Brak produktów w koszyku.

Czerniak

Co to jest czerniak?

 

Czerniak to poważna postać raka skóry, który powstaje, gdy zdrowe komórki skóry zmieniają się w nieprawidłowe komórki. Czerniak może wystąpić w dowolnym miejscu na skórze, w tym na plecach i innych trudno widocznych obszarach. Może również wystąpić na skórze wyściełającej usta, nos i narządy płciowe. Jeśli nie jest leczony, czerniak może rozprzestrzeniać się na narządy wewnątrz ciała. Nowotwór może występować w rodzinach.

 

Czerniak często wygląda jak brązowy lub czarny pieprzyk lub znamię. Ma on jednak cechy, które odróżniają go od normalnych znamion. Cechy czerniaka mogą być następujące:

 

Asymetria – Jedna połowa może wyglądać inaczej niż druga połowa.

Obramowanie – Może mieć postrzępioną lub nierówną krawędź.

Kolor – Może mieć różne kolory.

Średnica – Jest większa niż gumka na końcu ołówka.

Zmienność– Jego rozmiar, kolor i kształt mogą się zmieniać w czasie.  Skóra dotknięta czerniakiem może również krwawić lub stać się obrzęknięta, zaczerwieniona lub szorstka.  Wiele znamion jest normalnych i nie jest czerniakiem. W przypadku pojawienia się znamion, które mogą niepokoić, należy udać się do lekarza.

 

Czerniak – Jak go zdiagnozować?

 

Lekarz przeprowadzi badanie i obejrzy skórę całego ciała. Jeśli podejrzewa, że ​​masz chory ma czerniaka, zostanie poddany badaniu uzupełniającemu zwanemu biopsją. Podczas biopsji lekarz zwykle usuwa cały nieprawidłowy obszar. W niektórych przypadkach lekarz może zamiast tego pobrać małą próbkę skóry z nieprawidłowego obszaru. Tak czy inaczej, inny lekarz obejrzy skórę usuniętą pod mikroskopem, aby sprawdzić, czy komórki są czerniakiem.

 

W przypadku zdiagnozowania nowotworu, ustalenie jego stadium nowotworu jest kolejnym krokiem. Właściwe leczenie będzie w dużej mierze zależeć od stadium nowotworu. Leczenie będzie również zależało od wieku i innych problemów zdrowotnych.

 

Czerniak – Jak go leczyć?

 

Większość osób z czerniakiem wspólnie z lekarzem wybiera jedną lub więcej z następujących metod leczenia, w zależności od stadium nowotworu:

 

Chirurgia – czerniak jest zwykle leczony operacyjnie, w celu usunięcia. Podczas operacji lekarz może sprawdzić pobliskie węzły chłonne, aby sprawdzić, czy czerniak nie rozprzestrzenił się w organizmie. Węzły chłonne to narządy znajdujące się pod skórą, które przechowują komórki zwalczające infekcje.

Immunoterapia – Immunoterapia to termin używany przez lekarzy do opisania leków, które współpracują z systemem zwalczania infekcji organizmu, aby zatrzymać rozwój raka. 

Terapia celowana – Terapia celowana to termin używany przez lekarzy do opisania grupy leków, które działają tylko na nowotwory o określonych cechach. Leki te zwykle działają poprzez blokowanie określonego białka lub cząsteczki.

Radioterapia – Promieniowanie niszczy komórki rakowe.

Chemioterapia – Chemioterapia to termin medyczny określający leki, które zabijają komórki rakowe lub powstrzymują ich wzrost.

 

Po leczeniu należy co jakiś czas sprawdzać, czy czerniak powraca lub czy pojawiają się nowe zmiany nowotworowe. Lekarz przeprowadzi badanie i sprawdzi całą skórę. Może również zlecić wykonanie dalszych badań obrazowych. Badania obrazowe tworzą obrazy wnętrza ciała i mogą wykazywać nieprawidłowe narośla. Większość lekarzy zaleca również comiesięczne sprawdzanie skóry, w celu wykrycia jakichkolwiek zmian. Pomocne może być również korzystanie z pomocy partnera, przyjaciół lub krewnych, którzy mogą sprawdzić części ciała, które są trudne do zobaczenia samemu, na przykład plecy.

 

Nawrót nowotworu

 

W przypadku pojawienia się nowych zmian na skórze, warto skontaktować się z lekarzem. Jeśli dojdzie do nawrotu nowotworu lub jeśli rozwinie się nowy nowotwór, lekarz może skierować na kolejną operacje, radioterapię, chemioterapię lub immunoterapię. Ważne jest, aby przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza dotyczących wizyt i badań. Istotne jest również, aby porozmawiać z lekarzem o wszelkich skutkach ubocznych lub problemach związanych z leczeniem. Zawsze należy informować swoich lekarzy i pielęgniarki o odczuciach związanych z leczeniem. Za każdym razem, gdy lekarz przedstawi propozycję leczenia, warto zapytać:

 

  • Jakie są korzyści z tego zabiegu?
  • Czy to pomoże żyć dłużej?
  • Czy leczenie zmniejszy objawy lub zapobiegnie im?
  • Jakie są wady tego leczenia?
  • Czy są inne opcje poza tym leczeniem?
  • Co się stanie, jeśli nie poddam się temu leczeniu?

 

Rak skóry – Jak mu zapobiegać?

 

Aby zapobiegać rakowi skóry, należy chronić skórę przed promieniami słonecznymi. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry, można:

 

  • Unikać słońca w środku dnia (od 10:00 do 16:00),
  • Nosić ze sobą krem ​​przeciwsłoneczny i często go nakładać,
  • Nosić kapelusz z szerokim rondem, koszulę z długimi rękawami lub długie spodnie,
  • Nie korzystać z solarium.

 

Przeczytaj więcej na temat raka skóry.

czerniak

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Przeczytaj więcej w tej kategorii artykułów:

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]