Brak produktów w koszyku.

Kontrolowanie ciśnienia krwi

Kontrolowanie ciśnienia krwi – Czy mój styl życia wpływa na ciśnienie krwi?

 

Twój tryb życia, w tym to jaki rodzaj pracy wykonujesz, jaki jest Twój poziom aktywności fizycznej i jaką masz dietę, mają duży wpływ na ciśnienie krwi i ogólny stan zdrowia. Kontrolowanie ciśnienia krwi jest również ważne.

 

Zdrowy styl życia może:

 

 • Przede wszystkim, obniżyć wysokie ciśnienie krwi i zapobiegać nadciśnieniu,
 • Zmniejszyć zapotrzebowanie na leki na wysokie ciśnienie krwi,
 • Sprawić, aby leki na nadciśnienie działały skuteczniej (jeśli je zażywasz),
 • Zmniejszyć ryzyko zawału serca, udaru mózgu lub chorób nerek.

 

Jakie zmiany mogę wprowadzić, aby obniżyć i kontrolować ciśnienie krwi?

 

Oto, co możesz zrobić:

 

 • Jeżeli masz nadwagę lub cierpisz na otyłość, zrzuć zbędne kilogramy,
 • Wybierz dietę bogatą w owoce, warzywa i niskotłuszczowe produkty mleczne oraz ubogą w produkty mięsne, rafinowane i słodycze,
 • Jedz mniej soli (sodu),
 • Wykonuj aktywność fizyczną przez co najmniej 30 minut dziennie, kilka razy w tygodniu,
 • Ogranicz ilość wypijanego alkoholu.

 

Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, bardzo ważne jest również rzucenie palenia (jeśli palisz). Rzucenie palenia może nie obniżyć ciśnienia krwi, ale zmniejszy to ryzyko zawału serca lub udaru oraz pomoże Ci poczuć się lepiej i żyć dłużej.

 

Zacznij od małych zmian i kolejne wprowadzaj stopniowo. Stosowanie się do wszystkich wymienionych powyżej zasad, może wydawać się wyzwaniem. Jednakże, nie musisz wprowadzać ich w życie wszystkich naraz. Kluczem do poprawy stylu życia jest wdrażanie ich małymi krokami. Na początek, wybierz jedną małą, konkretną rzecz, którą zmienisz i skup się na niej przez pewien czas. Jeśli zobaczysz efekty, kontynuuj działanie, aż stanie się to nawykiem. Jeśli Ci się nie uda, nie poddawaj się. Wybierz inną rzecz do zmiany i zobacz czy dasz rade utrzymać się w postanowieniu długofalowo. Pamiętaj, że ma to na celu poprawę Twojego zdrowia.

 

Powiedzmy, że chcesz poprawić swój sposób odżywiania. Jeśli jesteś typem osoby, która cały czas je cheeseburgery i frytki, prawdopodobnie nie wyobrażasz sobie z dnia na dzień przestawić się na jedzenie samych sałatek. Kiedy ludzie próbują wprowadzić tak rygorystyczne zmiany, często im się to nie udaje. Wtedy czują się sfrustrowani i mają tendencję do rezygnacji. Zamiast w ciągu jednego dnia próbować zmienić wszystko w swojej diecie, zmień jedną lub dwie małe rzeczy i daj sobie czas na przyzwyczajenie się do nich. Na przykład jedź produkty przetworzone i posiłki typu fast-food rzadziej lub wykonuj je w domu, aby był y zdrowsze. Możesz również jeść ten sam rodzaj pokarmów, ale w porcji mniejszej o połowę.

 

Gdy zaczniesz zauważać zmiany w samopoczuciu i wyglądzie, na pewno zmotywuje Cię to do dalszej pracy. Z czasem przekonasz się, że naprawdę możesz wiele zmienić.

 

Kontrolowanie ciśnienia krwi a utrata wagi

 

Dieta ma wpływ na Twoje ciśnienie krwi, szczególnie jeżeli dotyczy cię nadwaga lub otyłość. Odchudzanie to proces długotrwały. Aby schudnąć, musisz mniej jeść i więcej się ruszać. Jeśli będziesz przestrzegać zdrowej diety i dbać o wysiłek fizyczny, efekty na pewno się pojawią. Nie ma jednej diety lub aktywności odchudzającej, która byłaby lepsza od innych. Jeśli chodzi o odchudzanie, najskuteczniejszym planem jest ten, którego będziesz się trzymać, wdrażając do diety zdrowe produkty.

