fbpx
Menu
No products in the cart.

Zapalenie jajowodów

Co to jest zapalenie jajowodów?

 

Zapalenie jajowodów to infekcja dotycząca układu rozrodczego u kobiet. Układ rozrodczy obejmuje:

  • Macicę, czyli organ w którym podczas ciąży rozwija się dziecko,
  • Jajniki, które uwalniają komórkę jajową, aby doszło do zapłodnienia,
  • Jajowody, które łączą jajniki z macicą,
  • Pochwę, która łączy macicę z środowiskiem zewnętrznym.

Chorobą można zarazić się najczęściej podczas stosunku płciowego. Chlamydia i rzeżączka to dwie choroby, które są najczęstszą przyczyną rozwoju choroby. Z kolei, zapalenie jajowodów powoduje przewlekły ból. Możesz mieć także problemy z zajściem w ciążę, ponieważ przy zapaleniu jajowodów tworzą się blizny na jajowodach, które utrudniają zajście w ciążę.

 

Jakie są objawy zapalenia jajowodów?

 

Głównym objawem choroby jest ból w podbrzuszu. U niektórych kobiet, ból nasila się podczas seksu.

Inne możliwe objawy to:

  • Wydzielina z waginy,
  • Krwawienie lub plamienie z pochwy,
  • Ból podczas badania ginekologicznego.

 

Czy istnieje badanie na zapalenie jajowodów?

 

Nie ma jednego badania, które pokaże czy masz zapalenie jajowodów. Istnieję różne badania, które mogą pomóc lekarzowi zdiagnozować Twoją przypadłość i potwierdzić czy chorujesz na zapalenie jajowodów.

Prawdopodobnie, lekarz zacznie od przeprowadzenia badania miednicy mniejszej, aby sprawdzić czy nie doszło do infekcji lub stanu zapalnego. Następnie, lekarz może zlecić badanie moczu, krwi lub wydzieliny z pochwy.

 

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

 

Jeżeli podejrzewasz u siebie zapalenie, ważne aby zgłosić się do lekarza, aby jak najszybciej podjąć leczenie. Im dłużej czekasz, tym większe ryzyko rozwinięcia różnego rodzaju problemów zdrowotnych.

 

Jak leczyć zapalenie jajowodów?

 

Aby wyleczyć zapalenie, należy przyjmować antybiotyki. Antybiotyki dostępne są w formie tabletek oraz zastrzyków. Niektóre osoby zażywają zarówno tabletki i przyjmują zastrzyki. Niektórzy pacjenci muszą zostać w szpitalu, by otrzymać lek dożylnie. Po powrocie do domu, mogą przyjmować tabletki. Lekarz wybierze najbardziej odpowiednie leczenie w Twoim przypadku.

Bardzo ważne, aby przyjmować tabletki zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przerywaj terapii, nawet jeżeli wydaje Ci się, że czujesz się lepiej. Jeżeli nie przeprowadzisz leczenia w odpowiedni sposób, infekcja może powrócić.

Jeżeli Twoja diagnoza jest pozytywna, doradź poprzednim partnerom seksualnym, aby również skontaktowali się z lekarzem. Dotyczy to partnerów z którymi współżyłaś w ciągu 2 miesięcy od pojawienia się objawów.

 

Zapalenie jajowodów – jak mu zapobiec?

 

Zapalenie jest najczęściej spowodowane przez drobnoustroje przenoszone podczas stosunku. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania:

  • Używaj lateksowej prezerwatywy podczas stosunku,
  • Nie współżyj z partnerem, który ma objawy zakażenia,
  • Powstrzymaj się od współżycia.

 

Zapalenie jajowodów a ciąża

 

Zapalenie jajowodów może utrudnić zajście w ciąże. To dlatego, że choroba powoduje postawanie blizn na jajowodach. Jeżeli uda Ci się zajść w ciążę, istnieje zwiększone ryzyko ciąży ektopowej, która może być niebezpieczna dla Twojego zdrowia. O ciąży ektopowej mówimy, gdy dziecko zaczyna się rozwijać w jajowodach, poza macicą.

Jeżeli starasz się zajść w ciążę, nie zapomnij poinformować lekarza o przebytym zapaleniu.

zapalenie-jajowodow

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Potrzebujesz e-Recepty?

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]
×
Podaj swój email by przejść do zamówienia

Pomiń * Wypełniając to, rejestrujesz się, aby otrzymywać nasze e-maile. Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.