fbpx

10 najczęstszych pytań o antykoncepcję

Niestety wokół antykoncepcji nagromadziło się wiele mitów. Dzięki odpowiedziom na poszczególne wątpliwości można nie tylko rozwiać wszelkie wątpliwości, ale także dostosować metodę antykoncepcji do swoich potrzeb oraz oczekiwań. Oto 10 najczęstszych dotyczących antykoncepcji, z którymi powinna zapoznać się każda osoba!

Antykoncepcja- Ogólna charakterystyka

Zadaniem antykoncepcji jest zminimalizowanie ryzyka doprowadzenia do ciąży. Antykoncepcję można zasadniczo podzielić na dwie główne grupy, czyli antykoncepcję hormonalną oraz antykoncepcję mechaniczną. Do metod hormonalnych zalicza się nie tylko tabletki, ale także krążki dopochwowe, wkładki domaciczne, a także plastry i inne sposoby, które ingerują w układ hormonalny kobiety, zatrzymując owulację. W przypadku metod mechanicznych najpopularniejszym sposobem antykoncepcji jest prezerwatywa. Skuteczność antykoncepcji określana jest wskaźnikiem Pearla, który wskazuje, ile kobiet na sto zaszło w nieplanowaną ciążę, stosując daną metodę antykoncepcji.

Dlaczego wokół antykoncepcji zrodziło się tyle mitów?

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wokół antykoncepcji narodziło się wiele mitów. Przejdziemy do nich zaraz, jednak na początku rozwiejmy wątpliwości, dlaczego w ogóle mity te powstały. Po pierwsze nieprawdziwe informacje powielane są przez osoby, które nie posiadają podstawowej wiedzy odnośnie antykoncepcji, metod planowania ciąży, a także ograniczeń. Powodem tego może być niedoinformowanie lub powielanie mitów. Decydując się na wybraną metodę antykoncepcji, wszelkie wątpliwości należy rozwiązywać z lekarzem. To on informuje, w jakich sytuacjach nie należy stosować danej metody, a także jakie ryzyko wiążę się na przykład z jednoczesnym przyjmowaniem niektórych leków. Jakie pytania warto zadawać lekarzowi?

10 najczęstszych pytań dotyczących antykoncepcji

1. Czy picie alkoholu może obniżać skuuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych?
Spożywanie alkoholu nie powinno w żaden sposób wpływać na skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych. Niestety pod wpływem alkoholu bardzo często zdarza się pominięcie tabletki. Z tego powodu warto zachować szczególną ostrożność podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych w połączeniu z alkoholem. Oczywiście na szczególną uwagę zasługuje tutaj także fakt, iż połączenie to może mieć niekorzystny wpływ na funkcjonowanie wątroby.

2. Czy antybiotyki mogą osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych?
Niestety wiele antybiotyków może osłabiać działanie tabletek. Do grupy takich składników zalicza się rifampicyda i retracyklina. Stosując doustne antybiotyki, warto wspomóc ich działanie za pomocą innych metod, na przykład takich, jak stosowanie prezerwatywy. Oczywiście stosowanie antybiotyków i tabletek antykoncepcyjnych należy zgłosić lekarzowi. Jego zadaniem jest poinformowanie pacjentki o możliwości osłabienia działania tabletek antykoncepcyjnych oraz alternatywnych metodach zapobiegania ciąży.

3. Czym jest wskaźnik Pearla?
Dzięki wskaźnikowi Pearla oszacować można skuteczność metod antykoncepcji. Im niższa wartość wskaźnika, tym wyższa skuteczność metody. Poziom wskaźnika obliczany jest na podstawie ilości kobiet na 100, w przypadku których dana metoda antykoncepcji zawiodła. Przykładowo wskaźnik Pearla w przypadku tabletek antykoncepcyjnych wynosi 0,2-0,5, natomiast w przypadku naturalnych metod zapobiegania ciąży, jak na przykład kalendarzyk, wartość wskaźnika to 16.

4. W jaki sposób dobrać metodę antykoncepcji?
Najlepszą formę antykoncepcji warto dobrać z lekarzem ginekologiem. W celu kontynuowania antykoncepcji hormonalnej obecnie możliwe jest umówienie e-wizyty i skorzystanie z porady online. Dzięki wnikliwemu wywiadowi lekarz będzie mógł wypisać e-receptę, którą można zrealizować w każdej aptece w Polsce. To wygodna i szybka metoda konsultacja z lekarzem, zwłaszcza w dobie epidemii.

