Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Kobiece sprawy » Zakażenie dróg moczowych w ciąży
Co to jest zakażenie dróg moczowych?
Zakażenia układu moczowego, zwane również „ZUM” to infekcje w obrębie dróg moczowych. Układ moczowy to grupa narządów wewnątrz ciała, które odpowiadają za odprowadzanie moczu. Obejmuje on nerki, pęcherz, moczowody i cewkę moczową. Zakażenie dróg moczowych może wpływać na pęcherz lub na nerki.
Zakażenia pęcherza są częściej spotykane niż zakażenia nerek i zdarzają się, kiedy bakterie dostają się do cewki moczowej i przemieszczają się w kierunku pęcherza. Medyczne określenie na tę infekcję to „zapalenie pęcherza moczowego”. Zakażenie nerek ma miejsce, gdy bakterie zawędrują wyżej, do nerek. Medyczne określenie tej choroby to „odmiedniczkowe zapalenie nerek”.
ZUM zdarza się częściej w czasie ciąży. Kiedy ciężarna kobieta dostanie zakażenia pęcherza, jest bardzo prawdopodobne, że doprowadzi to do infekcji nerek. Może tak być dlatego, że moczowody (kanały pomiędzy pęcherzem, a nerkami) są bardziej rozszerzone w czasie ciąży. Ułatwia to bakteriom przemieszczanie się dalej.
Co to jest bakteriomocz bezobjawowy?
To medyczne określenie na sytuację, gdy w moczu danej osoby znajduje się więcej bakterii niż zwykle, ale nie ma objawów zakażenia. U kobiet ciężarnych, lekarze wykonują „posiew”, jako część rutynowych badań moczu. Wiąże się on z prostym badaniem, które zwykle przeprowadza się pod koniec pierwszego trymestru ciąży.
Zakażenie dróg moczowych – Jakie są objawy?
Objawy zależą od tego, która część układu moczowego jest dotknięta zakażeniem.
Jeśli masz zakażenie pęcherza, objawy mogą obejmować:
- Ból lub pieczenie podczas oddawania moczu,
- Potrzebę częstego oddawania moczu,
- Nagłe potrzeby oddawania moczu,
- Krew w moczu.
Jeśli masz zakażenie nerek, również możesz mieć te same objawy, ale infekcje nerek mogą dodatkowo powodować:
- Gorączkę,
- Bóle pleców,
- Nudności lub wymioty.
Zakażenia nerek w czasie ciąży mogą czasem prowadzić do poważniejszych problemów.
Obejmują one sepsę (gdy zakażenie wędruje przez całe ciało) i problemy z oddychaniem. Jeśli jesteś w ciąży i masz objawy zapalenia pęcherza lub nerek, powiedz o tym lekarzowi lub pielęgniarce.
Jak leczyć zakażenie dróg moczowych w ciąży?
ZUM leczy się antybiotykami, bez względu na to czy jesteś w ciąży, czy nie. Antybiotyki działają na zasadzie zabijania bakterii powodujących infekcje:
- Jeśli masz zakażenie pęcherza, prawdopodobnie będziesz musiała przyjmować tabletki z antybiotykami. Większość pacjentek przyjmuje leki przez 3 do 7 dni, ale dokładny harmonogram zależy od tego, który lek przyjmujesz. Twój lekarz przepisze Ci taki, który jest bezpieczny do przyjmowania w czasie ciąży. Ważne jest, żeby wziąć wszystkie tabletki, nawet jeśli objawy ustąpią. Po zakończeniu przyjmowania antybiotyków, lekarz może zbadać Twój mocz, aby się upewnić czy bakterie zniknęły,
- Jeśli masz infekcje nerek, prawdopodobnie będziesz potrzebowała leczenia w szpitalu. Wiąże się ono z przyjmowaniem antybiotyków przez cienką rurkę, wprowadzaną do żyły, zwaną „wlewem dożylnym”. Po ustąpieniu symptomów, będziesz mogła wrócić do domu i przejść na antybiotyki. Twój lekarz może Ci zalecić przyjmowanie ich przez resztę ciąży. Ma to zapobiec nawrotowi infekcji.
Jak leczyć bakteriomocz bezobjawowy w ciąży?
Jeśli jesteś w ciąży i posiew wykazuje bakterie w moczu, Twój lekarz prawdopodobnie przepisze Ci antybiotyki.
W większości przypadków, kobiety z bakteriomoczem bezobjawowym, które nie są w ciąży, wcale nie potrzebują leczenia. Lekarze zwykle jednak rekomendują antybiotyki kobietom ciężarnym. To dlatego, że bez leczenia, bakteriomocz bezobjawowy może zwiększać ryzyko problemów z ciążą. Stosowanie antybiotyków obniża szanse na wystąpienie ZUM.
Dobór antybiotyków przy bakteriomoczu bezobjawowym jest taki sam, jak przy zapaleniu pęcherza.
Czy moje dziecko będzie zdrowe?
Jeśli podejmiesz leczenie, istnieją duże szanse na to, że dziecko będzie zdrowe.
Istnieje małe ryzyko niektórych problemów zdrowotnych, jeśli masz bakterie w moczu w czasie ciąży.
Obejmują one przedwczesny poród, który ma miejsce, kiedy zaczniesz rodzić przed 37 tygodniem ciąży albo urodzenie dziecka, które będzie ważyć mniej niż powinno. Dzieci urodzone przedwcześnie lub z niedowagą, mogą mieć problemy ze zdrowiem.
Infekcje nerek w czasie ciąży również zwiększają takie ryzyko. Dlatego, tak ważne jest leczenie, kiedy masz bakteriomocz bezobjawowy lub ZUM, w czasie ciąży.
Zakażenie dróg moczowych – Jak mu zapobiec w ciąży?
Jeśli często miewasz ZUM, szczególnie, jeżeli zdarza się to po stosunku, Twój lekarz może przepisać Ci antybiotyki na czas ciąży. Biorąc 1 dawkę po stosunku, możesz się przed tym uchronić. Lekarz lub pielęgniarka mogą z Tobą porozmawiać o tym jakie leki i w jakim momencie przyjmować.
Picie dużej ilości płynów również może zapobiec ZUM. Jest tak, niezależnie od tego, czy jesteś w ciąży, czy nie.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)