Brak produktów w koszyku.

Poród

Poród – co się dzieje w tym okresie?

 

Poród to sposób, w jaki kobiece ciało przygotowuje się na narodziny dziecka. Wiąże się on z odczuwaniem skurczów, czyli zacieśnianiem się macicy. Skurcze mogą być bolesne i sprawiać, że brzuch wydaje się twardy. W trakcie porodu, szyjka macicy zmiękcza się, robi się cieńsza i otwiera, albo inaczej „rozwiera”. W miarę przybliżania się do przyjścia na świat, Twoje dziecko będzie przechodzić w dół, z macicy do pochwy.

 

Poród zwykle rozpoczyna się samoistnie pomiędzy 37, a 42 tygodniem ciąży. W niektórych przypadkach, lekarze decydują się na „wywołanie” porodu. Zwykle wiąże się to z podaniem leku na zmiękczenie szyjki macicy i zapoczątkowanie skurczów. Aby zmiękczyć szyjkę macicy, Twój lekarz może wprowadzić do niej cienką rurkę, poprzez pochwę. Lek na zapoczątkowane skurczów podawany jest dożylnie (przez „wlew dożylny”). Czasami wywołuje się poród również na inne sposoby.

 

Lekarze wywołują poród przed 39 tygodniem ciąży, tylko jeśli istnieje ku temu medyczne uzasadnienie. Zwykle oznacza to sytuację, w której czekanie na poród może się okazać niebezpieczne dla Ciebie lub Twojego dziecka.

 

Poród – Jak przebiega moment przyjścia dziecka na świat?

 

W czasie porodu, lekarz i pielęgniarka położna będą Ci pomagać urodzić. Kiedy dziecko wychodzi z pochwy kobiety, nazywamy to „porodem naturalnym” („pochwowym”). Gdy lekarz przeprowadza zabieg wyjęcia dziecka z macicy kobiety, nazywamy to „cesarskim cięciem” lub potocznie „cesarką”.

 

W trakcie porodu naturalnego, kiedy Twoja szyjka macicy całkowicie się otworzy, będziesz ciężko pracować nad tym, żeby wypchnąć dziecko na zewnątrz. Twój lekarz lub położna powiedzą Ci, kiedy będziesz mogła zacząć przeć. W większości przypadków, będziesz mogła leżeć w każdej pozycji jaka jest dla Ciebie komfortowa. Możesz na przykład leżeć na boku, siedzieć, klęczeć czy kucać. Wypychanie dziecka na zewnątrz może zająć od kilku minut, do kilku godzin. Zazwyczaj zajmuje to więcej czasu, gdy jest to pierwsze dziecko.

 

Większość matek potrafi wypchnąć dziecko bez żadnych problemów, ale czasami lekarz lub położna mogą pomóc je wyciągnąć, poprzez urządzenie umieszczane na główce dziecka.

 

Jeśli lekarz musi natychmiast wyjąć dziecko, wtedy przeprowadza cesarskie cięcie.

 

Czy poród jest bolesny?

 

Tak, rodzenie zwykle boli. Ból może być spowodowany zarówno przez skurcze, jak i przez rozszerzanie się pochwy, w miarę wypychania dziecka, ale ilość odczuwanego bólu jest inna dla każdej kobiety. Każda kobieta może wybrać w jaki sposób chce znosić ból porodu. Nie ma jednego sposobu, który sprawdza się u każdej kobiety. Dobra decyzja to taka, która jest najlepsza dla Ciebie.

 

Niektóre kobiety wybierają poród „naturalny”. Oznacza to, że nie zażywają żadnych leków przeciwbólowych podczas rodzenia. Zamiast tego, wykonują ćwiczenia oddechowe zmniejszające ból.

 

Inne kobiety wybierają leki przeciwbólowe, żeby zmniejszyć ból podczas porodu. Jeśli zdecydujesz się na taki lek, Twój lekarz lub położna prawdopodobnie zaczną Ci go podawać w trakcje porodu, przed urodzeniem.

 

Poród – Co jeżeli moje dziecko jest ułożone w nieodpowiedni sposób?