5. Czy tabletki antykoncepcyjne mogą powodować tycie?
Niestety jest to jeden z mitów, jakie dotyczy tabletek antykoncepcyjnych. Jeżeli tabletki dobrane są w sposób prawidłowy, nie powinny wykazywać żadnych skutków ubocznych. Warto jednak zaznaczyć, że wiele kobiet wraz z rozpoczęciem terapii hormonalnej statystycznie tyje. Żadne badania naukowe nie potwierdzają jednak tezy, że jest to spowodowane stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych.

6. Gdzie nakleić plaster antykoncepcyjny?
Plaster należy nakleić na skórze, najlepiej w okolicy ramienia, brzucha lub na pośladkach. Nie należy naklejać dwóch plastrów w to samo miejsce.

7. Czy tabletka dzień po jest na receptę?
Tak. W przypadku nagłej sytuacji można skorzystać z konsultacji online, podczas których możliwe będzie uzyskanie e-recepty nawet w 1 godzinę.

8. Czy stosowanie antykoncepcji szkodzi dziecku?
W przypadku karmienia piersią nie należy stosować tabletek dwuskładnikowych. W takich sytuacjach warto skonsultować się z lekarzem, który przepisze pigułki jednoskładnikowe.

9. Czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest bezpieczne?
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest bezpieczne. To nowoczesne preparaty.

10. Czy zakładanie krążka dopochwowego boli?
Nie. W wielu przypadkach krążek może zostać umiejscowiony samodzielnie w domu. W innych przypadkach zabieg ten wykonuje lekarz.

Jak otrzymać e-receptę?

tabletka dzień po - 1 krok

1. Wybierz i kup konsultację

Po wykupieniu konsultacji otrzymasz mailowo link do odpowiedniego formularza z wywiadem zdrowotnym. Wypełnij go jak najszybciej!

recepta online - tabletka dzień po

2. Otrzymaj
e-Receptę na maila

Jeśli nie będzie przeciwwskazań, w czasie do 3 godzin na maila prześlemy Ci e-Receptę, którą zrealizujesz w każdej
aptece w Polsce!

3. Wykup lek
w aptece

Podaj farmaceucie PESEL i 4-cyfrowy kod widoczny na recepcie, aby wykupić lek.
e-Recepty są nowym systemem recept w Polsce - każda apteka od 01.01.2019r. musi je realizować.

rak-szyjki-macicy
Baza wiedzy

Rak szyjki macicy

Co to jest rak szyjki macicy? Szyjka macicy znajduje się w dolnej części macicy. Rak szyjki macicy to nowotwór, który pojawia się kiedy dochodzi do zmian nowotworowych w zdrowych komórkach

Czytaj więcej »
Aktualności

Schemat postępowania #koronawirus

Koronawirus #zostańwdomu 🏡 Jak otrzymać e-receptę? 1. Wybierz i kup konsultację Po wykupieniu konsultacji otrzymasz mailowo link do odpowiedniego formularza z wywiadem zdrowotnym. Wypełnij go jak najszybciej! 2. Otrzymaj e-Receptę

Czytaj więcej »
rak-trzonu-macicy
Baza wiedzy

Rak trzonu macicy

Co to jest rak trzonu macicy?   Rak trzonu macicy, inaczej rak endometrium to nowotwór złośliwy błony śluzowej, która wyściela macicę. Macica to narząd żeńskiego układu rozrodczego. To właśnie tam

Czytaj więcej »

Rodzaje oferowanych konsultacji lekarskich online

Ogólna konsultacja lekarska

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - konsultacje online
tabletka dzień po działanie

Antykoncepcja po stosunku - „tabletka dzień po″

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty na tabletka dzień po.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji to ok. 1 godzina.

 

Przedłużenie recepty na antykoncepcję hormonalną

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia antykoncepcji hormonalnej.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - recepta online
lekarz online - konsultacje online

Przedłużenie recepty na przewlekłą terapię

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia przewlekłej terapii.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

Potrzebujesz e-Recepty?

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]
×
Podaj swój email by przejść do zamówienia

Pomiń * Wypełniając to, rejestrujesz się, aby otrzymywać nasze e-maile. Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.