Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Kobiece sprawy » Histerektomia
Co to jest histerektomia?
Histerektomia to operacja usunięcia macicy. Macica to kobiecy organ rozrodczy, w którym rozwija się dziecko. Zabieg histerektomii uniemożliwia zajście w ciążę.
Czy histerektomia ma kilka różnych rodzajów?
Tak, istnieją 4 rodzaje histerektomii:
- Przezpochwowa (waginalna) – Lekarz wykonuje nacięcia w pochwie i usuwa macicę poprzez pochwę. Często używa tych samych narzędzi, co podczas zabiegu laparoskopowego. Jest to histerektomią wspomagana laparoskopowo. Również w tym przypadku, zespół medyczny usuwa macicę przez pochwę.
- Laparoskopowa – Lekarz wprowadza przez niewielkie nacięcia w jamie brzusznej małe urządzenie zakończone kamerką. Następnie, lekarz usuwa macicę poprzez jeden z otworów w jamie brzusznej lub przez pochwę.
- Da Vinci – Jest to wariant zabiegu laparoskopowego z użyciem nowoczesnego robota o nazwie da Vinci, który za zadanie wykonywanie bardzo precyzyjnych czynności.
- Brzuszna – Lekarz wykonuje cięcie w jamie brzusznej i usuwa przez nie macicę. Ta metoda jest wskazana, jeżeli pacjentka nie może mieć innego rodzaju histerektomii. Po tym zabiegu, pacjentka dochodzi do siebie dłużej, niż po innych rodzajach histerektomii.
Jakie są wskazania do zabiegu histerektomii?
Lekarz może zalecić histerektomię w celu leczenia następujących chorób:
- Nadmiernie obfitego krwawienia miesiączkowego oraz pomiędzy miesiączkami. Krwawienia mogą prowadzić do anemii.
- Mięśniaków macicy– Mięśniak to guz, który powstaje w ścianie macicy. Mogą być duże i powodować ucisk na organy w jamie brzusznej. Mogą również powodować krwawienia.
- Obniżenia narządów miednicy mniejszej– Mówimy o tym, kiedy dochodzi do tak zwanego wypadnięcia macicy, czyli obniżenia narządów rodnych. Zdarza się to najczęściej po porodzie lub po okresie menopauzy.
- Raka lub stanów wywołujących raka – Jeżeli diagnoza to rak macicy lub szyjki macicy, lekarz może zasugerować usunięcie tych organów.
- Nieustającego bólu miednicy – Niektóre pacjentki odczuwają ból w podbrzuszu, który nie znika. Jest to przewlekły zespół bólowy miednicy. Histerektomia może pomóc wyleczyć ten ból.
Co jeżeli nie zgadzam się na histerektomię?
Wiele chorób ze wskazaniem do histerektomii może być leczonych w inny sposób. Jeżeli nie chcesz poddać się operacji, zapytaj lekarza lub pielęgniarkę jakie są inne metody leczenia Twojej choroby. Zapytaj również co się stanie, jeżeli wybierzesz inną metodę leczenia, zamiast histerektomii.
Co jeżeli chciałabym zajść w ciążę?
Jeżeli zgodzisz się na histerektomię, nie będziesz mogła w przyszłości zajść w ciążę. Jeśli masz nowotwór lub inny poważny problem zdrowotny, histerektomia może być jedynym rozwiązaniem. Jeżeli chcesz mieć w przyszłości dzieci, porozmawiaj o tym koniecznie z lekarzem lub pielęgniarką.
Histerektomia – czy macica to jedyny organ usuwany podczas zabiegu?
To zależy jakie są Twoje oczekiwania i z jakiego powodu lekarz zalecił histerektomię. Podczas zabiegu lekarze mogą usunąć również:
- Szyjkę macicy – Szyjka macicy oddziela macicę od pochwy. W przypadku histerektomii waginalnej (przezpochwowej), szyjka macicy zostanie usunięta. Przy zabiegu laparoskopowym lub operacji otwartej, górna część macicy oraz szyjka macicy mogą zostać usunięte. Szyjka macicy nie musi jednak być usunięta. Jeżeli lekarz nie usunie szyjki macicy, zabieg nazywamy histerektomią nadszyjkową. Gdy lekarz usunie szyjkę macicy, zabieg nazywamy całkowitą histerektomią. Pacjentki, u których lekarze nie usunęli szyjki macicy, będą musiały nadal wykonywać regularne badania cytologiczne w kierunku raka szyjki macicy.
- Jajniki i jajowody – Jajniki to organy, które produkują jajeczka, które zapłodnione powodują ciążę. Produkują również kobiece hormony – estrogen i progesteron. Jajowody przenoszą jajeczka do macicy. Hormony, które wytwarzają jajniki pomagają zachować zdrowe kości i są ważnym aspektem zdrowia. Pacjentki, które maja usunięte jajniki, czasami potrzebują leczenia hormonalnego.
Jeżeli rozważasz histerektomię, zapytaj lekarza czy zamierza usunąć szyjkę macicę, jajniki i jajowody. Trzeba to wiedzieć, ponieważ kobiety bez szyki macicy są trochę inaczej leczone. Podobnie, kobiety, które nie maja jajników podlegają innemu leczeniu niż te, które je mają.
Czy podczas zabiegu będę miała usunięte jajniki i jajowody?
Przed zabiegiem, porozmawiaj z lekarzem na temat tego, czy jajniki powinny zostać usunięte. Warto wziąć pod uwagę w jakim jesteś wieku oraz jak brak jajników wpłynie na Twoje życie.
U kobiet, które nie przeszły jeszcze przez menopauzę, usunięcie jajników może prowadzić do wybuchów gorąca, ubytku masy kostnej, zmniejszonego zainteresowania współżyciem i innych dolegliwości. W przypadku pacjentek, która są już po menopauzie, usunięcie jajników może również powodować problemy zdrowotne, takie jak zwiększone ryzyko chorób serca. Z drugiej strony, pacjentki które odczuwają uciążliwe objawy związane z cyklem miesiączkowym, czują się lepiej po operacji usunięcia jajników. W rzadkich przypadkach, jajnik może być przyczyną powstania raka, dlatego część kobiet woli je usunąć. Przed operacją, zapytaj lekarza o wady i zalety zabiegu usunięcia jajników.
Jeżeli kobieta nie zamierza zajść w ciążę, jajowody nie będą do niczego przydatnym organem. Dlatego, mogą zostać w takim przypadku usunięte podczas zabiegu, nawet jeżeli lekarze nie usuną jajników. To obniża ryzyko rzadkiego rodzaju raka jajowodów.
Histerektomia – jak będzie wyglądało moje życie po zabiegu?
Badania pokazują, że wiele kobiet jest szczęśliwych po wykonaniu zabiegu i potrafią żyć pełnią życia. Wiele pacjentek czuje się lepiej po zabiegu, ponieważ nie towarzyszą im uporczywe objawy choroby.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)