Brak produktów w koszyku.

Sposób odżywiania w ciąży

Czy będę musiała zmienić sposób odżywiania w ciąży?

 

To czy powinnaś zmienić sposób odżywianie w ciąży, w dużej mierze zależy od Twojego sposobu odżywiania. W zasadzie, warto zadbać o zdrowy styl życia, zanim zajdziesz w ciążę. Co więcej, jeżeli starasz się zajść w ciążę, wskazane jest przyjmowanie kwasu foliowego.

 

Jeśli chcesz zajść w ciążę, udaj się do lekarza lub pielęgniarki, jeszcze przed podjęciem starań o dziecko. Powiedzą Ci o zmianach jakie powinnaś wprowadzić w diecie i nakreślą odpowiednie kroki, żebyś przeszła możliwie jak najzdrowszą ciążę. Odpowiednie odżywianie pomaga dziecku zdrowo się rozwijać. Będzie ono potrzebowało różnych składników odżywczych dla prawidłowego wzrostu.

 

Nieodpowiednie odżywianie może zaszkodzić dziecku. Na przykład, jeśli zjesz ser z niepasteryzowanego mleka albo surowe lub niedopieczone mięso, możesz dostać infekcji, która może doprowadzić nawet do poronienia (to sytuacja, kiedy ciąża się kończy samoistnie, zanim dziecko jest zdolne do życia poza łonem matki). Tak samo, jeśli przyjmiesz w suplementach za dużo witaminy A (ponad 3000 mikrogramów dziennie), Twoje dziecko może się urodzić z wadami wrodzonymi.

 

Dokonywanie zdrowych wyborów żywieniowych również jest ważne dla Ciebie, jako matki.

W miarę jak dziecko będzie się rozwijać w Tobie, będzie pobierać od Ciebie składniki odżywcze przez łożysko. Aby dostarczać dziecku na bieżąco energię oraz odpowiedni poziom składników odżywczych, musisz zdrowo się odżywiać.

 

Jaki sposób odżywiania w ciąży jest dobry?

 

Najlepszą dietą dla Ciebie i dziecka będzie taka, która zawiera dużo świeżych owoców, warzyw, produktów zbożowych, produktów niskotłuszczowe oraz źródeł białka, takich jak: mięso, ryby, jajka, suszony groszek czy fasola. Jeśli nie jesz nabiału, będziesz musiała dostarczać wapń z innych źródeł, na przykład w formie suplementów diety.

 

Możesz jeść ryby i owoce morza, które są ubogie w rtęć. Spożywanie ryb jest dobre dla rozwoju dziecka, o ile nie będziesz ich jeść zbyt często. Eksperci zalecają, aby w każdym tygodniu spożywać:

 

  • Od 2 do 3 porcji ryb bardzo ubogich w rtęć, takich jak tuńczyk z puszki, łosoś, mintaj czy sum albo krewetki,
  • 1 porcję ryb o niskiej zawartości rtęci. Należą do nich: lufar, granik, halibut, złota makrela i tuńczyk żółtopłetwy. Filety z tuńczyka można jeść, ale średnio raz w tygodniu.

 

Powinnaś unikać ryb o wysokiej zawartości rtęci. Możesz skontaktować się z dietetykiem w sprawie ustalenia planu diety, jeśli jesteś wegetarianką. W diecie wegetariańskiej, czasami może brakować składników odżywczych ważnych dla rozwoju dziecka.

 

Czy powinnam inaczej przygotowywać posiłki?

 

Być może. Powinnaś być bardziej ostrożna w kwestii higieny przygotowania posiłków. Jest to ważne, aby uniknąć infekcji. Infekcje podczas ciąży mogą wywołać poważne problemy.

 

Kieruj się poniższymi wskazówkami, podczas przygotowania posiłków:

 

  • Myj dokładnie ręce wodą z mydłem zanim zaczniesz dotykać jedzenia,
  • Dokładnie oczyszczaj i przygotowuj ryby, kurczaka, wołowinę, jajka czy inne posiłki,
  • Myj świeże owoce i warzywa dużą ilością wody przed ich spożyciem,
  • Kiedy skończysz przygotowywać posiłek, umyj ręce i wszystko co mogło dotykać surowego mięsa czy ryb gorącą wodą z mydłem, na przykład blaty, deski do krojenia, noże czy łyżki.

 

Aby zmniejszyć ryzyko kontaktu z zarazkami w pożywieniu, powinnaś również unikać żywności, która łatwo je przenosi, między innymi:

 

  • Surowych kiełków (między innymi lucerny, koniczyny, rzodkiewki, fasoli mung),
  • Mleka, serów i soków niepasteryzowanych.

