Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Choroby skóry » Rak skóry
Co to jest rak skóry?
Rak skóry występuje, gdy zdrowe komórki skóry zmieniają się w nieprawidłowe komórki. Istnieją dwa główne typy raka skóry: czerniak i rak nieczerniakowy. Nieczerniakowy rak skóry może wystąpić w dowolnym miejscu na skórze, ale często pojawia się na głowie, twarzy, szyi, grzbiecie dłoni, ramionach i nogach. Dzieje się tak, ponieważ te części ciała są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych. Rak skóry jest często spowodowany ekspozycją na słońce i oparzeniami słonecznymi. Zwykle dotyka osoby o jasnej skórze, na której łatwo dochodzi do oparzeń. Szkodliwe działanie słońca narasta z czasem. Im częściej dana osoba jest narażona na ekspozycję na słońce w swoim życiu (w tym solarium), tym większe jest ryzyko raka skóry. Dwa najczęstsze typy raka skóry niebędącego czerniakiem to rak podstawnokomórkowy i rak płaskonabłonkowy. Większość postaci raka skóry innego niż czerniak można łatwo wyleczyć, ponieważ rosną one powoli. Jeśli nie są leczone, niektóre nowotwory skóry inne niż czerniak mogą rozrosnąć się lub rozprzestrzenić w organizmie.
Jakie objawy daje rak skóry?
Rak skóry wygląda jak nieprawidłowy obszar skóry i może być to:
- Różowy obszar,
- Czerwony i opuchnięty obszar,
- Krwawienie lub może wyglądem przypominać otwartą ranę,
- Zgrubienie skóry.
Mogą również wystąpić inne zmiany skórne spowodowane uszkodzeniem przez słońce. Niektóre osoby, szczególnie te o jasnej karnacji, mogą zauważyć łuszczące się, szorstkie lub nierówne miejsca zwane rogowaceniem słonecznym. Rogowacenie słoneczne często występuje na twarzy, uszach, ramionach lub skórze głowy. Czasami może przekształcić się ono w nowotwór skóry. Lekarze często leczą rogowacenie słoneczne, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że tak się stanie. Zmiany skórne mogą być również spowodowane stanami, które nie są rakiem. Należy udać się do lekarza w przypadku pojawienia się zmian skórnych, które mogą być nieprawidłowe.
Rak skóry – Jak go zdiagnozować?
Lekarz przeprowadzi badanie i obejrzy skórę całego ciała. Jeśli podejrzewa, że pacjent może mieć raka skóry, z pewnością skieruje na badanie uzupełniające, czyli biopsję. Podczas biopsji lekarz pobierze niewielką próbkę nieprawidłowego obszaru lub usunie cały nieprawidłowy obszar skóry. Następnie, inny specjalista obejrzy komórki skóry pod mikroskopem, aby sprawdzić, czy jest obecny nowotwór. Jeśli lekarz podejrzewa, że rak skóry rozprzestrzenił się w organizmie, zostaną przeprowadzone inne badania kontrolne. Może to obejmować biopsję lub badania obrazowe. Badania obrazowe tworzą obrazy wnętrza ciała i mogą pomóc zdiagnozować nieprawidłowości, w tym nowotwór. Właściwe leczenie zależy w dużej mierze od rodzaju raka skóry, jego wielkości i lokalizacji. Zależy to również od wieku chorego i towarzyszących problemów zdrowotnych.
Nieczerniakowy rak skóry – Jak go leczyć?
Większość chorych z rakiem skóry innym niż czerniak w porozumieniu z lekarzem wybiera jedną lub więcej z następujących metod leczenia:
Chirurgia – Rak skóry jest zwykle leczony operacyjnie, w celu usunięcia nowotworu. Lekarze mogą wykonywać różne operacje w celu leczenia raka skóry.
Radioterapia – Promieniowanie niszczy komórki nowotworowe.
Kremy do skóry – Lekarz może przepisać specjalny krem . Leki zawarte w tych kremach mogą niszczyć komórki rakowe.
Terapia fotodynamiczna – Terapia fotodynamiczna niszczy komórki rakowe. Do tej terapii lekarz używa specjalnego kremu i specjalnego światła do leczenia raka skóry.
Po leczeniu należy co jakiś czas sprawdzać, czy rak skóry powraca lub czy pojawia się nowy rak skóry. Lekarz przeprowadzi lub skieruje na odpowiednie badanie i sprawdzi całą skórę. Większość lekarzy zaleca również regularne sprawdzanie skóry pod kątem nowych zmian.
Jeśli rak powróci lub jeśli rozwinie się nowy rak skóry, może być konieczna operacja, radioterapia lub zastosowanie leków w formie kremów. Ważne jest, aby przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza dotyczących wizyt i badań. Istotne jest również, aby porozmawiać z lekarzem o wszelkich skutkach ubocznych lub problemach związanych z leczeniem. Zawsze należy informować swoich lekarzy i pielęgniarki o odczuciach związanych z leczeniem. Za każdym razem, gdy lekarz przedstawi propozycję leczenia, warto zapytać:
- Jakie są korzyści z tego zabiegu?
- Czy to pomoże żyć dłużej?
- Czy leczenie zmniejszy objawy lub zapobiegnie im?
- Jakie są wady tego leczenia?
- Czy są inne opcje poza tym leczeniem?
- Co się stanie, jeśli nie poddam się temu leczeniu?
Rak skóry – Jak mu zapobiegać?
Aby zapobiegać rakowi skóry, należy chronić skórę przed promieniami słonecznymi. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry, można:
- Unikać słońca w środku dnia (od 10:00 do 16:00),
- Nosić ze sobą krem przeciwsłoneczny i często go nakładać,
- Nosić kapelusz z szerokim rondem, koszulę z długimi rękawami lub długie spodnie,
- Nie korzystać z solarium.
Niektórzy ludzie są bardziej narażeni na zachorowanie na czerniaka niż inni. Można być bardziej zagrożonym, jeśli w rodzinie pojawił się w czerniak lub członkowie rodziny posiadają nieprawidłowe znamiona. W takim przypadku, lekarz może zalecić regularne kontrolowanie skóry oraz badanie kontrolne raz w roku.
Sprawdź także co to jest kontaktowe zapalenie skóry.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)