Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Ciąża » Poranne mdłości w ciąży
Co to są poranne mdłości w ciąży?
Poranne mdłości to nudności i wymioty, których doświadcza wiele kobiet w ciąży. Objawy mogą być łagodne lub nasilone. Mimo, że nazywamy te mdłości „porannymi”, mogą one wystąpić o każdej porze dnia. W zasadzie, większość kobiet z tą dolegliwością czuje się źle przez cały dzień. Poranne mdłości zazwyczaj przechodzą samoistnie w ciągu kilku pierwszych miesięcy ciąży.
Czy wszystkie kobiety w ciąży mają poranne mdłości?
Nie, ale to częsta przypadłość. Około 9 na 10 kobiet odczuwa mdłości na początku ciąży. Niektórym kobietom oprócz mdłości towarzyszą wymioty. Nieliczne kobiety doświadczają bardzo nasilonych nudności i wymiotów, tracąc przy tym na wadze. Taki stan nazywamy niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych.
Na jakim etapie ciąży pojawiają się poranne mdłości?
To zależy od każdej kobiety indywidualnie. Objawy zwykle zaczynają się pojawiać w ciągu dwóch pierwszych miesięcy ciąży. Zazwyczaj, są najbardziej nasilone w drugim i trzecim miesiącu. Większość kobiet zaczyna czuć się lepiej w czwartym lub piątym miesiącu ciąży. Czasami poprawa samopoczucia i ustąpienie objawów występuje mniej więcej w połowie ciąży. U niektórych kobiet ten stan trwa znacznie dłużej. Lekarze nie są pewni co wywołuje nudności i wymioty, ani dlaczego występują u niektórych kobiet, a u innych nie.
Poranne mdłości – Czy powinnam odwiedzić lekarza lub pielęgniarkę?
Udaj się do lekarza natychmiast, jeśli:
- Wymiotujesz codziennie albo nawet prawie bez przerwy. Sytuacja jest jeszcze bardziej poważna jeśli w wymiotach pojawiła się krew,
- Tracisz na wadze, nawet jeżeli masz apetyt,
- Boli Cię brzuch lub masz skurcze,
- Sądzisz, że straciłaś zbyt dużo płynów w organizmie. Nazywamy to „odwodnieniem”. Objawy obejmują skąpomocz, ciemnożółty mocz czy zawroty głowy przy wstawaniu.
Jeśli nie będziesz mogła powstrzymać wymiotów, wtedy być może będziesz musiała mieć podawane płyny przez cienką rurkę wprowadzaną do żyły. Nazywamy to wlewem dożylnym. Dodatkowo, możesz dostać leki na powstrzymanie nudności i wymiotów.
Poranne mdłości – Czy sama mogę coś zrobić, żeby poczuć się lepiej?
Tak. Oto kilka rzeczy, których możesz spróbować, jeśli Twoje objawy nie są zbyt nasilone:
- Jedz wtedy, kiedy poczujesz się głodna, albo nawet zanim poczujesz głód,
- Rób sobie przekąski i spożywaj małe posiłki. Najlepsze pokarmy w tym stanie to takie, które są pełne białka i węglowodanów, a ubogie w tłuszcz, takie jak krakersy, chleb i jogurt o obniżonej zawartości tłuszczu. Powinnaś również unikać pikantnego jedzenia,
- Pij chłodne napoje, w tym gazowane lub kwaśne, takie jak lemoniada czy napój z dodatkiem imbiru,
- Jedz lizaki o smaku korzennym,
- Wąchaj świeże cytryny, miętę czy pomarańcze,
- Myj zęby po posiłku,
- Nie kładź się zaraz po jedzeniu,
- Przyjmuj witaminy razem z wieczorną przekąską, zamiast od rana,
- Unikaj bodźców, które wywołują mdłości, na przykład gorących czy dusznych pomieszczeń, silnych zapachów, głośnych dźwięków czy zaniedbywania snu. Postaraj się kontrolować, które posiłki i napoje najlepiej tolerujesz. Unikaj tych, które pogarszają Twoje samopoczucie.
Poranne mdłości – Czy istnieją leki na mdłości?
Tak. Istnieją lekarstwa, które mogą pomóc na nudności i wymioty. Niektóre są bezpieczne do stosowania w ciąży. Skonsultuj się z lekarzem zanim zaczniesz przyjmować jakiekolwiek leki.
Leki, które mogą pomóc Ci zwalczyć objawy ciąży takie jak nudności oraz wymioty to:
- Pirydoksyna/doksylamina – To lek na receptę zawierający 2 składniki – doksylaminę i witaminę B6. W niektórych przypadkach, lekarze zalecają brać jedną lub drugą substancję. Doksylamina jest sprzedawana bez recepty pod różnymi nazwami,
- Difenhydramina i meklizyna – To substancje podobne do doksylaminy i również są sprzedawane bez recepty pod różnymi nazwami. Twój lekarz może Ci zalecić ich wypróbowanie. Substancje mogą powodować senność,
- Inne leki, które można stosować, jeśli powyższe substancje czynne nie zadziałają. Twój lekarz pomoże wybrać odpowiedni dla Ciebie lek.
Istnieją też opaski, które możesz nosić na nadgarstkach, zwane opaskami akupresurowymi. Mają one łagodzić objawy porannych mdłości albo choroby lokomocyjnej. Niektóre kobiety czują się lepiej, kiedy je noszą.
Czy można zapobiec porannym mdłościom?
Lekarze zalecają, by kobiety które chcą lub które mogłyby zajść w ciążę, zażywały multiwitaminy. Takie zestawy witamin zawierają między innymi kwas foliowy, który jest ważnym elementem, wpływającym pozytywnie na rozwój dziecka. Przyjmowanie witamin przed jak, i po zajściu w ciążę może załagodzić nudności i wymioty. Suplementy witaminowe mogą też pomóc w zapobieganiu niektórym wadom wrodzonym.
Czy poranne mdłości mogą zaszkodzić mojemu dziecku?
Prawdopodobnie nie. Zazwyczaj, nawet kobiety z bardzo nasilonymi mdłościami, rodzą zdrowe dzieci.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)