rezygnacji z tej formy antykoncepcji.
W przypadku wystąpienia efektów ubocznych, warto zastanowić się nad zmianą preparatu. Różne typy hormonów mogą mieć bowiem całkowicie odmienne działanie. Przykładowo, zmiana preparatu androgennego (lewonorgestrelu) na preparat o działaniu antyandrogennym (drospirenon) może zlikwidować problemy z trądzikiem czy przyrostem masy ciała. W celu ochrony organizmu przed negatywnym wpływem antykoncepcji hormonalnej można zastosować specjalne suplementy diety zawierające witaminy z grupy B, kwas foliowy, cynk (hormony obniżają ich wchłanianie) i zioła wspomagające usuwanie nadmiaru płynów.
Jeśli dojdzie do sytuacji pominięcia tabletki antykoncepcyjnej należy pamiętać o następujących zasadach. Rozpoczęcie następnego opakowania z ponad jednodniowym opóźnieniem lub opuszczenie więcej niż jednej tabletki z pierwszych siedmiu dni stwarza ryzyko reaktywacji jajników i wznowienia procesu jajeczkowania. Niestety w tej sytuacji nie można zakładać skuteczności metody, nawet jeśli bardzo szybko zorientujemy się o pominiętej dawce i zażyjemy ją z kolejną tabletkę antykoncepcyjną. Aby ustrzec się przed niepożądaną ciążą przez siedem następnych dni (w przypadku tabletki dwuskładnikowej) powinno się stosować dodatkowe zabezpieczenie lub całkowicie powstrzymać się od współżycia.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku pominięcia tabletki jednoskładnikowej – ( ang. minipill). W przypadku przyjmowania minipigułki, aby ustrzec się przed niepożądaną ciążą przez dwa następne dni powinno się stosować dodatkowe zabezpieczenie lub całkowicie powstrzymać się od współżycia.
Jeśli od czasu ostatniego zażycia aktywnej tabletki antykoncepcyjnej doszło do stosunku, w takiej sytuacji pomocne może być jedynie zastosowanie antykoncepcji awaryjnej: ellaOne/Escapelle.
Należy pamiętać, że pomiędzy lekiem EllaOne i wcześniej braną tabletką antykoncepcyjną może wystąpić wiele interakcji. Najnowsze badania wykazały, że przyjmowanie jakiejkolwiek tabletki antykoncepcyjnej można rozpocząć najwcześniej po 5 dniach od zażycia EllaOne. Najwcześniej zadziała tabletka jednoskładnikowa, która skutecznie będzie chroniła przed ciąża dopiero po siedmiu dniach od zażycia EllaOne (5 dni od zażycia EllaOne plus dwa dni na rozpoczęcia działania mini pigułki – w sumie 5+2=7 lub 5+7=12 dni – siedem dni jest potrzebnych do zatrzymania owulacji od rozpoczęcia brania tabletki dwuskładnikowej), bez względu na to, w jakim tygodni kobieta zapomniała o tabletce antykoncepcyjnej.
Przeciwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej w postaci tabletek antykoncepcyjnych dzielimy na bezwzględne i względne.
Bezwzględne:
- Zakrzepowe zapalenie żył, ŻChZZ (w tym obciążający wywiad rodzinny [choroba u rodziców lub rodzeństwa], objawy wskazujące na dziedziczną podatność na zakrzepicę żylną), choroby naczyń mózgu, niedrożność naczyń wieńcowych lub przebycie którejś z wymienionych chorób, a także stany predysponujące do ich rozwoju.
- Znacznie upośledzona czynność wątroby. Podaż egzogennych hormonów płciowych jest przeciwwskazana u pacjentek chorych na zapalenie wątroby do czasu normalizacji wyników badań czynnościowych wątroby.
- Choroba wieńcowa lub choroba naczyń mózgowych w wywiadzie.
- Migreny z aurą.
- Cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi.
- Rozpoznanie lub podejrzenie raka piersi.
- Niewyjaśnione patologiczne krwawienia z dróg rodnych.
- Potwierdzenie lub podejrzenie ciąży.
- Palenie tytoniu przez kobiety po 35. roku życia.
- Znacznie zwiększone stężenie cholesterolu lub triglicerydów w surowicy.
- Niekontrolowane nadciśnienie tętnicze.
Względne:
- Migreny bez aury.
- Dobrze kontrolowane nadciśnienie tętnicze.
- Mięśniaki macicy.
- Cukrzyca ciążowa w wywiadzie.
- Cukrzyca.
- Planowane operacje.
- Napady drgawkowe.
- Żółtaczka mechaniczna przebyta w czasie ciąży.
- Sierpowatość erytrocytów lub obecność hemoglobiny C.
- Choroby pęcherzyka żółciowego.
- Wypadanie płatka zastawki dwudzielnej.
- Toczeń rumieniowaty układowy.
- Hiperlipidemia.
- Palenie tytoniu.
- Choroby wątroby.
Niektóre powszechnie stosowane leki mogą wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo doustnej antykoncepcji hormonalnej. Należą do nich:
- leki przeciwpadaczkowe,
- leki przeciwgruźlicze,
- leki stosowane w zakażeniu wirusem HIV,
- leki przeciwbakteryjne.
Wiele osób zastanawia się czy antybiotyk sprawia, że tabletki antykoncepcyjne są mniej skuteczne. Krótkoterminowe stosowanie antybiotyku (do 7 dni) na pospolite infekcje nie obniża skuteczności antykoncepcyjnej i nie trzeba stosować dodatkowych zabezpieczeń.
Środki lecznicze takie, jak:
- karbamazepina,
- fenobarbital.
Ich przyjmowanie, podobnie jak niektórych antybiotyków, może obniżać skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Choć podane substancje należą do grupy leków przeciwpadaczkowych to warto wiedzieć, że są one także stosowane w innych często występujących schorzeniach. Inne leki przeciwpadaczkowe np. kwas walproinowy czy lewetiracetam są pozbawione tej niekorzystnej interakcji.