Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Ciąża » Niepłodność » Trudności z zajściem w ciążę u par
Skąd biorą się trudności z zajściem w ciążę u par?
Trudności z zajściem w ciążę u par mogą być problemem ze strony kobiety, mężczyzny lub obojga partnerów.
Jeżeli macie trudności z zajściem w ciążę, zgłoście się do lekarza. Lekarz przeprowadzi odpowiednie badania, aby zdiagnozować problem. Czasami, nawet mimo wykonanych badań, nie można ustalić przyczyny trudności zajścia w ciążę.
Kiedy powinniśmy umówić się do lekarza?
Większość specjalistów zaleca, aby zgłosić się na wizytę, jeżeli starania o dziecko nie przynoszą efektu przez rok starań (współżycia bez zabezpieczenia). Jeżeli martwicie się problemem wcześniej, skontaktujcie się z lekarzem lub pielęgniarką. Badania można wykonać wcześniej na przykład u kobiet po 35 roku życia i tych, które mają nieregularne cykle miesiączkowe.
Jakie badania można przeprowadzić u mężczyzn?
Jeżeli jesteś mężczyzną, lekarz przeprowadzi wywiad odnośnie Twojego zdrowia, historii życia seksualnego oraz zleci odpowiednie badania. Jednym z nich jest analiza nasienia. To badanie sprawdza, ile spermy możesz wyprodukować i czy jest zdrowa.
Inne badania obejmują:
- Badania krwi – Sprawdzają poziom męskich hormonów. Jeżeli ich poziom jest nieprawidłowy, może to utrudnić zapłodnienie partnerki. Istnieją badania krwi, które mogą sprawdzić czy istnieje genetyczne podłoże Twoich problemów.
- Badanie ultrasonograficzne (USG) – To badanie radiologiczne uwidacznia struktury w Twoim ciele, w tym męski układ płciowy. Niektórzy mężczyźni mają zablokowane nasieniowody, czyli ‘drogę’, która transportuje spermę.
- Badanie moczu – Badanie ocenia czy sperma porusza się w odpowiednim kierunku. Jeżeli porusza się w złym kierunku, oznacza to, że wędruje w kierunku pęcherza moczowego.
- Biopsja – Jeżeli mężczyzna nie ma spermy lub ma jej bardzo mało w nasieniu, lekarz może zalecić biopsję. Podczas biopsji, lekarz pobiera próbkę tkanki z wnętrza jądra. W dalszej kolejności, próbka jest badana w laboratorium, pod kątem zawartości spermy.
Jakie badania można przeprowadzić u kobiet?
Jeżeli jesteś kobietą, lekarz przeprowadzi wywiad dotyczący Twojego zdrowia, życia seksualnego oraz cyklu miesiączkowego. Następnie, przeprowadzi badanie.
U kobiet można wykonać następujące badania:
- Badanie krwi – To badanie sprawdza poziom żeńskich hormonów. Nieodpowiedni poziom hormonów może prowadzić do problemów z zajściem w ciążę. Badania sprawdzają również podłoże genetyczne problemu.
- Kontrola owulacji – Istnieją różne badania, które sprawdzają status owulacji. O owulacji mówimy, kiedy jajnik uwalnia komórkę jajową do jajowodu. Dzieje się tak, aby mogło dojść do zapłodnienia.
- Badanie macicy i jajowodów – Aby stwierdzić czy istnieją problemy związane z macicą i jajowodami, lekarz wykonuje badanie USG, prześwietlenie lub inne badania obrazowe. Badania te pomagają uzyskać obraz wnętrza ciała i ocenić zmiany zachodzące w macicy i jajowodach.
- Zbadanie wnętrza ciała poza badaniami obrazowymi – Niektóre badania wymagają zastosowania urządzeń dopochwowych, które są prowadzone aż do macicy. Czasami taki zabieg można wykonać robiąc małe nacięcia na skórze w dolnej części brzucha. Przez nacięcia, lekarz wprowadza specjalne urządzenie, które pozwala ocenić jajniki, jajowody i macicę.
Co dzieje się po przeprowadzeniu badań u par, które mają trudności z zajściem w ciążę?
Wyniki badań mogą pokazać, że jeden z partnerów lub obie strony mają problem z zajściem w ciążę. W tym przypadku, lekarz doradzi odpowiedni rodzaj leczenia.
Niektórzy pacjenci mają problemy, których nie da się wyleczyć. W innych przypadkach, wynik nie daje odpowiedzi jaki jest problem. Dlatego, ważna jest konsultacja z lekarzem, który dokładnie oceni problem i zaleci odpowiednie terapie.
Co jeszcze możemy zrobić, jeżeli mamy trudności z zajściem w ciążę?
Trudności z zajściem w ciążę są stresujące dla obojga partnerów. Uczucie smutku, obaw, złości i winy są normalne. Ważne jest, aby otrzymać odpowiednią pomoc w tym trudnym okresie. Spotkanie z terapeutą, ćwiczenia relaksacyjne lub zapisanie się do grupy wsparcia może okazać się trafną decyzją.
Przeczytaj więcej o trudnościach z zajściem w ciążę u kobiet.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)