Brak produktów w koszyku.

Stan przedrzucawkowy

Co to jest stan przedrzucawkowy?

 

Stan przedrzucawkowy to niebezpieczne schorzenie, które występuje u niektórych kobiet w ciąży. Dzieje się to zazwyczaj w drugiej połowie ciąży (po 20 tygodniu). Stan przedrzucawkowy może się również pojawić podczas porodu lub po porodzie.

 

Kobiety ze stanem rzucawkowym mają wysokie ciśnienie krwi. U niektórych zwiększa się ilość białka w moczu oraz odczuwają problemy z wątrobą, nerkami, mózgiem, oczami oraz łożyskiem. Łożysko to organ, który dostarcza składniki odżywcze i tlen dziecku oraz odprowadza toksyny. Co więcej, dziecko może nie rozwijać się prawidłowo i być bardzo małe.

 

Stan przedrzucawkowy a nadciśnienie

 

Istnieje kilka przyczyn nadciśnienia w trakcie ciąży. Należą do nich:

 

  • Stan przedrzucawkowy,
  • Nadciśnienie indukowane ciążą,
  • Przewlekłe nadciśnienie.

 

Jakie są czynniki ryzyka stanu przedrzucawkowego?

 

Stan przedrzucawkowy może wystąpić u każdej kobiety w ciąży. Jednakże, u niektórych kobiet ryzyko jest większe. Do czynników zwiększających ryzyko należą:

 

  • Pierwsza ciąża (wykluczając poronienie i aborcję),
  • Przewlekłe nadciśnienie, choroby nerek, cukrzyca zdiagnozowana przed ciążą,
  • Wcześniej występujący stan przedrzucawkowy,
  • Ciąża mnoga (na przykład bliźniacza lub trojaczki),
  • Stan przedrzucawkowy, który wystąpił u matki lub siostry,
  • Wiek poniżej 20 lat oraz pomiędzy 35-40 rokiem życia,
  • Otyłość.

 

Co powoduje stan przedrzucawkowy?

 

Stan przedrzucawkowy powstaje na skutek nieprawidłowego rozwoju łożyska we wczesnym stadium ciąży. Jeżeli łożysko nie zagnieździ się wystarczająco głęboko w macicy i nie ustanowi zdrowego połączenia pomiędzy dzieckiem a matką, przekazywanie składników odżywczych i tlenu oraz odprowadzanie toksyn może być zaburzone. Jest to szczególnie niebezpieczne po 20 tygodniu ciąży, ponieważ wtedy dziecko dynamicznie się rozwija. Te wydarzenia mogą spowodować uszkodzenie komórek krwi i wywołać stan przedrzucawkowy.

 

Stan przedrzucawkowy – Jakie są objawy?

 

Większość kobiet ze stanem przedrzucawkowym nie czuje różnicy w samopoczuciu. Schorzenie nie powoduje żadnych specyficznym objawów, dopóki jego forma się nie nasili.

 

Do objawów choroby zaliczamy:

 

  • Silne bóle głowy,
  • Zmiany w widzeniu: rozmazany obraz, widzenie plamek lub światła,
  • Płytki oddech,
  • Ból brzucha, szczególnie w górnej części.

 

W przypadku ostrego przebiegu choroby, możesz zauważyć:

 

  • Ciśnienie krwi ≥160/110 mmHg występujące częściej niż raz. Tak wysokie ciśnienie zwiększa ryzyko udaru,
  • Zaburzone wyniki pracy nerek,
  • Niska liczba płytek krwi w mm3 (<100,000/mL)
  • Nieprawidłowości pracy wątroby,
  • Obrzęk płuc,
  • Napady padaczki.

 

Stan przedrzucawkowy może upośledzić zdolność łożyska do przekazywania składników odżywczych do płodu, co może mieć następujące skutki:

 

  • Nieprawidłowe wyniki badań dotyczące płodu,
  • Spowolniony rozwój płodu, który można zdiagnozować w badaniu USG,
  • Mniejsza ilość płynu owodniowego, wykrywana w badaniu USG,
  • Zredukowany przepływ krwi przez pępowinę, widoczny w badaniu USG Doppler.

