Brak produktów w koszyku.

Podwiązanie jajowodów

Czym jest podwiązanie jajowodów?

 

Podwiązanie jajowodów to najskuteczniejszy zabieg antykoncepcyjny dla kobiet. Jeżeli kobieta podda się zabiegowi, już nigdy nie będzie mogła zajść w ciążę. Zabieg polega na zablokowaniu jajowodów, czyli kanałów pomiędzy jajnikami a macicą. Jest to droga na której spotyka się komórka jajowa z plemnikiem. Tam dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej. Zabieg podwiązania jajowodów to inaczej sterylizacja.

 

Jak wygląda zabieg podwiązania jajowodów?

 

Zabieg podwiązania jajowodów to zabieg operacyjny. Może mieć miejsce w szpitalu lub gabinecie lekarskim. Niektóre kobiety decydują się na zabieg zaraz po urodzeniu dziecka. Kobiety rozważają tą opcję, kiedy wiedzą, że nie będą chciały już mieć dzieci.

Istnieją dwie drogi wykonania zabiegu:

 

  • Laparoskopia – Jest to wybór dla kobiet, które jeszcze nie rodziły. Podczas zabiegu, pacjentka jest w znieczuleniu ogólnym. Lekarz przez małe nacięcia w dolnym obszarze jamy brzusznej wprowadza specjalne urządzenie – laparskop, zakończony kamerką. Jest to zabieg małoinwazyjny. Czas powrotu do zdrowia po zabiegu to około 1-2 tygodni.
  • Zabieg zaraz po porodzie – Jeżeli doszło do porodu drogą pochwową, zabieg można wykonać 1-2 dni po urodzeniu dziecka, podczas pobytu w szpitalu. Pacjentka otrzymuje znieczulenie podpajęczynówkowe do płynu mózgowo-rdzeniowego, poprzez zastrzyk w okolicy lędźwiowej. Następnie, lekarz przez niewielkie cięcie poniżej pępka pobiera wycinki jajowodów. W przypadku cesarskiego cięcia, zabieg może być przeprowadzony zaraz po wyjęciu dziecka, z tego samego nacięcia. Podwiązanie jajowodów po porodzie nie jest związane z dłuższym pobytem w szpitalu, zarówno w przypadku porodu drogą pochwową oraz cesarskiego cięcia.

 

Jaka jest skuteczność podwiązania jajowodów?

 

Jest to bardzo skuteczna procedura. Jedynie około 1% kobiet po podwiązaniu jajowodów zachodzi w ciążę.

 

Jakie są wady i zalety podwiązania jajowodów?

 

Największą zaletą zabiegu jest to, że nie jest wymagane dalsze antykoncepcyjne leczenie operacyjne lub lekami. Jest to jednak zabieg nieodwracalny. Jeżeli pacjentka zmieni zdania dotyczące posiadania dzieci, nie będzie możliwe ponowne zajście w ciążę.

Kobiety, którym udaje się zajść w ciążę po zabiegu podwiązania jajowodów, są obciążone wysokim ryzykiem ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej. Dzieje się tak, kiedy płód zagnieżdża się poza błoną śluzową macicy i zaczyna się rozwijać. Może to stanowić duże zagrożenie. Jeżeli pacjentka obawia się, że po zabiegu podwiązania jajowodów doszło do zajścia w ciążę, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Co w przypadku zmiany zdania na temat zajścia w ciążę?

 

Jeżeli kobieta podda się zabiegowi podwiązania jajowodów, ale po jakimś czasie chciałaby zajść w ciążę, może spróbować innych metod, które mają na celu przywrócenie płodności. Nie są one jednak skuteczne, ale za to mogą być bardzo kosztowne. Głównym powodem poddania się sterylizacji są komplikacje podczas ciąży i młody wiek. Kobiety często zmieniają zdanie z powodów matrymonialnych, takich jak ponowne wyjście za mąż i chęć urodzenia kolejnego dziecka.

Warto skonsultować się z lekarzem na temat metod antykoncepcyjnych. Jest ich wiele i mogą uchronić przed zajściem w ciążę nawet na miesiące lub lata, nie na całe życie.

 

Podwiązanie jajowodów w Polsce

 

Zabieg podwiązania jajowodów w Polsce jest niezgodny z prawem. Grozi za niego kara więzienia od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności dla lekarza, który wykonał operację. Podwiązanie jajowodów można wykonać wyłącznie, jeżeli ciąża zagraża zdrowiu i życiu matki lub/i dziecka lub jeżeli lekarze stwierdzą, że dziecko będzie obciążone poważnymi chorobami genetycznymi.

podwiązanie-jajowodów

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]