Menu
Brak produktów w koszyku.

Mięśniaki macicy

Co to są mięśniaki macicy?

 

Mięśniaki macicy to nowotwory niezłośliwe, zlokalizowane w macicy. Pojawiają się w tkance mięśniowej gładkiej, która buduje mięsień macicy. Macica to kobiecy narząd rodny, w którym rozwija się dziecko, kiedy kobieta jest w ciąży.

 

Chociaż z definicji mięśniaki macicy określa się nowotworem, nie jest to rak. Jest to po prostu nadmierny przerost mięśnia macicy.

 

Jakie objawy dają mięśniaki macicy?

 

Mięśniaki są często bezobjawowe. W innych przypadkach, dają następujące objawy:

 

  • Nadmiernie obfite miesiączki,
  • Ból, ucisk i uczucie ‘wypełnienia’ w jamie brzusznej,
  • Częste oddawanie moczu,
  • Problemy z zajściem w ciążę.

 

Jak leczyć mięśniaki macicy?

 

Istnieje kilka możliwości leczenia mięśniaków macicy. Każda opcja ma swoje zalety i wady.

 

Wybór leczenia zależy od:

 

  • Występujących objawów,
  • Wieku (przed czy po menopauzie),
  • Czy planujesz zajść w ciążę,
  • Czy obfite krwawienia powodują anemię,
  • Rozmiaru, liczby oraz lokalizacji mięśniaków,
  • Twojego samopoczucia związanego z poddaniem się zabiegowi.

 

Omów te kwestie dokładnie z lekarzem i pielęgniarką Zapytaj o wady i zalety leczenia oraz ryzyko związane z Twoim przypadkiem. Zapytaj także jakie mogą być konsekwencje, jeżeli nie zdecydujesz się na leczenie. Pamiętaj, żeby przemyśleć sprawę zajścia w przyszłości w ciążę.

 

Możliwe opcje leczenia obejmują:

 

Leczenie antykoncepcyjne  – tabletki, krążki dopochwowe, zastrzyki, oraz implanty domaciczne redukują krwawienie. Niektóre urządzenia domaciczne, jak wkładka domaciczna, również sprawiają, że miesiączki są mniej obfite i mniej bolesne. Poza leczeniem antykoncepcyjnym, istnieją inne rodzaje leków, które mogą pomóc w leczeniu nadmiernie obfitych miesiączek.

Leczenie chirurgiczne – Zabieg nosi nazwę miomektomia. Podczas operacji, lekarz usuwa mięśniaka, ale nie usuwa macicy. Jest to skuteczna forma leczenia, ale nie zawsze długotrwała, ponieważ mięśniaki mogą nawracać. Jest to dobra opcja, jeżeli chcesz w przyszłości zajść w ciążę.

Zniszczenie błony śluzowej macicy – Ten zabieg to ablacja endometrium. Podczas zabiegu, lekarz za pomocą specjalnego urządzenia niszczy błonę śluzową macicy. Zabieg zmniejsza krwawienia. Nie jest to opcja dla wszystkich, również dla kobiet, które chcą w przyszłości zajść w ciążę.

Odcięcie dopływu krwi do mięśniaka – To zabieg embolizacji tętnicy macicznej. Jest to zabieg wewnątrznaczyniowy. Lekarz blokuje tętnicę, która dostarcza krew do mięśniaka. Nie jest to najlepszy wybór dla pacjentek, które w przyszłości chcą zajść w ciążę.

Usunięcie macicy – Jest to chirurgiczna metoda leczenia o nazwie histerektomia. Lekarz usuwa całą macicę. Chociaż po tym zabiegu mięśniak już nie pojawi się ponowie, pacjentka nie będzie nigdy w stanie zajść w ciąże.

 

Jaka opcja leczenia jest dla mnie najlepsza?

 

Lekarz wyjaśni różnice pomiędzy dostępnymi metodami i pomoże wybrać najlepszą. Ważne jest jakie zalety i wady ma dany rodzaj leczenia w Twoim przypadku.

 

Trzeba wziąć pod uwagę inwazyjność zabiegu oraz to, czy wolisz operację czy leczenia lekami.

 

Warto zastanowić się:

 

Czy chcesz zajść w ciążę w przyszłości? – Jeżeli myślisz o ciąży, najlepszym wyborem jest branie leków lub miomektomia. Jeżeli nie chcesz mieć dzieci lub masz i nie zamierzasz mieć więcej, możesz rozważyć zabieg.

 

Kiedy będziesz przechodzić menopauzę? – Objawy związane z mięśniakami zazwyczaj ustępują razem z menopauzą, więc Twój wiek ma znaczenie przy wyborze leczenia.

 

 

miesniaki-macicy

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]