Brak produktów w koszyku.

Rak trzonu macicy

Co to jest rak trzonu macicy?

 

Rak trzonu macicy, inaczej rak endometrium to nowotwór złośliwy błony śluzowej, która wyściela macicę. Macica to narząd żeńskiego układu rozrodczego. To właśnie tam rozwija się płód, kiedy kobieta jest w ciąży.

Istnieją różne rodzaje raka trzonu macicy. Przyczyną większości nowotworów tego rodzaju są zmiany zachodzące w nabłonku macicy. Rak trzonu macicy występuje u kobiet w każdym wieku, ale najczęściej u kobiet, które przeszły menopauzę. Menopauza to okres, w którym kobieta przestaje miesiączkować.

 

Jakie są objawy raka trzonu macicy?

 

Najczęstszym objawem świadczącym o raku trzonu macicy jest krwawienie z macicy:

  • Pomiędzy miesiączkami,
  • Podczas miesiączki, które jest o wiele bardziej obfite niż zwykle,
  • U kobiet, które przeszły menopauzę.

Te objawy mogą być spowodowane innymi problemami. Jeżeli zauważysz je u siebie, nie oznacza to, że masz raka, ale koniecznie zgłoś się na wizytę do lekarza.

 

Jakie są metody diagnostyczne raka trzonu macicy?

 

Jeżeli zauważysz u siebie nieuzasadnione krwawienie z pochwy, lekarz może zalecić badanie biopsji, które ma na celu sprawdzenie czy w Twoim organizmie znajdują się zmiany nowotworowe trzonu macicy. Podczas biopsji, lekarz pobiera wycinek z nabłonka macicy. Pobrana próbka jest badana laboratoryjnie, żeby dokładnie sprawdzić czy nie zachodzą w niej zmiany.

Kobiety, które przeszły menopauzę, mogą mieć wykonane badanie ultrasonograficzne (USG). Badanie sprawdza grubość nabłonka macicy.

 

Co to jest stadium rozwoju nowotworu?

 

Stadium rozwoju nowotworu to skala, za pomocą której lekarze oceniają jaki jest stopień zaawansowania choroby. Ocenia się między innymi jak bardzo nowotwór się rozprzestrzenia.

Wybór leczenia w dużym stopniu zależy od stopnia zaawansowania raka oraz tego w jakim tempie rozprzestrzenia się w Twoim organizmie. Droga leczenia jest również zależna od wieku oraz chorób współistniejących.

 

Rak trzonu macicy – jakie są możliwości leczenia?

 

Większość pacjentek ma operację, której celem jest wycięcie nowotworu. Podczas zabiegu, lekarze usuwają macicę, jajniki i jajowody. Ten zabieg to histerektomia. Lekarze sprawdzają również otaczające struktury, żeby zobaczyć czy rak się nie rozprzestrzenił. Jeżeli znajdą zmiany nowotworowe, mogą usunąć również inne organy.

Niektóre pacjentki nie wymagają dalszego leczenia po operacji, jeżeli nowotwór został cały usunięty. U niektórych pacjentek stosuje się dalsze leczenie w następujących formach:

  • Chemioterapia– Chemioterapia to użycie specjalnych leków, które mają zabić komórki nowotworowe i powstrzymać nowotwór przed wzrostem.
  • Radioterapia– Radioterapia zabija komórki nowotworowe. Leczenie polega na wykorzystaniu promieniowania jonizującego przez urządzenie zewnętrzne lub skierowanie źródła promieni dopochwowo.

 

Co dzieje się po ukończonym leczeniu raka trzonu macicy?

 

Po zakończonym leczeniu, koniecznie wykonuj regularne badania kontrolne, aby monitorować czy nowotwór nie nawraca. Badania kontrolne mogą obejmować badania krwi oraz badania radiologiczne, takie jak prześwietlenie.

Zwracaj również uwagę na takie objawy jak ból w podbrzuszu, nieuzasadnione krwawienie z pochwy lub kaszel, który nie znika. Poinformuj o tym niezwłocznie lekarza lub pielęgniarkę. Może to oznaczać nawrót choroby.

 

Co jeżeli rak trzonu macicy się rozprzestrzenia lub nawraca?

 

Jeżeli rak trzonu macicy nawraca lub rozprzestrzenia się, lekarz zapewne zaleci dodatkową operację, radioterapię lub chemioterapię.

 

Co jeżeli pewnego dnia będę chciała zajść w ciążę?

 

Jeżeli nie przeszłaś jeszcze menopauzy i chcesz zajść w ciążę, porozmawiaj o tym z lekarzem. Nie ma możliwości zajścia w ciążę po histerektomii oraz radioterapii.  Lekarz przedyskutuje z Tobą możliwe opcje.

 

Co jeszcze powinnam zrobić?

 

Pamiętaj, aby przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących badań diagnostycznych oraz wizyt kontrolnych. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek efekty uboczne leczenia, poinformuj o tym lekarza.

Istnieje kilka możliwość leczenia raka trzonu macicy, dlatego powinnaś dokładnie się z nimi zapoznać, aby wybrać odpowiednią dla siebie metodę leczenia.

Zawsze informuj lekarza lub pielęgniarkę na temat samopoczucia związanego z leczeniem.

Jeżeli lekarz proponuje leczenie, zapytaj:

  • Jakie są zalety wybranej metody leczenia? Czy terapia przedłuży życie? Czy zredukuje lub zapobiegnie występowaniu objawów?
  • Jakie są wady leczenia?
  • Czy są możliwe inne metody leczenia?
  • Co jeżeli nie zdecyduję się na leczenie?

Sprawdź również jakie badania genetyczne w kierunku raka piersi, jajnika i trzustki możesz wykonać, aby dowiedzieć się czy nie jesteś obciążona ryzykiem zachorowania na nowotwór.

rak-trzonu-macicy

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]