Brak produktów w koszyku.

Menopauza

Co to jest menopauza?

 

Menopauza to okres w życiu kobiety, w którym przestaje miesiączkować. W tym czasie, jajniki kobiety przestają uwalniać komórkę jajową oraz produkować estrogen i progesteron (żeńskie hormony). Menopauza zazwyczaj zaczyna się w wieku 45-55 lat. Średnia wieku to 51 lat.

 

Skąd mam wiedzieć czy to menopauza?

 

Większość kobiet zaczyna zastanawiać się czy ma menopauzę, kiedy zauważa zmiany w miesiączkowaniu.

Jeżeli przechodzisz przez menopauzę:

  • Twoje miesiączki pojawiają się mniej lub bardziej regularnie (co 5-6 tygodni),
  • Krwawienie trwa krócej niż zwykle,
  • Miesiączka nie pojawiła się przez 1 miesiąc lub dłużej,
  • Masz objawy menopauzy, takie jak depresja lub wybuchy gorąca.
  • Jeżeli miałaś usuniętą macicę, ale nadal masz jajniki, może być ciężko stwierdzić czy przechodzisz menopauzę. Kobiety, które nie mają macicy mogą wykazywać objawy menopauzy. Jeżeli miałaś usunięte jajniki, możesz odczuwać tak zwaną menopauzę chirurgiczną. Oznacza to, że przeszłaś przez nią wcześniej, przez usunięcie jajników.

 

Jakie są objawy menopauzy?

 

Niektóre kobiety przechodzą przez menopauzę bezobjawowo. Większość kobiet ma jednak objawy.

 

Do najczęstszych objawów należą:

 

  • Wybuchy gorąca – Zaczynają się w klatce piersiowej i wędrują przez ciało. Wybuchy gorąca pojawiają się jeszcze wtedy, kiedy kobieta miesiączkuje,
  • Nocne poty – Wybuchy gorąca pojawiające się w nocy nazwane są nocnymi potami i utrudniają sen,
  • Problemy ze snem – W czasie wejścia w okres menopauzy, niektóre kobiety mają problemy z zasypianiem lub snem bez przebudzenia,
  • Suchość pochwy – Menopauza może powodować suchość pochwy. Zazwyczaj zaczyna się to dziać kilka lat po menopauzie. Może to być niekomfortowe i powodować ból podczas stosunku,
  • Depresja – Wiele kobiet zaczyna odczuwać obawy, stany lękowe i depresję. Dotyczy to szczególnie kobiet, które przechodziły przez takie stany w przeszłości. Do objawów depresji zaliczamy: smutek, utratę zainteresowania robieniem czegokolwiek, zbyt długi lub zbyt krótki sen,
  • Trudności z koncentracją i zapamiętywaniem – Może to być spowodowane brakiem snu lub brakiem estrogenu (hormon). Niektórzy specjaliści uważają, że estrogen ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

 

Kiedy powinnam umówić się do lekarza?

 

Jeżeli zauważasz zmiany w miesiączkowaniu w okresie 45 roku życia lub później, nie jest konieczna wizyta u lekarza. Możesz umówić się do lekarza, jeżeli objawy są dla Ciebie uciążliwe. Na przykład, jeśli masz wybuchy gorąca, które utrudniają Ci zdrowy sen lub czujesz się smutna, przygnębiona i nic Cię nie cieszy przez pewien okres czasu, zgłoś się do lekarza.

 

Skonsultuj się również z lekarzem lub pielęgniarką, jeżeli:

  • Masz miesiączkę częściej niż raz na trzy tygodnie,
  • Miesiączki są obfite,
  • Masz dłuższe przerwy pomiędzy miesiączkami,
  • Przeszłaś już menopauzę (12 miesięcy bez miesiączki) i krwawienie pojawiło się znowu – nawet jeżeli są to niewielkie plamienia.

 

Czy istnieje badanie na menopazuę?

 

Istnieje badanie, które odnosi się do menopauzy. Lekarze zazwyczaj wykonują to badanie u pacjentek, które są zbyt młode, aby mieć menopauzę.

 

Czy podczas menopauzy nadal mogę zajść w ciążę?

