Wkładki domaciczne stają się coraz powszechniejszą metodą antykoncepcji. Za ich stosowaniem przemawia wiele korzyści. Niestety wśród tematu wkładek antykoncepcyjnych narosło wiele mitów, które warto rozwiać. Jakie za i przeciw można wymienić w przypadku stosowania tej formy antykoncepcji?
Wkładki domaciczne – Ogólna charakterystyka
Metoda antykoncepcji, jaką są wkładki domaciczne, staje się coraz powszechniejsza. Kształtem przypomina literę T. To metoda, która zalecana jest przez lekarzy ginekologów zwłaszcza wtedy, kiedy kobieta przez długi czas nie planuje dziecka. To także alternatywna metoda antykoncepcji dla kobiet, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą stosować innych metod. Wkładki domaciczne nazywane są potocznie spiralami. To zamienna forma, która także chętnie stosowana jest przez specjalistów. Współcześnie stosuje się zasadniczo dwa główne typy spirali antykoncepcyjnych, czyli hormonalne i tradycyjne. Forma tradycyjna wykonana została z plastiku z dodatkiem srebra lub miedzi. W przypadku wkładek hormonalnych do czynienia mamy z preparatami uwalniającymi stopniowo dawki progesteronu. Za główną zaletę spirali uznać można wielopłaszczyznowe działanie. Zamontowanie wkładki domacicznej powoduje niegroźny stan zapalny, który staje się nieatrakcyjnych podłożem do zagnieżdżenia się w jamie macicy zarodka. Dodatkowa zawartość miedzi lub innych substancji działa na plemnikobójczo, co stanowi dodatkową ochronę. Progesteron stosowany w przypadku spirali hormonalnych zmienia gęstość śluzu, który także nie stanowi optymalnego podłożą do przemieszczania się plemników.
Zalety wkładek domacicznych
Szybkość zabiegu
Zabieg przeprowadzany jest za pomocą niewielkiego aplikatora. Trwa on zaledwie kilka minut. Po ulokowaniu wkładki w odpowiednim miejscu, nitki będące jej częścią przycinane są w taki sposób, aby w żadnym stopniu nie wpływały na dyskomfort w ciągu dnia. Co założeniu wkładki lekarz ginekolog wykonuje badanie USG, aby sprawdzić jej położenie. Zabieg trwa około 15 minut.
Bezbolesność zabiegu
Niekwestionowanym atutem stosowania wkładek domacicznych jest także bezbolesność zabiegu. Oczywiście badanie ginekologiczne i wykonywanie zabiegu w okolicy krocza nie należy do przyjemnych zabiegów dla kobiety, jednak fakt, iż zabieg polega wyłącznie, na umiejscowieniu wkładki za pomocą aplikatora, co sprawia, że coraz więcej kobiet decyduje się na tę formę antykoncepcji. Niestety w przypadku źle zaaplikowanej wkładki można odczuwać dyskomfort. Wybierając gabinet ginekologiczny, kierujmy się więc opinią o danym specjaliście.
Brak systematyczności w stosowaniu
Stosowanie wkładek domacicznych sprawia, że nie trzeba pamiętać o przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych codziennie. To skuteczna forma antykoncepcji, która zalecana jest szczególnie zapominalskim. Zamontowanie spirali to więc niesłychana wygoda.
Zmniejszenie obfitości miesiączki
Wkładki domaciczne zalecane są szczególnie kobietom, które skarżą się na obfite miesiączki. Zmniejszenie rozrostu błony śluzowej po zaaplikowaniu spirali jest widoczne niemal od pierwszego cyklu po jej montażu. Czas trwania miesiączki może skrócić się nawet o 2 dni, co jest bez wątpienia udogodnieniem i zaletą rozwiązania tego typu.
