Brak produktów w koszyku.

TOP10 najczęstszych pytań o antykoncepcję

Pomimo rosnącej świadomości Polek w zakresie antykoncepcji, nadal jesteśmy społeczeństwem o dość małej wiedzy w tym temacie. Uświadamianie córek przez matki jest rzadkością, a często i wiedza rodziców jest niewystarczająca. Błędne informacje przekazywane są dalej, a niewiedza w zakresie antykoncepcji powoduje powstawanie mitów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Świadomość w tej dziedzinie jest niezwykle ważna. Bezpieczny stosunek to podstawa udanego życia seksualnego, a także zdrowie nie tylko kobiety, ale i najbliższych osób w otoczeniu. Bez względu na wybór metody antykoncepcyjnej, warto wzbogacać swoją wiedzę, aby wybrać najlepszą formę antykoncepcji dla siebie. Dlatego stworzono listę 10 pytań, które pozwolą rozwiać wątpliwości w tym temacie. Oto one:

  1. Czym jest wskaźnik Pearla?

Jest to informacja o skuteczności danej metody antykoncepcyjnej. Liczba oznacza ilość kobiet na sto, które zaszły w ciążę podczas stosowania danej metody przez rok. Im niższy wskaźnik, tym metoda skuteczniejsza.

  1. Jak dobrać odpowiednią metodę antykoncepcyjną?

Wybór odpowiedniej metody to zdanie lekarza ginekologa. Stosowanie prezerwatyw nie wymaga co prawda konsultacji lekarskiej, ale jeśli zależy nam na środkach hormonalnych, konieczne będą badania lekarskie i wnikliwy wywiad. Stosowanie środków hormonalnych wraz z niektórymi jednostkami chorobowymi to zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety. Lekarz wybiera metodę, biorąc pod uwagę wiek, czynniki zdrowotne, wagę, styl życia oraz oczekiwania kobiety. Nie bez znaczenia jest również fakt, czy kobieta rodziła już dziecko.

  1. Czy alkohol ma wpływ na skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Alkohol nie obniża skuteczności tabletek, jednak wymioty po upojeniu osłabiają jej działanie. Należy jednak dodać, że takie połączenie ma niekorzystny wpływ na wątrobę.

  1. Czy antybiotyki mają wpływ na skuteczność tabletek?

Zawsze należy informować lekarza o przyjmowanej antykoncepcji hormonalnej, gdyż niektóre antybiotyki obniżają ich skuteczność. W takich sytuacjach najlepiej dodatkowo się zabezpieczyć, np. stosując prezerwatywę. Również zioła np. dziurawiec czy dzięgiel chiński nie są obojętne na skuteczność tabletek hormonalnych.

  1. Czy należy zrobić przerwę od tabletek hormonalnych?

Obecnie stosowana antykoncepcja hormonalna jest na tyle bezpieczna, że nie ma konieczności robienia przerwy w jej przyjmowaniu. Sytuacja jednak się zmienia, kiedy kobieta planuje dziecko. Długotrwałe przyjmowanie tabletek hormonalnych wydłuża powrót do pełnej płodności kobiety. Należy więc wziąć to pod uwagę podczas zażywania tabletek.

  1. Czy pigułka podczas karmienia piersią nie zaszkodzi dziecku?

Podczas karmienia piersią można stosować tylko pigułki jednoskładnikowe. Tabletki dwuskładnikowe zawierają estrogen, należy w takiej sytuacji wykluczyć. Ponadto podczas karmienia piersią, pigułki przyjmuje się bez siedmiodniowych przerw.

  1. Czy antykoncepcja hormonalna powoduje tycie?

Badania wykazały, że tabletki hormonalne same w sobie nie powodują przybierania na wadze. Są jednak sytuacje, że kobieta w pierwszych miesiącach przyjmowania hormonów przybiera na wadze. Każdy organizm reaguje inaczej na przyjmowane leki i w takim przypadku warto poprosić lekarza o zmianę preparatu na inny.

  1. Czy waga ma wpływ na skuteczność plastra antykoncepcyjnego?

Nadmierna ilość kilogramów może obniżać stężenie hormonów. Plaster nakleja się na brzuchu, ramieniu lub na pośladkach. W tych miejscach tkanka tłuszczowa jest zazwyczaj grubsza, stąd utrudnione jest wchłanianie hormonów.

  1. Czy długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej ma wpływ na zdrowie?

Obecna antykoncepcja hormonalna nie wpływa negatywnie na organizm kobiety. Co więcej, długotrwałe przyjmowanie tabletek zmniejsza ryzyko raka macicy, jajnika czy jelita grubego. 

  1. Czy palenie ma wpływ na skuteczność tabletek?

Palenie papierosów jest przeciwwskazaniem do stosowania tabletek hormonalnych. Ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowo – zatorowych znacznie wzrasta u kobiet łączących pigułkę z papierosami. W takim przypadku najlepszym sposobem jest odstawić papierosy, lub jeśli nie jest to możliwe, zmienić metodę antykoncepcyjną.

Ciąża powinna być świadomym wyborem obojga partnerów. Dlatego odpowiednie dobranie sposobu antykoncepcji zapewnia komfort psychiczny. Należy również dodać, że jedynym środkiem antykoncepcyjnym chroniącym partnerów przed chorobami przenoszonymi drogą płciową jest prezerwatywa. W każdej sytuacji, kiedy pojawiają się wątpliwości, o radę można zapytać lekarza ginekologa.

Jak otrzymać e-receptę?

tabletka dzień po - 1 krok

1. Wybierz i kup konsultację

Po wykupieniu konsultacji otrzymasz mailowo link do odpowiedniego formularza z wywiadem zdrowotnym. Wypełnij go jak najszybciej!

recepta online - tabletka dzień po

2. Otrzymaj
e-Receptę na maila

Jeśli nie będzie przeciwwskazań, w czasie do 3 godzin na maila prześlemy Ci e-Receptę, którą zrealizujesz w każdej
aptece w Polsce!

3. Wykup lek
w aptece

Podaj farmaceucie PESEL i 4-cyfrowy kod widoczny na recepcie, aby wykupić lek.
e-Recepty są nowym systemem recept w Polsce - każda apteka od 01.01.2019r. musi je realizować.

Baza wiedzy

Tętniak mózgu

  WSTĘP W artykule tym omówione zostaną epidemiologię i patogenezę tętniaków tętnic wewnątrzczaszkowych oraz postępowanie w przypadku tętniaków niepękniętych.   

Czytaj więcej »
Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]