fbpx

Trudności z zajściem w ciążę u par

Skąd biorą się trudności z zajściem w ciążę u par?

 

Trudności z zajściem w ciążę u par mogą być problemem ze strony kobiety, mężczyzny lub obojga partnerów.

Jeżeli macie trudności z zajściem w ciążę, zgłoście się do lekarza. Lekarz przeprowadzi odpowiednie badania, aby zdiagnozować problem. Czasami, nawet mimo wykonanych badań, nie można ustalić przyczyny trudności zajścia w ciążę.

 

Kiedy powinniśmy umówić się do lekarza?

 

Większość specjalistów zaleca, aby zgłosić się na wizytę, jeżeli starania o dziecko nie przynoszą efektu przez rok starań (współżycia bez zabezpieczenia). Jeżeli martwicie się problemem wcześniej, skontaktujcie się z lekarzem lub pielęgniarką. Badania można wykonać wcześniej na przykład u kobiet po 35 roku życia i tych, które mają nieregularne cykle miesiączkowe.

 

Jakie badania można przeprowadzić u mężczyzn?

 

Jeżeli jesteś mężczyzną, lekarz przeprowadzi wywiad odnośnie Twojego zdrowia, historii życia seksualnego oraz zleci odpowiednie badania. Jednym z nich jest analiza nasienia. To badanie sprawdza, ile spermy możesz wyprodukować i czy jest zdrowa.

Inne badania obejmują:

  • Badania krwi – Sprawdzają poziom męskich hormonów. Jeżeli ich poziom jest nieprawidłowy, może to utrudnić zapłodnienie partnerki. Istnieją badania krwi, które mogą sprawdzić czy istnieje genetyczne podłoże Twoich problemów.
  • Badanie ultrasonograficzne (USG) – To badanie radiologiczne uwidacznia struktury w Twoim ciele, w tym męski układ płciowy. Niektórzy mężczyźni mają zablokowane nasieniowody, czyli ‘drogę’, która transportuje spermę.
  • Badanie moczu – Badanie ocenia czy sperma porusza się w odpowiednim kierunku. Jeżeli porusza się w złym kierunku, oznacza to, że wędruje w kierunku pęcherza moczowego.
  • Biopsja – Jeżeli mężczyzna nie ma spermy lub ma jej bardzo mało w nasieniu, lekarz może zalecić biopsję. Podczas biopsji, lekarz pobiera próbkę tkanki z wnętrza jądra. W dalszej kolejności, próbka jest badana w laboratorium, pod kątem zawartości spermy.

 

Jakie badania można przeprowadzić u kobiet?

 

Jeżeli jesteś kobietą, lekarz przeprowadzi wywiad dotyczący Twojego zdrowia, życia seksualnego oraz cyklu miesiączkowego. Następnie, przeprowadzi badanie.

U kobiet można wykonać następujące badania:

  • Badanie krwi – To badanie sprawdza poziom żeńskich hormonów. Nieodpowiedni poziom hormonów może prowadzić do problemów z zajściem w ciążę. Badania sprawdzają również podłoże genetyczne problemu.
  • Kontrola owulacji – Istnieją różne badania, które sprawdzają status owulacji. O owulacji mówimy, kiedy jajnik uwalnia komórkę jajową do jajowodu. Dzieje się tak, aby mogło dojść do zapłodnienia.
  • Badanie macicy i jajowodów – Aby stwierdzić czy istnieją problemy związane z macicą i jajowodami, lekarz wykonuje badanie USG, prześwietlenie lub inne badania obrazowe. Badania te pomagają uzyskać obraz wnętrza ciała i ocenić zmiany zachodzące w macicy i jajowodach.
  • Zbadanie wnętrza ciała poza badaniami obrazowymi – Niektóre badania wymagają zastosowania urządzeń dopochwowych, które są prowadzone aż do macicy. Czasami taki zabieg można wykonać robiąc małe nacięcia na skórze w dolnej części brzucha. Przez nacięcia, lekarz wprowadza specjalne urządzenie, które pozwala ocenić jajniki, jajowody i macicę.

 

Co dzieje się po przeprowadzeniu badań u par, które mają trudności z zajściem w ciążę?

 

Wyniki badań mogą pokazać, że jeden z partnerów lub obie strony mają problem z zajściem w ciążę. W tym przypadku, lekarz doradzi odpowiedni rodzaj leczenia.

Niektórzy pacjenci mają problemy, których nie da się wyleczyć. W innych przypadkach, wynik nie daje odpowiedzi jaki jest problem. Dlatego, ważna jest konsultacja z lekarzem, który dokładnie oceni problem i zaleci odpowiednie terapie.

 

Co jeszcze możemy zrobić, jeżeli mamy trudności z zajściem w ciążę?

 

Trudności z zajściem w ciążę są stresujące dla obojga partnerów. Uczucie smutku, obaw, złości i winy są normalne. Ważne jest, aby otrzymać odpowiednią pomoc w tym trudnym okresie. Spotkanie z terapeutą, ćwiczenia relaksacyjne lub zapisanie się do grupy wsparcia może okazać się trafną decyzją.

Przeczytaj więcej o trudnościach z zajściem w ciążę u kobiet.

trudnosci-z-zajsciem-w-ciaze-u-par

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Potrzebujesz e-Recepty?

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]
×
Podaj swój email by przejść do zamówienia

Pomiń * Wypełniając to, rejestrujesz się, aby otrzymywać nasze e-maile. Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.