 

Przed narodzinami, dzieci leżą w macicy w różnych pozycjach. Pod koniec ciąży, większość dzieci układa się główką najbliżej pochwy, ale niektóre leżą nóżkami, pośladkami lub ramionami najbliżej pochwy. Lekarze nazywają „przodowaniem” sytuację, gdy nóżki lub pośladki dziecka znajdują się najbliżej kanału rodnego.

 

Jeśli Twoje dziecko nie leży główką w dół, lekarz lub położna porozmawiają z Tobą na temat możliwych opcji. Może im się udać odwrócić je zanim zaczniesz rodzić lub zasugerują cesarskie cięcie. Przeczytaj więcej na temat znieczulenia przy cesarskim cięciu.

 

porod-3

 

Co się dzieje, kiedy urodzę dziecko?

 

Po urodzeniu dziecka, lekarz lub położna odetnie pępowinę. Następnie, zespół medyczny przekaże dziecko Tobie lub lekarzowi pediatrze, jeśli zajdzie potrzeba, aby je od razu obejrzeć. Jeśli oboje jesteście zdrowi, lekarz lub położna mogą poczekać moment przed odcięciem pępowiny. Umożliwi to dziecku otrzymanie odrobiny krwi, która znajduje się w łożysku (łożysko to narząd wewnątrz macicy, który dostarcza dziecku składniki odżywcze oraz tlen, a odprowadza toksyny).

 

W dalszej kolejności, również łożysko musi wyjść z macicy. Zwykle wychodzi naturalnie w przeciągu 30 minut od narodzin dziecka lecz czasami lekarz lub położna muszą pomóc je usunąć.

 

Po usunięciu łożyska z macicy, lekarz lub położna obejrzą Twoją pochwę. Jeśli w trakcie porodu doszło do rozerwań skóry, możesz potrzebować kilku szwów.

 

Co dzieje się z moim dzieckiem po porodzie?

 

Po porodzie, lekarz, pielęgniarka, położna lub lekarz pediatra przeprowadzą szybkie badania, żeby sprawdzić ciało dziecka i jego ogólne zdrowie. Częścią tych badań jest „test Apgar”. Sprawdza on bicie serca, oddychanie, ruch, mięśnie i kolor skóry. Twoje dziecko przejdzie test Apgara po 1 i 5 minucie po urodzeniu.

 

Niedługo potem, będziesz mogła potrzymać swoje dziecko. Będziesz mogła je nawet nakarmić piersią, jeśli się na to zdecydujesz.

 

Twoje dziecko otrzyma pewne leki, wkrótce po narodzinach. Obejmują one krople do oczu albo nawilżacz, który ma zapobiec infekcji, oraz dawkę witaminy K, by zapobiec nieprawidłowemu krwawieniu.

 

Zanim dziecko opuści szpital, przejdzie ono przez:

 

  • Szczegółowe badanie całego ciała,
  • Badanie krwi (wykonywane przez ukłucie pięty), w celu sprawdzenia obecności różnych chorób, z którymi dziecko może się urodzić. W celu uzyskania większej ilości informacji na ten temat, zapytaj lekarza lub pielęgniarkę,
  • Badanie słuchu,
  • Szczepienie na zapalenie wątroby typu B – szczepionki mogą uchronić dziecko przed poważnymi lub śmiertelnie groźnymi infekcjami. Zapalenie wątroby typu B jest poważną infekcją.

 

Kiedy skontaktować się z lekarzem po wyjściu ze szpitala, jeżeli rodziłam naturalnie?

 

Po opuszczeniu szpitala, skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką, jeśli:

 

  • Mocno krwawisz z pochwy – normalne jest krwawienie przez kilka tygodni po porodzie, ale koniecznie daj znać lekarzowi lub pielęgniarce, jeżeli pojawiają się duże skrzepy, albo gdy krwawienie się nasila,
  • Masz zawroty głowy lub czujesz się słabo,
  • Masz gorączkę,
  • Wymiotujesz,
  • Boli Cię brzuch,
  • Mocno boli Cię głowa, lub masz problemy z widzeniem,
  • Czujesz się smutna.
porod

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]