Skuteczność antykoncepcji
Do zalet stosowania tej formy zapobiegania ciąży zaliczyć można także skuteczność. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 0,9-1,26, co z pewnością jest świetnym wynikiem. Wkładki domaciczne plasują się na drugim miejscu pod względem skuteczności. Wyprzedzają je wyłącznie tabletki antykoncepcyjne.
Wady wkładek domacicznych
Rozważając stosowanie spirali domacicznej jako metody antykoncepcji, warto mieć na uwadze także ewentualne ograniczenia, do których zaliczamy konieczność stosowania także innym form antykoncepcji. W tym przypadku dobrym uzupełnieniem może być prezerwatywa. Po aplikacji wkładki domacicznej w pierwszych cyklach może nasilać się krwawienie. Oczywiście nie jest to reguła, jednak takie przypadki były notowane. Warto zaznaczyć tutaj także fakt, iż wkładka domaciczna nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jak HIV, AIDS, czy choroby weneryczne. Do wad wkładek antykoncepcyjnych należy zaliczyć także cenę. Koszt zamontowania wkładki to około 900 zł. Oczywiście cena ta stanowi wyłącznie punkt orientacyjny. W niektórych przypadkach wkładki domaciczne mogą powodować także infekcje lub się przesuwać. Decydując się jednak na wizytę w zaufanym gabinecie ginekologicznym, możemy mieć pewność, że zabieg ten zostanie wykonany prawidłowo. Jak widać, wkładki domaciczne mają wiele zalet, jednak zauważyć należy także pewne ograniczenia ich stosowania.
Jak otrzymać e-receptę?
1. Wybierz i kup konsultację
Po wykupieniu konsultacji otrzymasz mailowo link do odpowiedniego formularza z wywiadem zdrowotnym. Wypełnij go jak najszybciej!
2. Otrzymaj
e-Receptę na maila
Jeśli nie będzie przeciwwskazań, w czasie do 3 godzin na maila prześlemy Ci e-Receptę, którą zrealizujesz w każdej
aptece w Polsce!
3. Wykup lek
w aptece
Podaj farmaceucie PESEL
i 4-cyfrowy kod widoczny na recepcie, aby wykupić lek.
e-Recepty są nowym systemem recept w Polsce - każda apteka od 01.01.2019r. musi je realizować.
Przetoka oponowa tętniczo-żylna mózgu – dAVF – dural arteriovenous fistula
Przetoka oponowa tętniczo-żylna mózgu (dAVF – dural arteriovenous fistula) Wprowadzenie Wewnątrzczaszkowe przetoki oponowe tętniczo-żylne (DAVFs) są nabytymi przezoponowymi przetokami pomiędzy małymi tętniczkami i żyłami unaczyniającymi opony mózgu. Najczęściej występują
Tętniak mózgu
WSTĘP W artykule tym omówione zostaną epidemiologię i patogenezę tętniaków tętnic wewnątrzczaszkowych oraz postępowanie w przypadku tętniaków niepękniętych. EPIDEMIOLOGIA Częstość występowania wewnątrzczaszkowych tętniaków workowatych na podstawie badań radiograficznych
Nadciśnienie tętnicze u dzieci
Nadciśnienie tętnicze u dzieci Ciśnienie krwi odnosi się do ciśnienia, jakie krew wywiera na wewnętrzne ściany naczyń krwionośnych. Wysokie ciśnienie krwi jest również nazywane nadciśnieniem. Chociaż nadciśnienie występuje częściej
Rodzaje oferowanych konsultacji lekarskich online
Ogólna konsultacja lekarska
Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty.
CENA: 89zł
Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny
Antykoncepcja po stosunku - „tabletka dzień po″
Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty na tabletka dzień po.
CENA: 89zł
Czas realizacji konsultacji to ok. 1 godzina.
Przedłużenie recepty na antykoncepcję hormonalną
Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia antykoncepcji hormonalnej.
CENA: 89zł
Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny
Przedłużenie recepty na przewlekłą terapię
Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia przewlekłej terapii.
CENA: 89zł