Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Ciąża » Szczepenia w ciąży
Co to są szczepionki?
Szczepionki stymulują Twój układ odpornościowy do produkcji antyciał, które zwalczają infekcje i chronią Cię przed zachorowaniem. Ich celem jest przygotowanie organizmu do walki z drobnoustrojami, które wywołują infekcje. Szczepionki zazwyczaj są podawane w formie zastrzyku. Czasami, szczepionka ma formę spreju do nosa lub leku do połknięcia.
Kiedy stosować szczepionki?
Szczepionki stosuje się, aby uchronić się przed zakażeniem. Warto się zaszczepić, zanim zajdziesz w ciążę. Jeżeli jesteś w ciąży i ‘złapiesz infekcję’, może to spowodować problemy dla Ciebie i dziecka. Dziecko może zakazić się kiedy jesteś w ciąży, bądź po porodzie.
Szczepionki – Co trzeba wiedzieć przed zajściem w ciążę?
Jeżeli planujesz zajść w ciążę upewnij się, jakie szczepionki miałaś wykonane do tej pory. Jeśli nie jesteś pewna czy miałaś wykonane wszystkie niezbędne szczepienia, lekarz może zalecić wykonanie badania krwi.
Dowiedz się, czy miałaś wykonaną szczepionkę przeciw odrze, śwince, różyczce i ospie wietrznej, zanim zajdziesz w ciąże. To dlatego, że tych szczepień nie możesz otrzymać, kiedy jesteś w ciąży. Jeżeli je wykonasz w trakcie ciąży, mogą wywołać różnego rodzaju problemy zdrowotne, które obejmują:
- Przekazanie infekcji dziecku podczas porodu lub podczas pierwszych miesięcy życia,
- Poronienie, czyli zakończenie ciąży, zanim urodzi się dziecko,
- Przedwczesny poród,
- Defekty urodzeniowe u dziecka.
Jeżeli nie zaszczepiłaś się na powyższe choroby, zrób to co najmniej 1 miesiąc przed zajściem w ciążę. Zorientuj się także, czy miałaś wykonane szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepionka nie jest podawana w trakcie ciąży.
Czy muszę zaszczepić się przeciw ospie wietrznej, jeżeli przeszłam chorobę wcześniej?
Nie. Jeżeli miałaś ospę wietrzną w przeszłości, nie musisz się przeciw niej szczepić. Nie możesz zachorować na ospę wietrzną ponownie.
Które szczepionki są bezpieczne podczas ciąży?
Niektóre szczepionki są bezpieczne podczas ciąży. Poniżej znajduje się lista chorób, na które możesz zaszczepić się bezpiecznie podczas ciąży:
- Grypa – Osoby dorosłe mogą zaszczepić się przeciw grypie co roku. Jest to szczególnie ważne, szczególnie u kobiet w ciąży, ponieważ przechodzą one chorobę ciężej. Szczepionka przeciw grypie chroni przed zachorowaniem. Co więcej, chroni dziecko przed zachorowaniem na grypę w ciągu pierwszych miesięcy życia,
- Tężec, błonica i krztusiec – Tężec powoduje upośledzenie pracy mięśni. Błonica jest przyczyną pogrubienia tylnej ściany gardła, co może prowadzić do problemów z oddychaniem. Krztusiec, znany również jako koklusz, powoduje nasilony kaszel. Jeżeli jesteś w ciąży, powinnaś zaszczepić się w 27-36 tygodnia ciąży. Wystąpienie krztuśca u dziecka może mieć poważne konsekwencje dla jego zdrowia,
- Niektóre kobiety mogą otrzymać inne szczepienia podczas ciąży, na przykład przeciw konkretnym chorobom lub gdy planują zagraniczną podróż.
Nie udowodniono związku pomiędzy działaniem szczepionek a wykształceniem autyzmu.
