Brak produktów w koszyku.

Zapalenie zanikowe pochwy

Co to jest zanikowe zapalenie pochwy?

 

Zanikowe zapalenie pochwy to stan, w którym pochwa i sąsiadujące struktury stają się wysuszone, pogrubione i dochodzi w nich do stanów zapalnych. Jest to niekomfortowe i może powodować ból podczas stosunku. Przypadłość ta nosi również nazwę atrofii pochwy.

 

Jakie są objawy zanikowego zapalenia pochwy?

 

Do atrofii pochwy dochodzi, kiedy kobieta nie wytwarza wystarczającej ilości estrogenu (hormon). Dotyczy to w większości kobiet, które przeszły menopauzę (nie mają już miesiączki), kobiet które mają usunięte jajniki lub tych karmiących piersią. 

 

Objawy zanikowego zapalenia pochwy obejmują:

 

  • Suchość pochwy,
  • Pieczenie lub podrażnienie pochwy,
  • Mniejsze nawilżenie podczas stosunku,
  • Ból podczas seksu,
  • Krwawienie, kiedy coś dotyka lub ociera pochwę, na przykład po stosunku,
  • Wydzielinę z pochwy,
  • Problemy z oddawaniem moczu – częste oddawanie moczu, ból podczas oddawania moczu, nietrzymanie moczu.

 

Niektóre kobiety nie informują lekarza, pomimo występujących objawów. Często są zawstydzone, lub myślą, że objawy są normalną rzeczą. Jeżeli zauważysz u siebie którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, powiedz o tym swojemu lekarzowi lub pielęgniarce. Wszystkie te objawy można leczyć.

 

Czy istnieje test na zanikowe zapalenie pochwy?

 

Nie. Nie ma testu, który diagnozuje zanikowe zapalenie pochwy. Lekarz może zdiagnozować schorzenie na podstawie wywiadu oraz badania.

 

Czy mogę zrobić coś sama?

 

Tak. Niektóre kobiety czują się lepiej kiedy używają lubrykantów przed współżyciem oraz kremów nawilżających okolice intymne, kilka razy w tygodniu. Lubrykanty i kremy nawilżające to nie to samo. Kremy pomagają utrzymać okolice intymne nawilżone cały czas, nie tylko podczas stosunku.

 

Czy powinnam skontaktować się z lekarzem lub pielęgniarką?

 

Jeżeli zauważyłaś u siebie jakikolwiek z wyżej wymienionych objawów, koniecznie skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką.

 

Jak leczyć zanikowe zapalenie pochwy?

 

Najbardziej skutecznym rodzajem leczenia zanikowego zapalenia pochwy jest przyjmowanie estrogenu (hormon). Lekarze często polecają stosowanie estrogenu dopochwowo. Jest to hormon, który przyjmujesz bezpośrednio do pochwy. Można go kupić w tabletkach, kremach oraz w formie pierścienia dopochwowego. Dawka estrogenu jest niska, więc nie podnosi poziomu estrogenu w innych częściach ciała.

Wyższe dawki estrogenu można przyjmować w tabletkach, plastrach oraz pierścieniach. Ta forma leczenia to tak zwana hormonalna terapia zastępcza. Musi się łączyć z przyjmowaniem progesteronu, który jest innym żeńskim hormonem.

Jeżeli chcesz przyjmować estrogen, zapytaj lekarza lub pielęgniarkę jakie są potencjalne zalety i wady leczenia. Jeżeli masz raka piersi, raka macicy lub masz zwiększone ryzyko zachorowania na raka, zapytaj które hormony są dla Ciebie bezpieczne.

Dowiedz się również czy dotyczy Cię ryzyko zachorowania na raka piersi, jajnika i trzustki.

Poza estrogenem, istnieją dwa leki, które leczą zanikowe zapalenie pochwy:

  • Ospemifen – Ma działanie podobne do estrogenu, ale nie jest to estrogen. Jest to tabletka, którą przyjmujesz raz dziennie. Może powodować wybuchy gorąca.
  • Prasteron – Znany też jako dehydroepiandrosteron. Lek w formie czopku, który należy włożyć do pochwy raz dziennie.

 

zapalenie-zanikowe-pochwy

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]