Brak produktów w koszyku.

Wazektomia

Co to jest wazektomia?

 

Wazektomia to długotrwała metoda antykoncepcyjna dla mężczyzn. Po wykonaniu wazektmoii, mężczyzn nie jest w stanie przez pewien okres zapłodnić kobiety.

 

Jak wazektomia zapobiega ciąży?

 

Wazektomia zapobiega ciąży poprzez blokowanie ścieżek, którymi dochodzi do transportu plemników z jąder do prącia.

 

Sperma produkowana jest w jądrach. Jądra znajdują się w mosznie. Sperma przechowywana jest w najądrzu, który jest niewielkim organem na górze jąder. Podczas ejakulacji (wytrysku), sperma wędruje z najądrza do końca penisa.

 

Podczas wazektomii, która jest urologicznym zabiegiem mikrochirurgicznym, lekarz przecina nasieniowody, co uniemożliwia spermie opuszczenie ciała. Po wazektomii, nadal dochodzi do wytrysku płynu – nasienia. Nie zawiera ono jednak spermy, która pozwala na zapłodnienie. Warto dodać, że mężczyzna odczuwa orgazmy tak jak przed zabiegiem.

 

Dlaczego mężczyźni poddają się wazektomii?

 

Mężczyźni decydują się na wazektomię, jeżeli nie chcą mieć już dzieci oraz nie chcą używać prezerwatywy, jako środka antykoncepcyjnego podczas każdego stosunku.

 

Porozmawiaj z lekarzem, jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości w związku z zabiegiem. Niektórzy mężczyźni decydują się na pobranie i zachowanie próbki spermy przed zabiegiem. Należy poinformować o tym lekarza.

 

Jak wygląda zabieg wazektomii?

 

Zabieg wazektomii jest wykonywany w gabinecie lekarskim i trwa około 30 minut. Pacjent jest w stanie znieczulenia miejscowego. Podczas zabiegu, lekarz wykonuje drobne nakłucia lub nacięcia skóry moszny. Lekarz zakłada klipsy tytanowe na nasieniowód, przecina przewód nasienny i usuwa kilka minimetrów nasieniowodu. Procedura jest bezbolesna. Pacjent może odczuwać jedynie drobne skurcze lub ciągnięcie.

 

Co się dzieje po zabiegu wazektomii?

 

Po zabiegu wazektomii, powineineś odpoczywać przez 2-3 kolejne dni. W krótkim czasie po zabiegu, możesz odczuwać dyskomfort w okolicy moszny lub zasinienie. Lekarz powie Ci jakie środki przeciwbólowe wybrać.

 

Pielęgniarka lub lekarz przekażą Ci dokładne zalecenia, co robić po zabiegu. Do najczęstszych zaleceń należą:

 

  • Noszenie opatrunku w miejscu zabiegu,
  • Brak kąpieli oraz pływania przez 1-2 dni po zabiegu,
  • Zakaz dźwigania przez co najmniej 7 dni,
  • Powstrzymanie się od uprawianie seksu przez 7 dni po zabiegu. Po tym czasie, należy stosować inną metodę antykoncepcyjną przez okres kilku miesięcy (np. prezerwatywy), aż metoda wazektomii zacznie w pełni działać.

 

Jakie są efekty uboczne zabiegu?

 

Efekty uboczne są rzadkie, ale mimo wszystko mogą wystąpić. Należą do nich:

 

  • Ostry ból w mosznie,
  • Krwawienie w mosznie,
  • Infekcja skórna lub w obrębie nacięć.

 

Jeżeli zauważysz u siebie jakieś efekty uboczne zabiegu, skontaktuj się z lekarzem. Niektóre objawy ustępują samoistnie, ale w innych przypadkach, konieczna jest interwencja lekarska.

Po jakim czasie wazektomia zaczyna działać?

 

Aby wazektomia zaczęła działać, należy odczekać kilka miesięcy. W początkowym okresie po zabiegu, sperma może nadal pojawiać się kanałach. Aby wydalić zalegającą w kanałach spermę, musi dojść do wytrysku około 20 lub więcej razy. Z tego powodu, przez pewien okres po zabiegu należy używać innego zabezpieczenia antykoncepcyjnego.

 

Czy po wazektomii konieczne są badania kontrolne?

 

Tak. Zaleca się badanie kontrolne, które ocenia ilość plemników w nasieniu, aby upewnić się że zabieg przebiegł z powodzeniem. W tym celu, powinieneś przedstawić próbkę nasienia. Zaleca się badanie 3 miesiące po zabiegu. W tym czasie, należy stosować dodatkową antykoncepcję podczas stosunku.

 

Jeżeli w Twojej próbce nie ma spermy, możesz odstawić inne środki antykoncepcyjne. Jeżeli w próbce nadal będą znajdować się śladowe ilości plemników, możesz nadal zapłodnić kobietę, więc powinieneś nadal stosować uzupełniające środki antykoncepcyjne.

 

Co jeżeli miałem wazektomię i chcę zostać ojcem?

 

Jeżeli miałeś wazektomię, ale chciałbyś zostać ojcem, porozmawiaj o tym z lekarzem. Możliwe jest przeprowadzenie operacji przywrócenia płodności, czyli rewazektomii. Ta operacja nie zawsze jest skuteczna.

 

Czy wazektomia chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

 

Nie. Wazektomia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Aby ochronić się przed tego typu chorobami, należy stosować prezerwatywy podczas stosunku.

 

wazektomia

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]