fbpx

Antykoncepcja długoterminowa

Co to jest antykoncepcja długoterminowa?

 

Antykoncepcja długoterminowa to metody antykoncepcyjne, które mają na celu uchronić Cię przed zajściem w ciążę w ciągu kolejnych miesięcy lub nawet lat. Są to najczęściej wybierane metody antykoncepcyjne wśród nastolatek i kobiet. Dzieje się tak, ze względu na poziom ich skuteczności. Są to metody wygodne, ponieważ nie trzeba pamiętać o kontroli antykoncepcyjnej każdego dnia, jak na przykład w przypadku tabletek antykoncepcyjnych.

 

Jakie są rodzaje antykoncepcji długoterminowej?

 

Metody antykoncepcji długoterminowej obejmują:

 

  • Wkładkę domaciczna, inaczej znaną jako spirala domaciczna lub spirala antykoncepcyjna – Jest to małe, elastyczne plastikowe urządzenie w kształcie litery T. W celu założenia wkładki, zgłoś się do lekarza. Do najpopularniejszych wkładek należą Paragard, Mirena, Liletta, Kyleea i Skyla. Paragard zawiera miedź. Ta wkładka działa nawet do 10 lat. Mirena, Liletta, Kyleena i Skyla uwalniają hormon progestin. Wkładki działają od 3 do 5 lat.
  • Implant antykoncepcyjny – Jest to elastyczna plastikowa rurka. Lekarz wszczepia implant pod skórę. Wkładka uwalnia stopniowo hormon progestin. Implant Nexplanon działa do 3 lat.

 

Jaka jest skuteczność antykoncepcji długoterminowej?

 

Antykoncepcja długoterminowa ma największą skuteczność ze wszystkich metod antykoncepcyjnych. Podczas pierwszego roku stosowania, tylko 1/10 kobiet stosujących urządzenia domaciczne zachodzi w ciążę.

 

Jakie są zalety i wady antykoncepcji długotrwałej?

 

Największą zaletą antykoncepcji długoterminowe jest to, że nie musisz pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnej. Do największych wad metod długoterminowych należy to, że w porównaniu do prezerwatyw, nie chronią przed infekcjami przekazywanymi drogą płciową.

 

Ze względu na koszty związane z domacicznymi urządzeniami, jest to wybór wskazany dla kobiet, które nie chcą mieć dzieci przez co najmniej rok. Jeżeli kobieta zmieni zdanie w trakcie stosowania terapii, w każdej chwili może usunąć wkładkę/implant.

 

Co jeżeli nagle zmienię zdanie i będę chciała zajść w ciążę?

 

Jeżeli masz założoną wkładkę domaciczną lub implant antykoncepcyjny, możesz usunąć urządzenie, co pozwoli Ci zajść w ciążę od razu po jego usunięciu.

 

antykoncepcja-długoterminowa

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Potrzebujesz e-Recepty?

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]
×
Podaj swój email by przejść do zamówienia

Pomiń * Wypełniając to, rejestrujesz się, aby otrzymywać nasze e-maile. Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.