Brak produktów w koszyku.

Trudności z zajściem w ciążę u kobiet

Jakie są przyczyny trudności z zajściem w ciążę u kobiet?

 

Kobiety mają problemy z zajściem w ciążę z różnych powodów. Należą do nich:

  • Problemy z owulacją – U niektórych kobiet owulacja jest nieregularna i utrudnia zajście w ciążę. Owulacja to czas cyklu miesiączkowego, kiedy jajnik uwalnia komórkę jajową do jajowodu. Owulację kontrolują hormony. Jeżeli dojdzie do zapłodnienia, zapłodniona komórka jajowa wędruje do macicy po owulacji. Kobieta ma najwyższą szansę zajścia w ciążę podczas stosunku na 1-2 dni przed owulacją lub w dzień owulacji.
  • Endometrioza – To choroba, która powoduje bóle w podbrzuszu oraz trudności z zajściem w ciążę.
  • Starszy wiek – Kiedy kobieta znajduje się w okresie około 30 lat, zajście w ciążę może okazać się trudniejsze i dłuższe. Zajście w ciążę staje się jeszcze trudniejsze, gdy kobieta zbliża się do 40 roku życia.

 

Kiedy powinnam skontaktować się z lekarzem?

 

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli nie możesz zajść w ciążę przez rok starania się z partnerem o dziecko. Jeżeli masz więcej niż 35 lat lub nie masz regularnej miesiączki, skontaktuj się z lekarzem po 6 miesiącach nieskutecznego współżycia bez zabezpieczeń. Jeżeli masz obawy wcześniej, nie czekaj z wizytą.

Lekarz ginekolog przeprowadzi wywiad i badanie, które ma na celu wykazanie przyczyny problemu. Możliwe, że lekarz zasugeruje, aby Twój partner również został zbadany przez specjalistę. Nie denerwuj się, jeżeli lekarz nie będzie potrafił od razu powiedzieć co Ci dolega. Czasami przyczyna problemów z zajściem w ciążę nie jest znana.

 

Czy mogę zrobić coś sama, jeżeli mam trudności z zajściem w ciążę?

 

Tak. Jeżeli masz nadwagę, spróbuj schudnąć. To może pomóc Ci zajść w ciążę. Jeżeli uda Ci się zajść w ciążę, utrata wagi może pomóc w zdrowym przebiegu ciąży.

 

Jakie są możliwe sposoby leczenia trudności z zajściem w ciążę u kobiet?

 

Kobiety, które mają problemy z zajściem w ciążę mogą podjąć się jednej lub kilku opcji leczenia. Najważniejsze, aby wybrać odpowiednią dla Ciebie opcję leczenia na konsultacji z lekarzem.

Trudności z zajściem w ciążę można leczyć w następujący sposób:

  • Przyjmowanie leku Klomifen

Lek przeznaczony dla kobiet, które mają nieregularną owulację. Lekarze często wybierają tą terapię na początku. Lekarz poinformuje Cię również kiedy współżyć, aby leczenie było najbardziej skuteczne. Jeżeli ta metoda nie zadziała po kilku miesiącach, lekarz zaproponuje inną drogę leczenia.

  • Leczenie hormonalne

Jeżeli leczenie za pomocą Klomifenu okaże się nieskuteczne, lekarz może zalecić leczenie hormonalne.

  • Inseminacja domaciczna 

Lekarz za umieszcza spermę w macicy pacjentki. Zabieg ma miejsce przed owulacją. U niektórych pacjentek, leczenie przebiega z zastosowaniem Klomifenu lub innych hormonów, które pomagają zajść w ciążę.

  • Zapłodnienie in vitro 

Ten rodzaj leczenia stosuje się, kiedy inne metody zawiodą. Leczenie polega na przyjmowaniu hormonów przez kilka tygodni. Hormony przygotowują jajnik do owulacji. Zaraz przed owulacją, lekarz używa cienkiej igły i usuwa część komórek jajowych z jajowodów przez pochwę. Komórki jajowe są umieszczane w naczyniu laboratoryjnym razem ze spermą, aby je zapłodnić. Po 2-5 dniach, lekarz umieszcza zapłodnioną komórkę jajową w macicy kobiety (zapłodnionych komórek jajowych może być więcej niż jedna). Jeżeli któraś z nich zagnieździ się w macicy, kobieta zachodzi w ciążę. Zapłodnienie in vitro zazwyczaj wybiera się u kobiet, których jajowody są zablokowane lub ich nie ma. Leczenie jest wskazane także u pacjentek, których partnerzy mają zbyt mało spermy lub u których inne metody leczenia zawiodły.

 

Skąd mam wiedzieć czy leczenia działa?

 

Lekarz przeprowadzi badania i stwierdzi czy leczenie jest skuteczne. Może to być badanie ultrasonograficzne (USG) lub badanie krwi.

 

Czy leczenie trudności z zajściem w ciążę u kobiet zawsze działa?

 

Nie. Leczenie trudności z zajściem w ciążę nie zawsze jest skuteczne. To samo leczenie może zadziałać u jednych kobiet, u innych nie.

 

Jak wybrać odpowiedni rodzaj leczenia trudności z zajściem w ciążę?

 

Skonsultuj z lekarzem ginekologiem zalety i wady możliwego leczenia. Aby wybrać najlepszą dla Ciebie metodę, przemyśl następujące kwestie:

  • Co Twój lekarz mówi o skuteczności leczenia,
  • Jaki jest koszt leczenia,
  • Ile czasu trwa leczenie,
  • Jakie są potencjalne efekty uboczne terapii.

Porozmawiaj z lekarzem ginekologiem o innych możliwościach posiadania dziecka, takich jak adopcja.

Podjęcie decyzji odnośnie leczenia nie zawsze jest proste. Niektórym pacjentkom lub parom pomaga zapisanie się do grupy wsparcia, gdzie spotyka się więcej osób borykających się z problemem zajścia w ciążę.

Przeczytaj też o problemach z zajściem w ciąże u par.

trudnosci-z-zajsciem-w-ciaze-u-kobiet

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]