Brak produktów w koszyku.

Ciążą bliźniacza

Co to jest ciąża bliźniacza?

 

Ciąża bliźniacza jest wtedy, gdy w macicy rozwijają się dwa płody, czyli kobieta spodziewa się dwójki dzieci.

 

Ciążą bliźniacza – Bliźnięta jednojajowe

 

O bliźniętach jednojajowych mówimy, kiedy jedna komórka jajowa zostaje zapłodniona przed jeden plemnik, dzieli się i powstają 2 embriony. Embrion to zarodek ciąży, który z czasem przekształca się w płód (dziecko). Bliźnięta jednojajowe mają takie same geny, tą samą płeć i są do siebie podobne. Bliźnięta jednojajowe są rzadsze, niż bliźnięta dwujajowe.

 

Ciążą bliźniacza – Bliźnięta dwujajowe

 

Bliźnięta dwujajowe pojawiają się, gdy dwie komórki jajowe zostaną zapłodnione przez 2 plemniki. W związku z tym, tworzą się dwa embriony, z których każdy przekształca się w płód. Dzieci mają niektóre część genów takich samych, ale nie wszystkie. Jeżeli spodziewasz się bliźniąt dwujajowych, mogą to być dwie dziewczynki, dwóch chłopców lub chłopiec i dziewczynka.

 

Skąd mam wiedzieć czy moje bliźnięta są jednojajowe czy dwujajowe?

 

Bliźnięta dwóch płci są zawsze dwujajowe (chłopiec i dziewczynka). Bliźnięta tej samej płci, mogą być zarówno jednojajowe, jak i dwujajowe.

 

Jeżeli bliźnięta są tej samej płci, lekarz będzie w stanie stwierdzić czy są jedno- czy dwujajowe, na podstawie oględzin Twojego łożyska po porodzie. Co więcej, na wizytach kontrolnych, lekarz będzie wykonywał regularne badania USG, aby kontrolować Twój płód. Czasami się zdarza, że aby stwierdzić rodzaj ciąży, należy wykonać badanie krwi po porodzie.

 

Ciążą bliźniacza – Co zwiększa jej szanse?

 

Następujące czynniki zwiększają szanse wystąpienie ciąży bliźniaczej:

 

  • Jesteś w wieku 30 lat lub starsza,
  • Przyjmujesz leki, które mają pomóc Ci zajść w ciążę,
  • Doszło do zapłodnienia metoda ‘in vitro’,
  • Pochodzenie – Ciąże bliźniacze są częstsze u osób czarnych, niż u osób białych lub pochodzenia azjatyckiego,
  • W rodzinie pojawiła się ciążą bliźniacza.

 

Te czynniki wpływają na wystąpienie ciąży dwujajowej.

 

Ciążą bliźniacza – Na jakim etapie ciąży można ją zdiagnozować?

 

Podczas badania lekarskiego, lekarz sprawdzi rozmiar Twojej macicy. Kobiety, które spodziewają się bliźniąt, zazwyczaj mają większą macicę, w odniesieniu do terminu porodu. Ponadto, we wczesnym stadium ciąży, lekarz wykona badanie USG, aby się upewnić. Badanie USG to badanie obrazowe, które wykorzystuje fale dźwiękowe i pozwala zobrazować wnętrze twojego ciała.

 

Ciążą bliźniacza a opieka przedporodowa

 

Jeżeli spodziewasz się bliźniąt, prawdopodobnie będziesz częściej chodziła na badania kontrolne. Podczas wizyt, lekarz będzie kontrolować stan zdrowia dzieci, wykonując badanie USG. W późniejszym etapie ciąży, lekarz może zlecić także inne badania, aby dokładnie sprawdzać stan zdrowia płodów.

 

Ciąża bliźniacza – Co muszę wiedzieć?

 

Posiadanie bliźniąt nieco różni się od posiadania wyłącznie jednego dziecka. Lekarz porozmawia z Tobą o tym, ile powinnaś przybrać na wadze oraz jaki poziom aktywności podjąć. Ponadto, lekarz porozmawia z Tobą o zagrożeniach, jakie wiążą się z ciążą bliźniaczą. W większości przypadków, dzieci rodzą się zbyt wcześnie – przed 37 tygodniem ciąży, czyli około 3 tygodni przed terminowo planowanym porodem.

 

Czasami, przedwczesne urodzenie może stanowić problem. Dzieci są mniejsze i zazwyczaj muszą zostać w szpitalu po porodzie. Co więcej, są bardziej narażone na wybrane problemy zdrowotne, w tym problemy z oddychaniem.

 

Jeżeli posiadasz bliźnięta jednojajowe, może wystąpić problem zwany zespołem przetoczenia krwi między płodami. Jest to problem z łożyskiem, czyli organem, który dostarcza dziecku niezbędne składniki odżywcze i tlen, a odprowadza toksyny. Zespół przetoczenia pomiędzy płodami to powikłanie jednokosmówkowych ciąż bliźniaczych, które polega na tym, że przepływ krwi różni się pomiędzy płodami, a poziom krwi zmienia się w szybkim tempie u obu dzieci i jest związany z przetaczaniem dużych ilości krwi. W tym schorzeniu, krew przepływa od jednego z dzieci przez łożysko, które wspólnie dzielą, do drugiego dziecka. Zbyt duża ilość krwi u jednego z dzieci, może obciążać pracę serca, które musi przepompować większą ilość krwi.

 

U kobiet w ciąży bliźniaczej, istnieje wyższe ryzyko wysokiego ciśnienia krwi podczas ciąży.

 

Ciąża bliźniacza – Jak wygląda poród?

 

Rodzaj porodu zależy od pozycji dzieci w macicy, Twojego stanu zdrowia i zdrowia dzieci. Jeżeli jesteście zdrowi, a pozycja pierwszego dziecka jest odpowiednia – dziecko jest skierowane głową w stronę kanału rodnego, możesz urodzić drogą pochwową. W innych przypadkach, lekarz może zasugerować cesarskie cięcie, czyli operację, podczas której rozcina powłoki brzuszne i macicę, aby wydobyć dzieci.

 

Ciążą bliźniacza – Czy mogę karmić dzieci piersią?

 

To czy będziesz karmić dzieci piersią, zależy wyłącznie od Ciebie. Jeżeli martwisz się, że nie uda Ci się wytworzyć wystarczającej ilości mleka do dwójki dzieci, nie powinnaś się tym przejmować. Zdecydowana większość kobiet jest w stanie to zrobić. Jeżeli urodziłaś wcześniaki, możesz ściągać mleko za pomocą laktatorów i przechowywać je do momentu, w którym noworodki będą gotowe, aby pić z piersi. Jeżeli czujesz taką potrzebę, możesz skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego, który pomoże Ci, między innymi, ułożyć plan karmień dostosowany specjalnie do Ciebie.

 

Ciąża bliźniacza -Trudności z zajmowaniem się dwójką dzieci

 

Jeżeli zajmowanie się dwójką dzieci sprawia Ci trudności, zwróć się o pomoc. Zajmując się dwójką dzieci w tym samym czasie, możesz odczuwać zmęczenie oraz stres. Jest to całkiem normalne. Spróbuj zapytać przyjaciół i rodzinę o pomoc. Istnieje także opcja dołączenia do grup wsparcia, gdzie spotkasz osoby w podobnej sytuacji do twojej. Będziesz mogła z nimi porozmawiać i wymienić się doświadczeniami. Możesz również zapisać się na wizytę do terapeuty, który pomoże ci poradzić sobie z Twoim stanem emocjonalnym.

 

ciaza-blizniacza

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]