Antykoncepcja awaryjna jest skutecznym sposobem zapobiegania powstaniu niechcianej ciąży. Używa się jej doraźnie, w sytuacjach awaryjnych, gdy z jakichś względów powstało podwyższone ryzyko zapłodnienia. Przykładami mogą być odbycie stosunku seksualnego bez zabezpieczenia, defektu, bądź nieumiejętnego zastosowania innej formy antykoncepcji (pęknięta prezerwatywa lub nieprzyjęcie tabletki), a także gwałt.
Formy antykoncepcji awaryjnej
Na rynku możemy spotkać się z trzema, powszechnie dostępnymi formami antykoncepcji awaryjnej. Są to:
- Tabletka „dzień po”
- Wkładka domaciczna
Skutkiem zastosowania każdej z nich jest zapobiegnięcie powstania niepożądanej ciąży, poprzez uniemożliwienie zarodkowi zagnieżdżenia się w macicy. Wymienione formy antykoncepcji awaryjnej w różnym stopniu wpływają na organizm kobiety oraz możliwe jest ich przyjęcie w różnym okresie czasu od chwili odbycia stosunku opatrzonego zwiększonym ryzykiem zajścia w ciążę. Jeśli chodzi o skuteczność – w przypadku wszystkich tych form znajduje się ona na podobnym poziomie. W zdecydowanej większości przypadków wymienione metody antykoncepcji zapobiegają powstaniu niechcianej ciąży – zdarzają się jednak przypadki, w których mimo zastosowania danego środka antykoncepcyjnego, doszło do ciąży.
Tabletki „dzień po”
Tabletka „po” jest zdecydowanie najczęściej stosowaną formą antykoncepcji awaryjnej. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje pigułek „dzień po” – różnią się one od siebie substancją czynną. Na rynku możemy znaleźć tabletki, w których czynnikiem aktywnym jest levonorgestrel (np. Escapelle) lub octan uliprystalu (np. EllaOne). Stosowanie ich równocześnie jest kategorycznie niewskazane.
W obu przypadkach o skuteczności antykoncepcji decyduje czas, który upłynął od stosunku, stwarzającego podwyższone ryzyko zajścia w ciążę. Im szybciej tabletka zostanie przyjęta, tym większe jest prawdopodobieństwo, że z powodzeniem zapobiegnie ona ciąży. Maksymalny czas po stosunku, w którym należy zażyć pigułkę, wynosi 72 godziny (w przypadku levonorgestrelu) lub 5 dni (w przypadku octanu uliprystalu). Należy pamiętać o tym, iż tabletki „dzień po” są doraźnym środkiem antykoncepcyjnym i nie należy ich stosować jako stałej formy zapobiegania ciąży.
Aby na terenie Polski zakupić tę formę antykoncepcji awaryjnej w aptece, konieczne jest uzyskanie recepty u lekarza. Może być to zarówno lekarz pierwszego kontaktu, rodzinny lub ginekolog – najważniejszy jest czas, w którym recepta zostanie wypisana, aby umożliwić skuteczne zastosowanie antykoncepcji.
Zdalna wizyta u lekarza – konsultacja i recepta online
Możliwe jest również uzyskanie recepty online. W tym celu, niezbędne będzie umówienie się na konsultację zdalną. Po dokonaniu odpowiednich ustaleń z lekarzem i podaniu mu niezbędnych danych, wypisze on receptę online, którą będziemy mogli zrealizować w aptece. Dotyczy to zarówno antykoncepcji awaryjnej, jak i przedłużenia recepty na długotrwałą antykoncepcję hormonalną lub przewlekłą terapię.
Konsultacja online może dotyczyć także tematyki ogólnej w razie problemów związanych ze zdrowiem – nie koniecznie mieć związek bezpośrednio z antykoncepcją. Specjalista na podstawie wywiadu oceni sytuację i przedstawi nam dalszy wzorzec postępowania.
Ile kosztuje tabletka „dzień po”?
Cena poszczególnych rodzajów tabletek „po” różni się od siebie. Głównym czynnikiem, który ma na to wpływ – jest substancja czynna. W przypadku tabletek zawierających levonorgestrel cena oscyluje w przedziale od 30-50 złotych za sztukę. Maksymalny czas po stosunku, w którym należy przyjąć tabletkę wynosi jednak 72h (3 dni). Środki o zawartości octanu uliprystalu mogą być przyjęte nawet do 5 dni po stosunku, który niósł ze sobą podwyższone ryzyko ciąży. Ich cena jednak jest wyższa i zazwyczaj mieści się
Wkładka domaciczna
Wkładka domaciczna jest jedyną formą antykoncepcji awaryjnej, która dostępna jest na terenie Polski bez konieczności uzyskania recepty u lekarza. Umieścić ją wewnątrz macicy może jednak wyłącznie wykwalifikowany specjalista – zatem wizyta w gabinecie lekarskim i tak będzie konieczna.
Ta forma antykoncepcji awaryjnej, polega na umieszczeniu w macicy wkładki zawierającej miedź. Zapobiega ona ciąży, poprzez uniemożliwienie implantacji zarodka. Jako jedyna z wyżej wymienionych metod antykoncepcyjnych, może być stosowana jako stały sposób zapobiegania ciąży.
Jak otrzymać e-receptę?
1. Wybierz i kup konsultację
Po wykupieniu konsultacji otrzymasz mailowo link do odpowiedniego formularza z wywiadem zdrowotnym. Wypełnij go jak najszybciej!
2. Otrzymaj
e-Receptę na maila
Jeśli nie będzie przeciwwskazań, w czasie do 3 godzin na maila prześlemy Ci e-Receptę, którą zrealizujesz w każdej
aptece w Polsce!
3. Wykup lek
w aptece
Podaj farmaceucie PESEL
i 4-cyfrowy kod widoczny na recepcie, aby wykupić lek.
e-Recepty są nowym systemem recept w Polsce - każda apteka od 01.01.2019r. musi je realizować.
Szczepenia w ciąży
Co to są szczepionki? Szczepionki stymulują Twój układ odpornościowy do produkcji antyciał, które zwalczają infekcje i chronią Cię przed zachorowaniem. Ich celem jest przygotowanie organizmu do walki z drobnoustrojami, które
Biopsja kosmówki
Co to jest biopsja kosmówki? Biopsja kosmówki (CVS) to badanie, podczas którego lekarz pobiera próbkę łożyska. Łożysko to organ, który dostarcza dziecku tlen i składniki odżywcze oraz odprowadza toksyny. Przede
Infekcje ucha u dzieci
Infekcje ucha u dzieci Infekcje ucha, zwane również ostrym zapaleniem ucha środkowego, są częstym problemem u dzieci. Około jedna czwarta niemowląt ma co najmniej jedną infekcję ucha przed pierwszymi
Rodzaje oferowanych konsultacji lekarskich online
Ogólna konsultacja lekarska
Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty.
CENA: 89zł
Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny
Antykoncepcja po stosunku - „tabletka dzień po″
Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty na tabletka dzień po.
CENA: 89zł
Czas realizacji konsultacji to ok. 1 godzina.
Przedłużenie recepty na antykoncepcję hormonalną
Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia antykoncepcji hormonalnej.
CENA: 89zł
Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny
Przedłużenie recepty na przewlekłą terapię
Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia przewlekłej terapii.
CENA: 89zł