Brak produktów w koszyku.

Zatrucie ołowiem

Co to jest zatrucie ołowiem?

 

Zatrucie ołowiem (ołowica) to poważny problem, który dotyka głównie noworodków. Ma miejsce, gdy za dużo ołowiu dostanie się do organizmu dziecka. Zatrucie ołowiem może uszkodzić mózg, nerki i inne narządy, a u dzieci wywołać nieuleczalne trudności z nauką i pamięcią.

 

Ponieważ ołów to metal, ludzie często uważają, że można go znaleźć wyłącznie rurach lub innych metalowych przedmiotach. Prawdą jest, że ołów można znaleźć na przykład w kurzu, farbie, starych zabawkach, garnkach, glebie czy nawet w wodzie pitnej.

 

W jaki sposób można się zatruć ołowiem

 

Jak w jaki sposób można się zatruć ołowiem, zależy od tego czy jest się dorosłym czy dzieckiem.

 

Dziecko może się zatruć na kilka sposobów:

 

  • Może połknąć lub wdychać ołów znajdujący się w kurzu. Farby przeznaczone do malowania pomieszczeń też go kiedyś zawierały, więc wiele starych budynków nadal jest nimi pokryta. W miarę schnięcia i odrywania się farby, ołów przedostaje się do kurzu. Ponieważ dzieci dotykają wielu rzeczy i wkładają rączki do ust, ołów może w ten sposób przedostać się do ich organizmów. Może to wywołać poważne choroby, w tym zatrucie,
  • Może połknąć ołów znajdujący się w wodzie lub jedzeniu. Rury w niektórych domach zawierają ołów, przez co może się on przedostawać do wody. Jedzenie może zawierać ołów, jeśli jest przechowywane w określonych puszkach albo jeśli posiada pewne przyprawy,
  • Może gryźć lub ssać zabawki, biżuterię albo inne produkty z ołowiem.

 

U osób dorosłych, zatrucie ołowiem zdarza się rzadziej niż u dzieci. To dlatego, że z wiekiem ciało wypracowuje naturalną odporność, by się przed nim bronić. Mimo to, osoby dorosłe mogą się zatruć, jeśli mają pracę albo hobby, które wiąże się z używaniem materiałów z ołowiem.

 

Przykładowe przyczyny zatrucia ołowiem przez dorosłych obejmują:

 

  • Pracę z ołowianą farbą (malowanie mostów czy łodzi),
  • Wystawienie na działanie oparów ołowiu (na przykład przez pracę przy recyklingu baterii czy obróbce ołowiu),
  • Wytwarzanie ceramiki albo witraży,
  • Remontowanie domu, który był pokryty farbą z ołowiem.

 

Jakie są objawy zatrucia ołowiem?

 

Większość dzieci nie ma żadnych objawów zatrucia, dlatego trzeba je badać, jeśli są na nie narażone. Pojawiające się objawy różnią się w zależności od ilości przyjętego ołowiu.

 

Objawy zatrucia ołowiem u dzieci to:

 

  • Zmęczenie,
  • Odczuwanie bólu brzucha,
  • Zaparcia,
  • Drażliwość,
  • Wymioty.

 

Czy istnieje badanie diagnostyczne na zatrucie ołowiem?

 

Tak. Są badania krwi, które wskazują ilość ołowiu w organizmie. Zapytaj lekarza czy powinnaś przebadać swoje dziecko pod kątem zatrucia ołowiem.

 

Jak leczyć zatrucie ołowiem?

 

Najważniejszym sposobem leczenia zatrucia ołowiem jest pozbycie się źródła ołowiu. Na przykład, jeśli dziecko zatruło się ołowianą farbą, wtedy fachowiec powinien usunąć całą taką farbę z domu (poprzez redukcję ołowiu). Jeśli to niewykonalne, dziecko nie powinno przebywać w takich warunkach. Najwłaściwszą opcją, byłaby zmiana miejsca zamieszkania. Chociaż obie opcje są skomplikowane i drogie, są jedynym sposobem, żeby w pełni uchronić dziecko przed kontaktem z ołowiem i ryzykiem zatrucia. Jeśli dziecko mieszka w wynajmowanym domu, właściciel może być odpowiedzialny za usunięcie ołowiu.

 

Osobom z bardzo wysokim poziomem ołowiu w organizmie, lekarze czasami sugerują metodę leczenia zwaną terapią chelatacyjną. Wiąże się ona z przyjmowaniem leku, który pomaga usunąć ołów z organizmu. Podaje się go przez cienką rurkę wprowadzaną do żyły (wlew dożylny), w formie pigułek albo zastrzyków. Lekarze stosują lek tylko wtedy, gdy dana osoba nie jest już dłużej wystawiona na działanie ołowiu. W przeciwnym razie, lek może pogorszyć zatrucie. Poza tym, chelatacja nie zapobiega, ani nie odwraca długotrwałych skutków zatrucia, związanych z problemami z nauką i pamięcią.

 

Czy można zapobiec zatruciu ołowiem?

 

Tak. Najważniejszą rzeczą jaką możesz zrobić, żeby zapobiec zatruciu ołowiem jest unikanie kontaktu z ołowianą farbą, ołowiem w glebie czy z innych źródeł. Ważne jest, żeby prawidłowo oczyścić dom z ołowiu, jeśli ten się w nim znajduje.

 

Jeśli zdecydujesz się na jego usunięcie, upewnij się, aby zatrudnić fachowca, który jest certyfikowany w usuwaniu ołowiu. Istotne, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć przedmioty znajdujące się w domu, na czas wykonywania pracy. W ten, sposób unikniesz ryzyka przedostania się do nich szkodliwej substancji.

 

Innym sposobem zapobiegania albo zmniejszania efektów zatrucia ołowiem jest spożywanie posiłków bogatych w wapń, witaminę D, C i żelazo, takich jak na przykład mleko, jogurty, wzbogacane płatki śniadaniowe, ryby, chude mięso, pomarańcze i pomidory. Dodatkowo, dzieci powinny codziennie dostawać multiwitaminy z żelazem. Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą w celu ustalenia jakie witaminy będą najlepsze. Niektóre ryby zawierają duże ilości tego pierwiastka. Dlatego, warto zorientować się jakie pokarmy zawierają ołów i unikać ich, szczególnie w okresie ciąży oraz karmienia piersią, ponieważ mogą przedostać się do organizmu dziecka i spowodować zatrucie.

 

Co jeśli jestem w ciąży?

 

Jeśli jesteś w ciąży i dowiesz się, że poziom ołowiu w Twojej krwi jest za wysoki, lekarz prawdopodobnie zaleci postepowanie, mające na celu usunięcie szkodliwej substancji. Upewnij się, że Twój lekarz o tym wie. Nawet znikome ilości ołowiu mogą wywoływać poważne problemy u dziecka.

 

Jeśli zatrułaś się ołowiem, krew z pępowiny powinna zostać pobrana i przebadana po porodzie albo dziecko powinno przejść badanie na obecność ołowiu, w ciągu 2 tygodni od urodzenia.

 

Powstrzymaj się od karmienia piersią w tym czasie, do czasu aż lekarz nie stwierdzi, że to bezpieczne. Kiedy rozpoczniesz karmienie piersią, razem z dzieckiem będziecie mieli wykonywane badania krwi, aby upewnić się, czy poziom ołowiu u dziecka nie wzrasta.

 

zatrucie-olowiem

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]