Brak produktów w koszyku.

Depresja poporodowa

Co to jest depresja poporodowa?

 

Depresja poporodowa to rodzaj depresji, który kobiety odczuwają po urodzeniu dziecka. Większość kobiet zaczyna mieć objawy depresji w ciągu pierwszych dni do miesiąca, po urodzeniu dziecka. U niektórych matek, objawy depresji pojawiają się dopiero po kilku miesiącach lub nawet rok po porodzie. Depresja poporodowa pojawia się średnio u 1 na 10 kobiet.

 

Kiedy masz depresję, czujesz się smutna i rozdrażniona przez większość dnia. Dzieje się tak codziennie. Możesz zauważyć, że rzeczy które lubiłaś do tej pory, już Cię nie cieszą. W ciągu 2-3 dni po porodzie kobiety często:

 

  • Odczuwają wahania nastrojów,
  • Są poirytowane i rozdrażnione,
  • Mają problemy z koncentracją,
  • Zdarzają się napady płaczu.

 

Czasami, jest to chwilowy stan, który przemija w ciągu kilku dni. Nazywamy to ‘baby blues’. W innych przypadkach, negatywny stan emocjonalny może trwać o wiele dłużej. W związku z tym, należy zdać sobie z tego sprawę i podjąć odpowiednie leczenie, ponieważ nieleczona depresja może trwać miesiące lub lata i mieć bardzo negatywne skutki na Twoje życie.

 

Depresja poporodowa występuje również u kobiet, które cieszyły się ciążą oraz nadchodzącym porodem. Jeżeli w przeszłości miałaś problemy ze stanami depresyjnymi, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia depresji poporodowej.

 

Depresja poporodowa – Jakie są jej przyczyny?

 

Przyczyn depresji poporodowej może być wiele. Podłoże depresji poporodowej nie jest do końca znane, ale choroba może pojawić się u każdej kobiety. Zwiększone ryzyko wystąpienia depresji związanej z urodzeniem dziecka pojawia się, podczas gdy:

 

  • Kobieta miała wcześniej depresję,
  • Dziecko ma problemy zdrowotne,
  • Kobieta ma problemy w związku, nie mają wsparcia ze trony ojca dziecka,
  • Dziecko urodziło się zbyt wcześnie,
  • Kobieta przeszła przez stresujące wydarzenia w ostatnim czasie, związane z życiem prywatnym lub zawodowym.

 

Nie wiadomo do końca, jaki jest wpływ hormonów na depresję poporodową. Pomimo spadku estrogenu i progesteronu po porodzie, nie występują duże różnice poziomu hormonów u kobiet z depresją i bez.

 

Depresja poporodowa – Jakie są jej objawy?

 

Nie jest łatwo stwierdzić czy masz depresję poporodową, ponieważ niektóre objawy mogą wskazywać na stres i zmęczenie, związane z opieką nad nowo narodzonym dzieckiem. Po porodzie normalne jest, że krótko sypiasz, brakuje Ci energii i miewasz zaburzenia apetytu, wagi oraz potrzeb seksualnych.

 

Kobiety z depresją poporodową nie mogą spać, nawet gdy dziecko zasnęło. Poziom energii może być na tyle niski, że nie będziesz miała siły ani ochoty wstawać w ogóle z łóżka. Możesz czuć wysoki poziom irytacji, złości oraz lęku. Do innych objawów należą: poczucie winy oraz uczucie, że nie potrafisz odpowiednio zająć się dzieckiem. Kobiety z depresją poporodową często nie są w stanie zajmować się dzieckiem.

 

Być może, czasami będziesz czuła się lepiej, czasami gorzej. Z pewnością, będziesz okazywać swoje emocje osobom które Cię otaczają, w tym partnerowi i starszym dzieciom, jeżeli je posiadasz. Może zdarzać się, że nie będziesz odczuwać głodu i nie będziesz jadła. Inne kobiety, jedzą bardzo dużo, a nawet na siłę. Możesz nie odczuwać ochoty na stosunek z partnerem przez długi czas. Jest to normalne zaraz po porodzie, ponieważ możesz czuć ból podczas stosunku. Jednakże, jeżeli po jakimś czasie nie jesteś zupełnie zainteresowana sferą seksualną, może to oznaczać depresję. Mogą pojawiać się lęki związane na przykład z płaczem dziecka.

 

Depresja poporodowa – Kiedy zgłosić się po pomoc?

 

Pierwsze objawy depresji mogą pojawić się już kilka dni po porodzie. Czasami, możesz zacząć odczuwać symptomy dopiero po kilku miesiącach po urodzeniu dziecka. Jeżeli odczuwasz powyższe objawy, zgłoś się do lekarza, który będzie w stanie Ci pomóc lub skieruje Cię w odpowiednie miejsce.

 

Jeśli czujesz, że chcesz sobie coś zrobić lub masz myśli samobójcze, natychmiast zgłoś się po pomoc.

 

Depresja poporodowa – Jak ją leczyć?

 

Depresja poporodowa może być leczona tak jak zwykła depresja. Do głównych metod terapii zalicza się przyjmowanie leków oraz spotkania z terapeutą, podczas których możesz opowiedzieć o swoich problemach i stanach emocjonalnych.

 

Jeżeli karmisz piersią, nie będziesz mogła przyjmować niektórych leków, aby nie przedostały się do mleka, a co za tym idzie nie zostały dostarczone dziecku. Lekarz wybierze odpowiedni lek w twoim przypadku, który z pewnością nie zaszkodzi dziecku.

 

Depresja poporodowa – Czy można jej zapobiec?

 

Jeżeli miałaś wcześniej epizody depresji, istnieje większa szansa, że pojawią się również po porodzie. Jeśli przyjmowałaś wcześniej leki na depresję, które Ci pomogły, powiedz o tym lekarzowi. Możliwe, że będzie mógł Ci je przepisać po raz kolejny.

 

W czasie ciąży, unikaj stresu, nie przemęczaj się, regularnie jedz i odpoczywaj. Warto spotykać się z innymi kobietami w ciąży oraz rozmawiać z zaufanymi osobami. Możesz również chodzić do szkoły rodzenia. Zaproponuj partnerowi, aby chodził z Tobą na spotkania. Pojawiaj się regularnie na wizytach kontrolnych u lekarza.

depresja-poporodowa

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]