Brak produktów w koszyku.

Dysplazja oskrzelowo-płucna

Co to jest dysplazja oskrzelowo-płucna?

 

Dysplazja oskrzelowo-płucna (zwana też „BPD”) to poważna choroba, powodująca problemy z oddychaniem. Chorują na nią dzieci urodzone przedwcześnie, u których wykryto zespół zaburzeń oddychania, inaczej „ZZO”.

 

Dysplazja oskrzelowo-płucna – Jak ją zdiagnozować?

 

Dzieci chorujące na BPD leżą w części szpitala zwanej „oddziałem intensywnej terapii noworodka” lub „OITN”, od wykrycia u nich ZZO. Lekarze i pielęgniarki w OITN zajmują się noworodkami, które są chore, albo urodziły się zbyt wcześnie. Obserwują dzieci z ZZO, żeby śledzić oznaki ustania problemów z oddychaniem.

 

Lekarze wiedzą, że dziecko choruje na BPD, jeśli problemy z oddychaniem mają miejsce na 4 tygodnie przed wcześniej wyznaczoną datą porodu. Oznaki, że dziecko wciąż ma takie problemy obejmują:

 

  • Potrzebę dodatkowego przyjmowania tlenu,
  • Potrzebę używania urządzenia do pomocy w oddychaniu.

 

Czy dziecko będzie musiało mieć wykonane badanie?

 

Tak. Dzieci na OITN są badane codziennie. Jeśli, któreś ma kłopoty z oddychaniem, będzie miało prześwietloną klatkę piersiową. Prześwietlenia mogą ukazać oznaki BPD.

 

Dysplazja oskrzelowo-płucna – Jak ja leczyć?

 

Większość dzieci z BPD, zdrowieje w ciągu 2 do 4 miesięcy. Zależnie od sytuacji dziecka, lekarze mogą stale je leczyć, żeby się upewnić, że otrzymuje dostateczną ilość tlenu.

 

Leczenie obejmuje:

 

  • Używanie respiratora,
  • Podawanie dodatkowego tlenu przez namiot tlenowy, rurkę do nosa, lub maseczkę.

 

Inne metody leczenia mogą obejmować:

 

  • Podawanie mleka matki albo mleka dla niemowląt z dodatkowymi składnikami odżywczymi. Dzieci z BPD mogą zużywać więcej energii niż inne,
  • Podawanie dzieciom mniejszej ilości płynów – Może to pomóc płucom lepiej pracować przez zmniejszenie ilości płynu w płucach. Jeśli to nie sprawdza się zbyt dobrze, lekarze mogą również podać leki zwane „diuretykami”, by pomóc usunąć płyn z płuc. Pomaga to w oddychaniu, ale leki te zazwyczaj nie są konieczne.

 

Jeśli Twoje dziecko choruje na BPD, może ono pozostać w szpitalu przez kilka tygodni, albo miesięcy po urodzeniu. Lekarze i pielęgniarki na OITN mogą pomóc Ci spędzać z nim czas.

 

Dzieci z BPD mogą mieć też inne problemy ze zdrowiem, nawet po opuszczeniu szpitala.

 

Należą do nich:

 

  • Wysokie ciśnienie krwi – trwa zwykle około 4 miesięcy,
  • Problemy z oczami i uszami,
  • Kłopoty z sercem,
  • Zaburzenia rozwoju – dzieci, które przeszły BPD, mogą nie uczyć się wykonywania zwyczajnych czynności tak szybko, jak inne dzieci, w tym samym wieku.

 

Lekarze i pielęgniarki na OITN będą sprawdzać, czy powyższe problemy nie występują i pomogą Ci w trakcie leczenia.

 

Dysplazja oskrzelowo-płucna – Czy można jej zapobiec?

 

Aby spróbować zmniejszyć ryzyko zachorowania na dysplazję oskrzelowo-płucną, lekarze mogą:

 

  • Podać sterydy kobiecie w ciąży, która może urodzić przedwcześnie – Zmniejsza to ryzyko wystąpienia ZZO, prowadzące do BPD,
  • Rozpocząć leczenie dziecka zmniejszające ryzyko ZZO, polegające na użyciu urządzenia do „ciągłego dodatniego ciśnienia oddechowego” (inaczej „CPAP”), żeby pomóc dziecku oddychać,
  • Podaniu dziecku substancji zwanej „surfaktantem”, w celu poprawy pracy jego płuc.

 

dysplazja-oskrzelowo-plucna

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]