 

Jeżeli zauważyłaś u siebie którykolwiek z objawów, skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką. Możliwe jednak, że to nie stan przedrzucawkowy, ponieważ te objawy zdarzają się również w przebiegu ciąży i nie muszą oznaczać choroby. Ważne, aby lekarz to sprawdził.

 

Jeżeli zauważyłaś u siebie krwawienie z pochwy w ciąży, również zgłoś się do lekarza.

 

Jak stan przedrzucawkowy może wpłynąć na dziecko?

 

Choroba może w następujący sposób wpłynąć na dziecko:

 

  • Może opóźnić rozwój dziecka,
  • Może obniżyć ilość płynu owodniowego (płyn, który otacza dziecko w macicy i chroni je).

 

Zgłoś się do lekarza, jeżeli uważasz, że dziecko nie porusza się tak jak zwykle. Lekarz sprawdzi czy dzieje się coś niepokojącego.

 

stan-przedrzucawkowy-2

 

Czy istnieje badanie diagnostyczne na stan przedrzucawkowy?

 

Tak. Aby zdiagnozować stan przedrzucawkowy, lekarz lub pielęgniarka zmierzą Twoje ciśnienie krwi i wykonają badanie zawartości białka w moczu. Co więcej, lekarz może zlecić badanie krwi, aby upewnić się, że Twoje organy pracują odpowiednio.

 

Lekarz poda Ci Twoje ciśnienie w 2 numerach. Żeby zdiagnozować stan przedrzucawkowy, pierwszy podany numer, czyli ciśnienie skurczowe krwi, musi być większy niż 140. Drugi numer, czyli ciśnienie rozkurczowe krwi, musi być większy niż 90. Dodatkowo, Twój mocz musi zawierać wysokie stężenie białka lub musisz odczuwać problem z którymś z narządów.

 

Możesz mieć wysokie ciśnienie krwi w ciąży – 140/90, ale białko w moczu może być w normie i możesz nie odczuwać innych problemów. Wtedy, oznacza to, że nie masz stanu przedrzucawkowego.

 

Jak leczyć stan przedrzucawkowy?

 

Jedynym lekiem na stan przedrzucawkowy, który pojawił się w trakcie ciąży, jest urodzenie dziecka. Lekarz poradzi czy lepiej urodzić dziecko szybciej czy lepiej poczekać. Decyzja będzie zależna od stopnia nasilenia schorzenia oraz tego, w którym tygodniu ciąży jesteś. Poród powinien okazać się rozwiązaniem problemu. Ważne, aby dziecko miało wystarczająco dużo czasu, aby prawidłowo się rozwinąć.

 

W przypadku, gdy stan przedrzucawkowy jest łagodny:

 

  • Jeżeli nie przekroczyłaś 34 tygodnia ciąży, lekarz prawdopodobnie zasugeruje, aby poczekać z porodem,
  • Gdy jesteś w 34-37 tygodniu ciąży, lekarz przedyskutuje z Tobą możliwości porodu i pomoże podjąć decyzję, co robić,
  • Jeśli przekroczyłaś 37 tydzień ciąży, lekarz prawdopodobnie zasugeruje wcześniejszy poród.

 

Jeżeli zdecydujesz się zaczekać z porodem, lekarz przeprowadzi badanie kontrolne, aby sprawdzić Twój stan i stan dziecka. Możliwe, że lekarz zdecyduje o Twojej hospitalizacji do czasu porodu.

 

Kiedy nadejdzie moment porodu, istnieje duża szansa, że otrzymasz leki, które wywołają skurcze. Nazywamy to wywołaniem porodu. Większość kobiet jest w stanie urodzić drogą pochwową (poród naturalny). W niektórych przypadkach, lekarz wybierze cesarskie cięcie. Jest to operacja chirurgiczna, podczas której lekarz rozcina powłoki brzuszne i macicę, aby wyciągnąć dziecko.

