Brak produktów w koszyku.

Wysokie ciśnienie krwi a ciąża

Wysokie ciśnienie krwi a ciąża – Czy ciąża przebiega normalnie?

 

Tak. Większość kobiet z wysokim ciśnieniem przechodzi ciążę normalnie, natomiast takie mają występuje u nich zwiększone ryzyko wystąpienia następujących powikłań:

 

  • Stan przedrzucawkowy – Kobiety ze stanem przedrzucawkowym posiadają wysokie ciśnienie krwi oraz zbyt dużą ilość białka w moczu. Mają też problemy z niektórymi narządami. Stan ten zwykle pojawia się w drugiej połowie ciąży i może stanowić zagrożenie, w tym powodować problemy z rozwojem dziecka w macicy. Może również wpływać na wątrobę, nerki, krew, serce, oczy oraz układ nerwowy matki,
  • Oderwanie łożyska – Łożysko to narząd wewnątrz macicy, który dostarcza dziecku składniki odżywcze oraz tlen i odprowadza toksyny. Łożysko jest przyczepione do wewnętrznej ściany macicy. O oderwaniu łożyska mówimy wtedy, gdy jego całość lub część oddziela się od macicy przed urodzeniem dziecka. Jeśli tak się stanie, dziecko może nie otrzymać wystarczającej ilości składników odżywczych i tlenu,
  • Spowolniony rozwój dziecka – dziecko może być drobne i nie rozwijać się w prawidłowy sposób.

 

Wysokie ciśnienie krwi a ciąża – Co zrobić zanim spróbuję zajść w ciążę?

 

Zanim spróbujesz zajść w ciążę, skonsultuj się z lekarzem. Lekarz porozmawia z Tobą i będzie pracował nad utrzymaniem Twojego ciśnienia krwi pod kontrolą. Jeśli bierzesz leki przeciw wysokiemu ciśnieniu, może się to wiązać ze zmianą dawki lub z przejściem na inny lek. Lekarz upewni się też, czy Twój lek na ciśnienie jest bezpieczny do stosowania w czasie ciąży.

 

Wysokie ciśnienie krwi a ciąża – Czy będę musiała zażywać leki?

 

Być może. Zależy to od wysokości Twojego ciśnienia krwi. Jeśli jest bardzo wysokie, będziesz musiała przyjmować lek w czasie ciąży, by je kontrolować.

 

Lekarz może również zalecić Ci stosowanie niskiej dawki aspiryny w drugim lub trzecim trymestrze ciąży (po 12 tygodniach). Może to zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

 

Wysokie ciśnienie krwi a ciąża  – Kiedy skontaktować się z lekarzem lub pielęgniarką?

 

Powiadom swojego lekarza lub pielęgniarkę natychmiast, jeżeli:

 

  • Nie czujesz że dziecko porusza się jak zwykle,
  • Zaczynasz mieć skurcze. Skurcz następuje, gdy mięśnie macicy się zaciskają. Może to powodować ból i sprawić, że Twój brzuch będzie twardy,
  • Miewasz bóle brzucha,
  • Doświadczasz krwawień z pochwy,
  • Masz którykolwiek z symptomów stanu przedrzucawkowego, które obejmują: silny ból głowy; zaburzenia wzroku, takie jak nieostre widzenie lub błyski światła; ból w górnej części brzucha.

 

Wysokie ciśnienie krwi a ciąża – Czy mogę urodzić siłami natury?

 

Tak. Większość kobiet może urodzić siłami natury (poród pochwowy). 

 

Dowiedz się także na czym polega cesarskie cięcie.

 

Wysokie ciśnienie krwi a ciąża – Czy moje dziecko będzie zdrowe?

 

Prawdopodobnie tak. Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi w czasie ciąży, istnieje szansa, że urodzisz wcześniej niż przewiduje zaplanowany termin. To dlatego, że jeżeli wystąpił stan przedrzucawkowy, oderwanie łożyska albo dziecko jest zbyt małe jak na swój wiek, to możliwe, że lekarz będzie musiał wywołać poród wcześniej. Jeżeli Twoje ciśnienie krwi jest pod kontrolą przez cały okres trwania ciąży, istnieją spore szanse na to, że dziecko będzie zdrowe.

 

wysokie-cienieni-krwi-a-ciaza

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]