 

Chociaż ma jednej diety, która jest odpowiednia dla wszystkich, istnieją ogólne wytyczne dotyczące zdrowego odżywiania, których warto przestrzegać. Zdrowa dieta powinna obejmować:

 

 • Dużo owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych,
 • Niektóre fasole, groszek, soczewicę, ciecierzycę,
 • Niektóre orzechy, takie jak orzechy włoskie, migdały i orzeszki ziemne,
 • Beztłuszczowe lub niskotłuszczowe mleko i przetwory mleczne,
 • Niektóre ryby (te, które nie zawierają dużych ilości rtęci).

 

Aby dieta była zdrowa, ważne jest również unikanie cukru, słodyczy, dużych ilości mięsa i rafinowanych zbóż. Rafinowane zboża znajdują się w białym pieczywie, białym ryżu, większości rodzajów makaronu i większości przekąsek i gotowych dań w sklepach.

 

Kontrolowanie ciśnienia krwi przez ograniczenie spożywanych ilości soli

 

Wiele osób uważa, że ​​dieta o niskiej zawartości soli oznacza unikanie soli i nie dodawanie jej podczas gotowania. Prawda jest taka, że ​​nie kładzenie solniczki na stół lub nie dodawanie soli podczas obróbki pokarmu, pomoże tylko w małym stopniu. Większość sodu, który spożywasz, znajduje się już w żywności kupowanej w sklepie spożywczym lub w restauracji

 

Najważniejszą rzeczą jaką możesz zrobić, aby zmniejszyć spożycie soli, jest spożywanie jak najmniej przetworzonej żywności. Oznacza to, że należy unikać większości produktów spożywczych sprzedawanych w puszkach, pudełkach, słoikach i torbach. Warto też rzadziej jeść w restauracjach.

 

Aby zmniejszyć ilość przyjmowanego soli, kupuj świeże lub świeżo mrożone owoce, warzywa i mięso. Do świeżych mrożonek nie dodaję się nic przed zamrożeniem. Następnie, możesz przyrządzać posiłki od podstaw w domu, używając tych składników.

 

Podobnie jak w przypadku innych zmian, nie próbuj od razu pozbyć się soli całkowicie z Twojego jadłospisu. Zamiast tego, wybierz 1 lub 2 pokarmy, które mają dużo soli i spróbuj zastąpić je produktami o niskiej zawartości soli. Kiedy przyzwyczaisz się do nich, znajdź kolejny produkt do zmiany. Postępuj tak do czasu, dopóki wszystkie pokarmy, które spożywasz, nie będą zawierały soli lub będą zawierały jej mniej.

 

Kontrolowanie ciśnienia krwi przez podjęcie aktywności fizycznej

 

Aby zwiększyć poziom aktywności fizycznej, nie musisz chodzić na siłownię ani się pocić. Możesz zwiększyć poziomu aktywności podczas wykonywania codziennych czynności, które lubisz. Spacer, praca w ogrodzie lub taniec to tylko kilka rzeczy, których możesz spróbować. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych zmian, kluczem jest, aby nie wprowadzać dużej ilości zmian, w zbyt krótkim okresie czasu. Jeśli nie wykonujesz teraz żadnej aktywności, zacznij od spacerowania przez kilka minut, co drugi dzień. Rób to przez kilka tygodni. Jeśli się tego trzymasz, staraj się robić to przed dłuższy czas. Warto spróbować kilku aktywności, aby sprawdzić, którą lubisz najbardziej.

 

Kontrolowanie ciśnienia krwi – Od czego mam zacząć?

 

Jeśli chcesz poprawić swój styl życia, zacznij od wprowadzenia zmian, które Twoim zdaniem byłyby dla Ciebie najważniejsze i najłatwiejsze. Możesz zacząć od wprowadzania kilku minutowej aktywności fizycznej każdego dnia. Pamiętaj, że aktywność fizyczna dotyczy nawet czynności wykonywanych w domu, takich jak sprzątanie albo zakupy. Najważniejsze, aby jak najmniej czasu spędzać w pozycji siedzącej, na przykład przed telewizorem. Siedzący tryb życia, negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Jeśli lubisz gotować posiłki od podstaw, może pierwszą rzeczą, na której należy się skupić, jest spożywanie domowych posiłków o niskiej zawartości soli.

 

Czymkolwiek zajmiesz się najpierw, wybierz konkretne, realistyczne cele i wyznacz sobie termin działania. Na przykład, nie decyduj, że będziesz „więcej ćwiczyć”. Zamiast tego ustal, że będziesz spacerować przez 10 minut w poniedziałek, środę i piątek i że masz zamiar to robić przez następne 2 tygodnie.

 

Kiedy zmiany stylu życia są zbyt ogólne, ludzie mają trudności z wprowadzeniem ich w życie i często się poddają. Pamiętaj również, że nie ma odpowiedniego momentu na wprowadzenie zmian. Nie warto czekać na konkretny moment, ale zacząć działać teraz.

 

 

kontrolowanie-cisnienia-krwi

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]