Brak produktów w koszyku.

Noworodki

Noworodki – jak wygląda zdrowy noworodek?

 

Na pierwszy rzut oka, zdrowe noworodki mogą wyglądać dziwnie. Przed narodzinami, płód znajdujący się w macicy jest otoczony pewnym płynem (płyn owodniowy). Dziecko znajduje się w pozycji skurczonej, przez to, że nie ma zbyt dużo miejsca do poruszania się. Dodatkowo, dzieci rodzące się przez pochwę muszą się przeciskać przez wąski kanał. Wszystkie te czynniki mogą wpływać na wygląd dziecka.

 

Poniższe opisy powinny pomóc Ci się przygotować na to jak Twoje dziecko może wyglądać:

 

Noworodki – Skóra

 

Dzieci rodzą się pokryte zarówno białą gęstą substancją, płynem oraz krwią z wnętrza ciała matki. Wszystko to schodzi po pierwszej kąpieli. Zdrowy noworodek zwykle jest różowy, ale czasem jego skóra może wyglądać na nieco siną, szczególnie rączki, stópki czy okolice ust. To normalne. Twoje dziecko może mieć sińce, czerwone krosty czy zadrapania na skórze. To nic czym powinnaś się martwić. Sińce i zadrapania mogą powstać po użyciu urządzenia zwanego sondą płodową, którą lekarze używają do monitorowania dziecka podczas porodu. Niektóre noworodki, mogą mieć krosty wyglądające jak trądzik albo guzki na skórze, które znikają z czasem. Możesz też zauważyć, że noworodek ma co najmniej 1 znamię, które zostanie na stałe.

 

Noworodki – Główka

 

Główka noworodka zwykle wygląda na dużą, w porównaniu z resztą ciała. Może też wyglądać na spiczastą, albo w kształcie stożka, co jest spowodowane przeciskaniem się przez kanał rodny. Główka powinna powrócić do normalnego kształtu w ciągu kilku dni. Noworodki mają kilka miękkich punktów na główkach, w miejscach, gdzie kości się jeszcze nie zrosły. Niektóre dzieci rodzą się łyse, podczas gdy inne mają już włosy. Często jest tak, że włoski, z którymi dziecko się rodzi, wypadają po około miesiącu i zostają zastąpione przez nowe.

 

Noworodki – Twarz

 

Twarz Twojego dziecka może wyglądać na opuchniętą lub ściśniętą tuż po porodzie. Usta i nos będą wypełnione śluzem, który zostanie odessany przez lekarza lub pielęgniarkę. Obydwie części twarzy powinny wyglądać symetrycznie.
Białka oczu powinny być czyste i białe, chociaż u wcześniaków, mogą wyglądać na blado niebieskie.

 

Noworodki – Szyja

 

Skóra wokół szyi powinna być gładka i bez guzków. Niektóre dzieci rodzą się z szyją przekręconą na jedną ze stron, z powodu swojej pozycji w macicy.
Nazywamy to „kręczem szyi”. Istnieją sposoby by to wyleczyć i pomóc wyprostować szyję.

 

Noworodki – Klatka piersiowa i brzuch

 

Możesz zauważyć, że Twój noworodek ma opuchliznę w okolicy klatki piersiowej. Czasami nawet z jego piersi może wypływać mleczny płyn. Dzieje się tak z powodu hormonów z ciała matki. Ta opuchlizna czy wyciek płynu zwykle ustępuje w ciągu kilku dni, lub tygodni.


Brzuch noworodka prawdopodobnie będzie okrągły i lekko odstający. Po odcięciu pępowiny, wytwarza się kikut. Twój lekarz lub pielęgniarka powiedzą Ci, jak się z nim obchodzić. Kikut sam odpadnie w ciągu tygodnia albo dwóch.

 

Noworodki – Genitalia

 

Zarówno u chłopców jak i dziewczynek, genitalia często wyglądają na opuchnięte, tuż po porodzie. Jeśli to dziewczynka, możesz zauważyć trochę wydzieliny uchodzącej z pochwy. Zwykle jest biała, choć czasami może być lekko zakrwawiona. To normalne. Jest to spowodowane hormonami matki i przechodzi samoistnie.

 

U nowo narodzonych chłopców, napletek (czyli skóra okrywająca penisa) zwykle jest ciasny i nie powinno się go ściągać. Można ten fragment skóry usunąć chirurgicznie. Ten zabieg to obrzezanie.

 

Noworodki – Rączki i nóżki

 

Twój noworodek może woleć zginać rączki i nóżki, trzymając je blisko ciała, zupełnie tak jakby nadal był w łonie matki. Ręce i nogi powinny się poruszać równo po obu stronach ciała.

 

Noworodki – Jakie czynności wykonuje zespół medyczny po urodzeniu dziecka?

 

Wkrótce po porodzie, lekarz lub położna przeprowadzą badania, aby ocenić stan jego zdrowia. Wykorzystują do tego tzw. Skalę Apgar, która obejmuje 5 elementów. Ma ona na celu ocenę oddechu noworodka, czynności serca, ocenę skóry, odruchów i napięcia mięśni. Badanie jest wykonywane kilka razy, w pierwszych minutach życia dziecka. Za każdy z 5 czynników, dziecko może otrzymać 0-2 punktów. Na końcu, osoba przeprowadzająca ocenę sumuje punkty. Suma punktów wskazuje, jak dziecko wykształciło się w łonie matki i przystosowało się do życia poza nim. Prawidłowy przedział punktowy wynosi 8-10. Wtedy, dziecko nie wymaga żadnej interwencji lekarskiej. Personel medyczny wpisuje punkty do książeczki zdrowia dziecka.

 

Objawy

Punktacja

0

1

2

Wygląd skóry

Sina/blada

Sinica obwodowa

Różowa

Praca serca

Brak

<100/min

>100/min

Napięcie mięśni

Brak napięcia – wiotkość

Słabe ruchy kończyn

Silne energiczne ruchy kończyn

Oddech

Brak

Płytki i nieregularny

Donośny, wyraźny

Reakcja na bodźce

Brak reakcji

Lekki grymas

Kaszel, kichanie

 

 

Kilka minut po porodzie następuje odcięcie pępowiny. Pępowina to przewód, który łączy płód z łożyskiem. Łożysko natomiast, to organ, który transportuje składniki odżywcze i tlen do płodu i odprowadza toksyny.

 

W ciągu pierwszej doby po porodzie, zespół medyczny będzie monitorować i badać dziecko, w tym jego oddech, czy ma żółtaczkę, czy potrafi chwytać pierś (odpowiednie przystawienie dziecka do piersi powoduje, że będzie mogło ssać i odpowiednio pobierać pokarm). Dziecko otrzyma również witaminę K, aby zapobiegać krwotokom oraz przejdzie szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i szczepionkę przeciw gruźlicy.

 

Noworodki – Skąd mogę wiedzieć czy z moim dzieckiem jest wszystko dobrze?

 

Nie zawsze da się ocenić po samym obejrzeniu czy dziecko jest zdrowe. Wygląd, rozmiar czy pozycja pewnych części ciała, może być wskaźnikiem pewnych problemów ze zdrowiem, dlatego ważne jest, żeby dziecko było zbadane przez odpowiedni personel, który poinformuje Cię o stanie zdrowia Twojego dziecka.

 

noworodki

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]