 

sposob-odzywiania-w-ciazy-dieta

 

Sposób odżywiania w ciąży – Jakiego jedzenia powinnam unikać?

 

Powinnaś unikać niektórych ryb i wszelkich form alkoholu, ograniczyć ilość przyjmowanej kofeiny i skonsultować się z lekarzem przed używaniem produktów ziołowych.

 

Poniżej znajdziesz listę produktów spożywczych, których powinnaś unikać w trakcie ciąży.

 

  • Ryby z wysoką zawartością rtęci – Nie powinnaś spożywać żadnych ryb z dużą ilością rtęci, takich jak rekin, ryba miecz, makrela królewska, marliny i płytecznik. Rtęć to metal, który może powstrzymać rozwój mózgu dziecka. Skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem odnośnie bezpieczeństwa innych owoców morza, w tym ryb złowionych w rzekach i jeziorach,
  • Alkohol – Powinnaś całkowicie odstawić alkoholu. Nawet najmniejsze ilości mogą zaszkodzić dziecku,
  • Kofeina – Ogranicz ilość kofeiny w diecie do 1 lub 2 filiżanek kawy dziennie. Herbata i cola również zawierają kofeinę, ale nie tak duże ilości jak kawa,
  • Słodzone napoje – Unikaj lub ogranicz spożywanie słodzonych napojów, takich jak napoje gazowane czy napoje izotoniczne. Nie służą one Twojemu zdrowiu,
  • Produkty ziołowe – Skonsultuj się z lekarzem, zanim zaczniesz przyjmować preparaty ziołowe. Niektóre mogą nie być bezpieczne,
  • Produkty konopne – Jadalne produkty z konopi są legalne w niektórych miejscach, ale większość lekarzy zaleca ich unikanie podczas ciąży. Tak samo jak w przypadku palenia marihuany, jedzenie produktów zawierających konopie może wywoływać problemy u dziecka, jeśli nie zaraz po urodzeniu, to w późniejszym okresie życia.

 

Sposób odżywiania w ciąży – Co to są witaminy prenatalne?

 

Witaminy prenatalne to suplementy witaminowe, które przyjmuje się przed zajściem w ciążę i przez cały okres ciąży. To preparaty, które zawierają różne minerały (żelazo, wapń) i pomagają zapewnić wszystkie potrzebne budulce dla rozwoju narządów dziecka. Witaminy prenatalne pomagają obniżyć ryzyko wystąpienia wad wrodzonych i innych problemów u noworodka.

 

Czego powinnam szukać w witaminach prenatalnych?

 

Możesz kupić witaminy prenatalne w sklepie albo w aptece. Zapytaj farmaceutę w aptece o pomoc przy wyborze suplementu. Wybieraj suplementy, które zawierają co najmniej 400 mikrogramów kwasu foliowego. Jest on szczególnie ważny w zapobieganiu wadom wrodzonym. Zapytaj lekarza o konkretne witaminy, które chciała byś przyjmować, by się upewnić jakie dawki będą bezpieczne. Przedawkowanie niektórych z nich, może być szkodliwe.

 

Twój lekarz może Ci również przepisać witaminy. Zwykle zawierają one więcej witamin i minerałów, niż te kupowane w sklepie. Lekarz może Ci na przykład przepisać receptę jeśli uzna, że potrzebujesz więcej żelaza. Ważne jest przyjmowanie odpowiednich ilość żelaza podczas ciąży. Może to zapobiec schorzeniu zwanemu niedokrwistością z niedoboru żelaza.

 

Ile powinnam przybrać na wadze w ciąży?

 

To zależy od Twojej wagi wyjściowej. Twój lekarz lub pielęgniarka powiedzą Ci ile powinnaś przytyć. Ogólnie, kobieta o zdrowej wadze powinna przybrać mniej więcej 11 do 16 kg podczas ciąży. Kobiety otyły zazwyczaj przybierają mniej kilogramów.

 

Jeśli zaczęłaś tracić na wadze, na przykład z powodu nasilonych porannych mdłości, skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką.

 

Co jeśli nie stać mnie na zdrowe odżywianie?

 

Jeśli nie stać Cię na zdrowe produkty spożywcze, zapytaj lekarza lub pielęgniarkę o informacje na temat programów, które mogą Ci pomóc.

Przeczytaj więcej o odżywianiu w okresie karmienia piersią.

sposob-odzywiania-w-ciazy

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]