Brak produktów w koszyku.

Zapobieganie upadkom

Zapobieganie upadkom – Kogo dotyczą upadki?

 

Ryzyko upadków zwiększa się z wiekiem. W starszym wieku, trudniej utrzymać równowagę, stać stabilnie. Upadki wiążą się z większymi urazami. Dlatego tak ważne jest zapobieganie upadkom.

Ogólnie, 3-4 na 10 osób po 65 roku życia ma problemy z upadaniem. Około 75% osób, które podczas upadku złamały kość biodrową, nigdy nie powracają do poprzedniej sprawności. Jeżeli w przeszłości miałeś do czynienia z upadkami, możliwe że nasili się to w przyszłości.

Ryzyko upadków zwiększają następujące czynniki:

  • Choroba,
  • Zmiana leków, które przyjmujesz,
  • Niebezpieczne lub nieznane otoczenie.

 

Zapobieganie upadkom – jak może pomóc mi lekarz?

 

Lekarz może poruszyć z Tobą następujące tematy:

  • Poprzednie upadki – Powiedz lekarzowi czy zdarzało Ci się wcześniej upadać,
  • Twój stan zdrowia – Niektóre problemy zdrowotne zwiększają ryzyko upadków, na przykład problemy ze wzrokiem, ze słuchem, osłabienie mięśni oraz zaburzenia równowagi,
  • Leki, które przyjmujesz – Niektóre leki zwiększają ryzyko upadków. Zaliczają się do nich leki przeciw: problemom ze snem, depresji, obawom, lekom, wysokiemu ciśnieniu krwi,

Im lepiej lekarz zna Twoją sytuację, tym bardziej będzie w stanie Ci pomóc. Jeżeli upadek związany był z bólem, lekarz może przepisać środki przeciwbólowe. Jeżeli lek powoduje u Ciebie zawroty głowy, poproś o zmianę leku.

 

Co mogę zrobić, żeby zapobiegać upadkom?

 

Aby zapobiegać upadkom:

  • Zwiększ bezpieczeństwo w domu – Pozbądź się przedmiotów, które możesz zahaczyć lub się o nie poślizgnąć (mebli, dywanów, kabli),
  • Noś wygodne dopasowane obuwie. Chodzenie boso lub w skarpetkach może zwiększyć ryzyko upadku,
  • Przyjmuj witaminę D, która wzmacnia kości i mięśnie, co może uchronić Cię przed upadkiem,
  • Ćwicz regularnie – Może to uchronić od częstych upadków i poważnych kontuzji. Warto wykonywać ćwiczenia wzmacniające i poprawiające równowagę. Najlepsze ćwiczenia to spacerowanie i pływanie,
  • Używaj laski lub chodzika – Lekarz pomoże Ci wybrać odpowiednie urządzenie i wytłumaczy jak go używać. Możesz używać specjalnego krzesełka pod prysznic, poręczy i uchwytów różnego rodzaju oraz urządzeń pomagających poruszać się po schodach.

Jeżeli martwisz się że może dochodzić do upadków, istnieją specjalne przyciski alarmowe, które możesz użyć jeżeli upadniesz, aby wezwać pomoc.

 

Co zrobić, jeżeli upadnę?

 

Jeżeli upadniesz, zgłoś się do lekarza, nawet jeżeli wydaje Ci się, że nic poważnego się nie stało. Lekarz przeprowadzi badanie i zaproponuje odpowiednie aktywności, opowie o zapobieganiu upadkom lub przepisze leki.

Niektóre upadki mogą być bolesne i wymaga czasu, aby dojść do siebie. Dlatego, najlepiej im zapobiegać, aby chronić zdrowie.

zapobieganie-upadkom

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]