 

Dopóki masz miesiączkę, nawet jeżeli nieregularnie, możesz zajść w ciążę. Jeżeli nie chcesz zajść w ciążę, używaj środków antykoncepcyjnych. Jeśeli nie miałaś okresu przez cały rok, może to oznaczać że przechodzisz przez menopauzę i nie możesz zajść w ciążę.

Masz problemy z zajściem w ciążę? Przeczytaj ten artykuł.

 

Menopauza – jak leczyć objawy?

 

Istnieją metody, które mogą pomóc w leczeniu objawów menopauzy.

 

Leczenie wybuchów gorąca obejmuje:

 

  • Przyjmowanie hormonów (estrogenu) – Jest to najskuteczniejsza metoda leczenia objawów menopauzy. Większość kobiet przyjmuje estrogen z innym hormonem – progesteronem. Kobiety, które miały histerektomię (operacja usunięcia macicy), mogą przyjmować wyłącznie estrogen. Specjaliści twierdzą, że te hormony są bezpieczne i skuteczne u kobiet w wieku 40 i 50 lat, podczas menopauzy. Jeżeli chcesz przyjmować hormony, zapytaj lekarza lub pielęgniarkę czy jest taka możliwość. Nie powinnaś przyjmować hormonów, jeżeli masz raka piersi, przeszłaś zawał lub udar,
  • Leki antydepresyjne – Niektóre leki antydepresyjne łagodzą wybuchy gorąca i stany depresyjne. Nawet kobiety, które nie mają depresji mogą je zażywać,
  • Leki przeciwpadaczkowe – Niektóre z tych leków pomagają kobietom z uderzeniami gorąca.

 

Leczenie suchości pochwy obejmuje:

 

  • Estrogen podawany dopochwowo – Mogą stosować go kobiety, które mają suchość pochwy, ale nie mają menopauzy. Można stosować go w formie tabletek, kremów lub pierścieni dopochwowych. Dawki hormonu są niewielkie, więc poziom estrogenu w innych częściach ciała nie zwiększa się.
  • Inne leki – W większości przypadków, lekarze zalecają przyjmowanie estrogenu dopochwowo. W przypadku kobiet, które nie chcą zażywać estrogenu, lekarz może zasugerować jeden z poniższych leków:

Ospemifen – Ma podobne działanie do estrogenu, ale nie zawiera estrogenu. Jest dostępny w tabletkach, które należy brać 1 raz dziennie. Lek pomaga złagodzić suchość pochwy, ale może wywoływać uderzenia gorąca. Lek nie jest wskazany u pacjentek z problemami krzepnięcia krwi.

Prasteron – Znany również jako dehydroepiandrosteron. Jest w formie tabletek, które umieszcza się w pochwie raz dziennie.

Niektórzy lekarze nie stosują leczenia hormonalnego u kobiet w trakcie menopauzy. Jeżeli czujesz, że nie otrzymałaś odpowiedniej pomocy, zgłoś się do innego lekarza, który specjalizuje się w leczeniu menopauzy.

W tabelce poniżej możesz sprawdzić jak radzić sobie z objawami menopauzy:

 

Objaw

Jak sobie z nim radzić

Wybuchy gorąca i nocne poty

Ubieraj na siebie ubrania warstwowo, abyś mogła zdjąć niektóre warstwy podczas wybuchu gorąca,

Unikaj gorących napojów, takich jak kawa czy herbata,

Podczas wybuchu gorąca, przyłóż do karku mokry zimny ręcznik,

Jeżeli palisz, rzuć palenie.

Suchość pochwy

Używaj lubrykantów przed stosunkiem,

Używaj środków nawilżających pochwę na co dzień.

Problemy ze snem

Wstawaj i kładź się spać każdego dnia o tej samej porze (drzemki w ciągu dnia utrudniają nocny sen),

Unikaj kofeiny po południu i nie pij dużo alkoholu.

Depresja

Postaraj się ćwiczyć regularnie,

Poszukaj wsparcia wśród kobiet z podobnymi problemami.

 

Czy mogę zrobić coś, aby sama leczyć objawy menopauzy?

 

Tak, ale zanim podejmiesz się jakichkolwiek działa na własną rękę, zapytaj lekarza, co możesz zrobić.

 

Menopauza a ochrona kości

 

Aby wzmocnić kości w okresie menopauzy, możesz:

W razie potrzeby, lekarz przepisze odpowiednie leki, aby wzmocnić Twoje kości.

menopauza

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]