Brak produktów w koszyku.

Zmęczenie na skutek nowotworu

Zmęczenie na skutek nowotworu – Co je powoduje?

 

 

Uczucie zmęczenia jest częstym skutkiem ubocznym leczenia raka, takiego jak chemioterapia, immunoterapia i radioterapia. Ponadto, osoby po operacji zwykle odczuwają późniejsze zmęczenie.  Również inne czynniki związane z chorobą mogą powodować zmęczenie. Pacjenci mogą czuć się zmęczeni, słabi lub nie mieć energii, ponieważ:

 

 • Są smutni, zmartwieni lub zestresowani,
 • Nie jedzą wystarczająco dużo,
 • Mają problemy ze snem lub nie śpią wystarczająco długo,
 • Odczuwają ból,
 • Maja anemię. Oznacza to, że organizm ma zbyt mało czerwonych krwinek. Kiedy pacjent ma zbyt mało czerwonych krwinek, organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu.

 

Czy zmęczenie na skutek nowotworu wymaga dodatkowych badań?

 

Możliwe. Lekarz zapyta o objawy i wykonywanie codziennych czynności. Może skierować na  badania krwi, aby sprawdzić co może powodować uczucie zmęczenia oraz mieć podstawę do odpowiedniego leczenia. Przykłady takich stanów obejmują anemię lub niski poziom hormonów u mężczyzn.

 

Czy można zmniejszyć zmęczenie na skutek nowotworu?

 

Tak. Jest wiele rzeczy, które można zrobić, aby nie czuć się tak zmęczonym. Poniżej znajdują się wskazówki, które można zastosować przy zmęczeniu.

 

Ćwiczenia – Ćwiczenia mogą zwiększyć energię i poprawić apetyt. Warto ćwiczyć codziennie, nawet jeśli to tylko krótki spacer. Najpierw należy skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że ćwiczenia są bezpieczne.

 

Joga – Wykonywanie delikatnej jogi z ćwiczeniami oddechowymi pomaga wielu osobom czuć się mniej zmęczonym i lepiej spać w nocy.

 

Zmniejszenie stresu – Aby obniżyć poziom stresu można więcej odpoczywać, poprosić najbliższych o pomoc w wykonywaniu obowiązków, mniej pracować.

 

 • Ćwiczenia relaksacyjne lub medytacja,
 • Rozmowa z terapeutą,
 • Oszczędzanie energii – Aby nie zużywać zbyt dużo energii, można zmienić wykonywane codzienne czynności i sposób ich wykonywania. Na przykład, lepiej planować z wyprzedzeniem, często odpoczywać i korzystać z urządzeń, które pomogą osiągnąć określone cele. 
 • Zadbanie o lepszy sen – Powinno się spać co najmniej 8 godzin każdej nocy. Jeśli istnieją problemy ze snem, warto zrobić kilka rzeczy, aby poprawić nawyki związane ze snem. Na przykład, można unikać picia alkoholu oraz kofeiny popołudniu oraz wieczorem. Co więcej warto starać się kłaść spać i wstawać o tej samej porze każdego dnia oraz ograniczyć drzemki w ciągu dnia i nie drzemać jednorazowo dłużej niż 30 minut.
 • Odpowiedni poziom nawodnienia – Należy upewnić się, że każdego dnia przyjmuje się wystarczającą ilość płynów. Można również zapytać lekarza o codzienne przyjmowanie witamin.

 

Zmęczenie na skutek nowotworu – Kiedy zadzwonić do lekarza?

 

Należy skontaktować się z lekarzem kiedy:

 

 • Obecne są zawroty głowy i osłabienie,
 • Zmęczenie nie pozwala wykonywać codziennych podstawowych czynności, takich jak mycie się, jedzenie i ubieranie.

 

Czy leki mogą zmniejszyć zmęczenie na skutek nowotworu?

 

Tak. W zależności od objawów i innych schorzeń, pomocne mogą być różne rodzaje leczenia. Mogą to być:

 

 • Leczenie niedokrwistości – Lekarze mogą leczyć niektóre rodzaje niedokrwistości lekami, które pomagają organizmowi wytwarzać więcej czerwonych krwinek. Mogą również leczyć anemię za pomocą procedury transfuzją krwi. Podczas transfuzji krwi osoba otrzymuje krew, która została oddana przez kogoś innego.
 • Leki zwane „stymulantami” – Te leki mogą zwiększyć poziom energii. Lekarze zwykle przepisują te leki tylko osobom bardzo zmęczonym i osłabionym.
 • Leki sterydowe – Leki te mogą zwiększać energię u pacjentów, którzy są bardzo zmęczeni i osłabieni. Zwykle są używane tylko przez krótki czas ze względu na skutki uboczne.
 • Leki przeciwdepresyjne – Depresja występuje wtedy, gdy ludzie czują się bardzo smutni. Osoby z depresją często czują się zmęczone i nie śpią dobrze w nocy. Osobom z depresją lekarz może przepisać leki przeciwdepresyjne.
 • U niektórych mężczyzn, niski poziom testosteronu może powodować zmęczenie. Można leczyć to przez podawanie testosteronu.

 

Dowiedz się więcej na temat nudności i wymiotów związanych z nowotworem.

Zmęczenie na skutek nowotworu

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]