Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Nowotwory » Przerzuty do mózgu
Co to są przerzuty do mózgu?
Przerzuty do mózgu to guzy nowotworowe w mózgu, które rozprzestrzeniły się w wyniku rozsiewu nowotworu z innego narządu. Rodzaje raka, które często rozprzestrzeniają się do mózgu, obejmują raka płuc, piersi, nerek, jelita grubego i skóry (czerniak).
Przerzuty do mózgu różnią się od pierwotnego raka mózgu. Pierwotny rak mózgu występuje, gdy zdrowe komórki w mózgu zmieniają się w nieprawidłowe komórki i wymykają się spod kontroli. Natomiast przerzuty do mózgu składają się z komórek rakowych z innej części ciała.
Jakie są objawy przerzutów do mózgu?
Guzy przerzutowe do mózgu mogą powodować różne objawy, w tym:
- Ból głowy – ból głowy często nasila się, gdy się pochylasz, kaszlesz lub kichasz. Niektórzy ludzie mają nudności i wymioty połączone z bólem głowy.
- Problemy z poruszaniem ręką lub nogą po jednej stronie ciała
- Problemy z pamięcią lub myśleniem
- Zmiany nastroju, zachowania lub osobowości
- Napady drgawek – napady padaczkowe to fale nieprawidłowej aktywności elektrycznej w mózgu. Mogą powodować utratę przytomności, poruszanie się lub dziwne zachowanie.
Wszystkie te objawy mogą być również spowodowane stanami, które nie są przerzutami do mózgu. Ale jeśli chorujesz na nowotwór i wystąpi u Ciebie, którykolwiek z powyżej wymienionych symptomów poinformuj o tym lekarza lub pielęgniarkę.
Czy będzie trzeba wykonać jakieś specjalistyczne badania?
Najczęściej wykonywanym badaniem w celu wykrycia guzów przerzutowych do mózgu jest badanie obrazowe (RM, MRI). Rezonans magnetyczny przedstawia obraz narządów wewnętrznych człowieka.
Innym badaniem, który jest czasami wykonywany, jest biopsja mózgu. Do biopsji mózgu lekarz pobiera niewielką próbkę tkanki z guza. Następnie jest ona analizowana, przy pomocy mikroskopu.
Jak leczy się guzy przerzutowe do mózgu?
Leczenie uzależnione jest od wielu czynników, takich jak:
- Twoje objawy
- Jak daleko rozprzestrzenił się rak w Twoim organizmie
- Twój ogólny stan zdrowia
- Twoje rokowanie – to termin, którego lekarze używają do opisania, jak długo powinnaś żyć.
Leczenie przerzutów do mózgu może obejmować 1 lub więcej z poniższych metod leczenia:
- Zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu całości lub części guza
- Radioterapia – Promieniowanie zabija komórki rakowe. Lekarze na różne sposoby stosują promieniowanie w leczeniu przerzutów do mózgu. W przypadku „radiochirurgii stereotaktycznej” promieniowanie jest skierowane tylko na obszar z rakiem. W przypadku „radioterapii całego mózgu” cały mózg jest leczony promieniowaniem.
- Terapia celowana – są to leki, które działają tylko na nowotwory o określonych cechach. Twój lekarz może wykonać testy, aby sprawdzić, czy ten rodzaj terapii jest dla Ciebie.
- Immunoterapia – to termin, którego lekarze używają w odniesieniu do leków, które działają na układ zwalczający infekcje organizmu („układ odpornościowy”), aby zatrzymać rozwój raka.
Ludzie chorzy korzystają zwykle jeszcze z innych metod leczenia, które pomagają złagodzić objawy lub problemy spowodowane przerzutami do mózgu. Mogą to być:
- Leki zwane sterydami, które mogą zmniejszyć obrzęk mózgu – to nie to samo, co sterydy, które niektórzy sportowcy przyjmują nielegalnie.
- Leki stosowane w leczeniu i zapobieganiu napadom
Co się stanie, jeśli moje przerzuty do mózgu powrócą lub rozprzestrzenią się?
To zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Twój lekarz może zalecić dalsze leczenie guzów przerzutowych do mózgu. Może to obejmować zabieg chirurgiczny lub radioterapię. Czasami obejmuje również terapię celowaną lub immunoterapię. Lekarz również może zalecić leczenie tylko objawów i pomóc Ci poczuć się bardziej komfortowo.
Czy będę musiał zrezygnować z kierowania pojazdem?
To zależy od twoich objawów. Porozmawiaj z lekarzem o tym, czy dalsze prowadzenie pojazdu jest bezpieczne, biorąc pod uwagę objawy.
Jeśli jednym z Twoich objawów są napady, będziesz musiał zrezygnować z prowadzenia samochodu, do czasu aż one nie będą już występować (musisz odczekać trochę czasu od ostatniego napadu), zanim będziesz mógł ponownie prowadzić. Każdy kraj ma swoje własne zasady.
Co jeszcze powinienem zrobić?
Ważne jest, aby przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza dotyczących wizyt i badań. Ważne jest również, aby porozmawiać z lekarzem o wszelkich skutkach ubocznych lub problemach związanych z leczeniem.
Leczenie przerzutów do mózgu wiąże się z dokonywaniem wielu wyborów, takich jak wybór leczenia. Zawsze informuj swoich lekarzy i pielęgniarki, co myślisz o leczeniu. Za każdym razem, gdy otrzymasz propozycję leczenia, zapytaj:
- Jakie są korzyści z tego zabiegu? Czy to pomoże mi żyć dłużej? Czy zmniejszy objawy lub zapobiegnie im?
- Jakie są skutki uboczne tego leczenia?
- Czy są inne możliwości oprócz tego leczenia?
- Co się stanie, jeśli nie przejdę tego leczenia?
Autor:
Zdalna Przychodnia
Baza wiedzy:
Kategorie
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)