Szczepionki rekomendowane u niektórych kobiet w ciąży
W przypadku niektórych kobiet, na przykład podróżujących w trakcie ciąży, zaleca się szczepionki przeciw:
- Wirusowemu zapaleniu wątroby typu A – Ten wirus może mieć negatywne konsekwencje dla ciąży, takie jak skurcz przedwczesny serca lub problemy z łożyskiem. Szczepionka nie zagraża płodowi (rozwijającemu się dziecku),
- Wirusowemu zapaleniu wątroby typu B – Jest to poważna infekcja, która może powodować stany zapalne wątroby, które możesz przekazać dziecku. Obecnie, szczepienie zawiera serię 3 szczepionek, które podawane są w dzieciństwie. Jednakże, niektóre osoby nie są szczepione, kiedy są dziećmi. Szczepionka nie zagraża płodowi (rozwijającemu się dziecku),
- Choroba Heinego-Medina (paraliż dziecięcy, polio) – choroba spowodowana jest przez wirus, który może prowadzić do paraliżu. Chociaż choroba nie występuje w wielu krajach, może być niebezpieczna. Jeżeli jesteś w ciąży, unikaj podróży do krajów, w których istnieje ryzyko zakażenia się tym wirusem. Jeżeli nie możesz uniknąć podróży w taki region, dowiedz się, czy powinnaś się zaszczepić,
- Żółta febra – Jest to choroba wirusowa przenoszona przez komary, która uszkadza wątrobę i nerki oraz prowadzi do krwotoku. Występuje szczególnie w rejonach Ameryki Południowej i obszarach Sahary w Afryce. Postaraj się nie podróżować w te regiony w ciąży. Jeżeli to niemożliwe, dowiedz się czy powinnaś się zaszczepić,
- Inne szczepionki – Jeżeli nie wiesz czy zaszczepić się przeciw innym chorobom, (również w związku z podróżą), takim jak półpasiec, meningokok, wścieklizna, zapalenie mózgu japońskie, dur brzuszny, ospa prawdziwa, pałeczka grama ujemna itd., skontaktuj się z lekarzem.
Ile dawek szczepionki potrzebuję?
Ponieważ każda szczepionka jest inna, inne są również ich dawki. Niektóre szczepionki działają już po podaniu 1 dawki. Inne wymagają podania 2 dawek, aby zadziałać. W większości przypadków, szczepionkę należy przyjmować przez kilka tygodni, aby przyniosła efekty.
Jakie są efekty uboczne stosowania szczepionek?
Zazwyczaj, szczepionki nie powodują efektów ubocznych. Jeżeli efekty uboczne się pojawią, najczęściej obejmują:
- Zaczerwienienie i opuchliznę w miejscu podania szczepionki,
- Gorączkę,
- Wysypkę,
- Bóle głowy i innych części ciała.
Chociaż rzadko się to zdarza, szczepionki mogą wywoływać poważniejsze efekty uboczne, takie jak reakcje alergiczne. Zapytaj lekarza jakie efekty uboczne może wywołać szczepionka, którą chcesz przyjąć. Ponadto, jeżeli zauważasz jakiekolwiek efekty uboczne po otrzymaniu szczepionki, powiadom o tym lekarza.
Czy mogę otrzymać szczepionkę przeciw grypie jeżeli mam alergię na białko jaja kurzego?
Tak. Niektóre szczepionki przeciw grypie zawierają śladowe ilości białka jaja kurzego. Jednakże, ilość białka jest tak niewielka, że nie powoduje reakcji alergicznych. Jeżeli masz uczulenie na białko jaja kurzego, nadal możesz otrzymać szczepionkę przeciw grypie, szczególnie jeżeli jesteś w ciąży.
Co jeżeli jestem w ciąży, ale nie miałam szczepionek przeciw śwince, ospie wietrznej i różyczce?
Jeżeli jesteś w ciąży i nigdy nie byłaś szczepiona oraz nie przeszłaś powyższych chorób, unikaj kontaktu z osobami, które mogą być zakażone.
Jeżeli dowiesz się, że ktoś w Twoim otoczeniu ma na przykład ospę wietrzną lub różyczkę, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Lekarz poinformuje Cię, co powinnaś zrobić.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)