 

Jeżeli stan przedrzucawkowy jest bardzo nasilony, możliwe, że będziesz musiała urodzić, jak najszybciej. Lekarz może podać Ci leki obniżające ciśnienie krwi, jeżeli jest wysokie, aby zapobiec udarowi.

 

Niektóre kobiety ze stanem przedrzucawkowym mają ataki padaczki. Zespół medyczny może podać wtedy odpowiednie leki, aby nie doszło do ataku podczas porodu.

 

Co może stać się podczas porodu?

 

Stan przedrzucawkowy może wywoływać napady padaczki, dlatego otrzymasz magnez za pomocą wlewu dożylnego podczas porodu i zazwyczaj 24 godziny po porodzie. Magnez nie jest niebezpieczny dla dziecka.

 

Co się dzieje po porodzie?

 

Ciśnienie krwi i ilość białka w moczu z reguły wracają do normy w ciągu kilku dni do kilku tygodni po porodzie. Jeżeli masz bardzo wysokie ciśnienie, możliwe że otrzymasz leki, zanim zostaniesz wypisana ze szpitala. Leki zazwyczaj można odstawić w ciągu 6 tygodni, kiedy poziom cukru wróci do normy. Nadciśnienie utrzymujące się 12 tygodni po porodzie, może nie być związane z porodem i może wymagać innego rodzaju leczenia.

 

Czy stan przedrzucawkowy wystąpi w kolejnej ciąży?

 

Prawdopodobnie, choroba pojawi się w kolejnej ciąży. Jeżeli schorzenie przebiega łagodnie, występuje jedynie około 5% szans, że pojawi się w kolejnej ciąży. Ryzyko wystąpienia choroby w kolejnej ciąży wynosi około 70%, jeżeli choroba miała stan ostry a poród odbył się przed zakończeniem 30 tygodnia ciąży.

 

Stan przedrzucawkowy – Jak mu zapobiegać?

 

Niestety, nie możesz zrobić nic, aby zapobiegać schorzeniu. Najważniejsze, aby regularnie chodzić na wizyty kontrolne do lekarza, pielęgniarki lub położnej. W ten sposób, personel medyczny może kontrolować Twoje ciśnienie i zacząć odpowiednio szybko działać, gdy jest zbyt wysokie. Podobnie, jeżeli masz zbyt wysoki poziom białka w moczu lub odczuwasz inne problemy.

 

Co więcej, zgłoś się do lekarza, jeżeli uważasz, że Twoje dziecko nie porusza się tak, jak zazwyczaj. Jeżeli występuje u Ciebie zwiększone ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, lekarz może zalecić przyjmowanie niskich dawek aspiryny, podczas drugiego i trzeciego trymestru ciąży (po 12 tygodniu ciąży).

 

Znajdujesz się w grupie zwiększonego ryzyka stanu przedrzucawkowego, jeżeli:

 

  • W poprzedniej ciąży miałaś stan przedrzucawkowy a dziecko urodziło się wcześniej,
  • Jesteś w ciąży bliźniaczej.

 

Jeżeli masz wysokie ciśnienie krwi nawet jeżeli nie jesteś w ciąży, zgłoś się do lekarza. Nie przyjmuj aspiryny lub innych leków, dopóki nie skontaktujesz się z lekarzem lub pielęgniarką.

 

Czy stan przedrzucawkowy może powodować inne problemy?

 

Jeżeli choroba pojawiła się wcześniej, istnieje ryzyko rozwinięcia nadciśnienia i problemów z sercem. Powiedz lekarzowi lub pielęgniarce, jeżeli wcześniej zdarzył się ten stan. Zapytaj, co możesz zrobić, aby obniżyć ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych. Na pewno, warto zadbać o zdrową dietę, nie palić papierosów, utrzymywać wagę w normie i regularnie uprawiać aktywność fizyczną.

stan-przedrzucawkowy

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]