Brak produktów w koszyku.

Badania kliniczne

Co to są badania kliniczne?

 

Badania kliniczne to badania, które próbują znaleźć nowe sposoby na poprawę zdrowia i leczenia chorób. Ludzie zgłaszają się na ochotnika do udziału w badaniach klinicznych. Badania kliniczne mogą:

 

  • Testować nowe metody leczenia określonej choroby lub stanu, aby sprawdzić, czy działają one lepiej niż obecnie stosowane,
  • Sprawdzać nowe metody leczenia lub zmiany stylu życia, aby sprawdzić, czy zapobiegają lub zmniejszają ryzyko zachorowania na określone choroby,
  • Pracować nad nowymi sposobami diagnostycznymi chorób.

 

W większości badań klinicznych, badacze porównują nowe leczenie za pomocą danego leku z leczeniem placebo. Placebo to coś, co wygląda tak samo jak lek i jest podawane w ten sam sposób, ale nie zawiera żadnego leku. Nie wszystkie badania kliniczne wykorzystują placebo. Badania kliniczne, które testują nowe metody leczenia, takie jak leki, dzielą się na 1-3 etapów. Rodzaj badania zależy od jego celu i ilości testów, które zostają poddane leczeniu. Różne rodzaje prób leczenia to:

 

  • Badania fazy 1 (I)- W badaniach fazy I lekarze sprawdzają bezpieczeństwo nowego leczenia. Dowiadują się, w jaki sposób lek należy podawać, jak często należy go podawać, jaka dawka jest bezpieczna i jakie są skutki uboczne.
  • Badania fazy 2 (II) – W badaniach fazy II lekarze podają nowe leczenie grupie osób z pewną chorobą. Lekarze sprawdzają skutki uboczne leczenia i skuteczność leczenia choroby.
  • Badania fazy 3 (III) – W badaniach fazy III badacze porównują nowe leczenie ze zwykłym leczeniem choroby lub placebo. Pomaga to naukowcom dowiedzieć się, czy nowa terapia jest lepsza, gorsza czy taka sama jak obecna terapia lub placebo. Dowiadują się również, czy nowa terapia ma więcej, czy mniej skutków ubocznych niż obecna.

 

Kto może uczestniczyć w badaniu klinicznym?

 

To zależy od procesu. W niektórych badaniach (zwykle badania fazy II lub III) biorą udział tylko osoby z określonymi chorobami lub dolegliwościami lub których członkowie rodziny cierpią na określone choroby lub dolegliwości. Inne badania wykorzystują osoby zdrowe, a nie osoby z pewną chorobą lub stanem chorobowym. Nie każdy, kto chce wziąć udział w badaniu, może w nim uczestniczyć. Naukowcy ustalili zasady dotyczące tego, kto może uczestniczyć w każdym badaniu. Często konieczne jest zbadanie choroby lub problemu zdrowotnego przed kwalifikacją do badania. Inne zasady mogą mieć związek z wiekiem i chorobami współistniejącymi.

 

Jakie korzyści dają badania kliniczne dla uczestnika?

 

Pacjenci mogą odnieść korzyści na różne sposoby. Osoby, u których badana jest choroba, mają możliwość:

 

  • Uzyskania nowego sposobu leczenia, zanim będzie on dostępny dla ogółu społeczeństwa,
  • Leczenia przez doświadczonych lekarzy i uważnego śledzenia choroby,
  • Pomagania ludziom, którzy w przyszłości zapadną na tą samą chorobę.

 

Zdrowi ochotnicy mogą również skorzystać z udziału w badaniach klinicznych poprzez:

 

  • Świadomość, że pomagają innym,
  • Poznają swój stan zdrowia.

 

Jakie wady mogą mieć badania kliniczne dla uczestników?

 

Wady mogą obejmować:

 

  • Nowa terapia może mieć skutki uboczne. Skutki uboczne mogą być nieznane lub nieoczekiwane.
  • Nowa metoda leczenia może nie działać tak dobrze, jak obecna, lub może nie działać wcale.
  • Można nie otrzymać nowego leczenia – Ogólnie w badaniach porównujących 2 terapie połowa osób otrzymuje nowe leczenie, a druga połowa otrzymuje zwykłe leczenie lub placebo. Ani pacjent ani lekarz nie mogą wybrać leczenia. Lek zostaje przydzielony losowo. Ponadto, w wielu przypadkach nie wiadomo jakie leczenie otrzymał pacjent, dopóki badanie się nie zakończy.

 

Badania kliniczne – Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

 

  • Decyzja o wzięciu udziału w badaniu klinicznym powinna być indywidualna. Aby podjąć decyzję, można skonsultować się z lekarzem, aby poznać wszystkie szczegóły i rozwiać wątpliwości. W przypadku udziału w badaniu, należy podpisać zgodę, w której zawarte są wszystkie potrzebne informacje.
  • Specjaliści sprawdzają wszystkie próby – przed i w trakcie badania, aby upewnić się, że są one bezpieczne dla pacjentów.
  • Podczas udziału w badaniu należy przestrzegać wszystkich instrukcji dotyczących wizyt, badań i leczenia.
  • Jeśli wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne lub problemy, należy powiadomić o tym lekarza.

 

Przeczytaj więcej na temat badań genetycznych w kierunku nowotworów.

Badania kliniczne

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]