Brak produktów w koszyku.

Antykoncepcja – hormonalne metody zapobiegania ciąży

Antykoncepcja hormonalną jest najczęściej stosowaną metodą zapobiegania ciąży. Jednak przyjmowanie tego typu preparatów bywa pomocne, nie tylko jako prewencja przed ciążą. Jakie są dostępne hormonalne metody antykoncepcyjne? Z jakim skutkami ubocznymi musimy się liczyć?

Antykoncepcja hormonalna

Ten typ antykoncepcji uznawany jest za jeden z najbardziej komfortowych dla kobiety.  Obecnie na rynku dostępnych jest wiele metod zabezpieczających przed niechcianą ciążą. Każda para będzie mogła znaleźć idealną metodę dla siebie, tak, by zapewnić komfort obojgu partnerom podczas stosunku. Antykoncepcja hormonalna cieszy się ogromną popularnością, dzieje się tak zapewne, ze względu na jej łatwą dostępność, niewielki koszt, a także wysoką skuteczność. Antykoncepcja hormonalna wykorzystuje hormony, wyróżnić możemy kilka metod antykoncepcyjnych, takich jak:

  • tabletki antykoncepcyjne doustne
  • krążki dopochwowe
  • zastrzyki domięśniowe
  • implanty podskórne
  • plastry

Główne różnice w dostępnych metodach antykoncepcji wynikają ze sposobu jej podania. Od wielu lat najpopularniejszą metodą hormonalnego zapobiegania ciąży jest tabletka antykoncepcyjna.

Jaką skuteczność ma antykoncepcja hormonalna

Skuteczność antykoncepcji w prosty sposób możemy sprawdzić przy pomocy wskaźnika Pearla. W tej metodzie pokazano, ile kobiet, na 100 stosujących daną metodę antykoncepcyjną par, zaszło w niechcianą ciąże. W przypadku braku metody antykoncepcyjnej wskaźnik Pearla to 80- 90, czyli od 80 do 90 par po stosunku miało pozytywny wyniki testu ciążowego. W przypadku antykoncepcji hormonalnej skuteczność przedstawia się następująco:

  • tabletka antykoncepcyjna 0,2 – 3 (w zależności od typu tabletki antykoncepcyjnej)
  • krążek dopochwowy 0,65
  • zastrzyk domięśniowy 0,2 – 0,5
  • implanty podskórne 0,1
  • plastry 0,9

Można więc śmiało stwierdzić, że hormonalne metody zapobiegania ciąży zaliczyć można do metod najbardziej skutecznych.

Tabletka antykoncepcyjna najpopularniejsza

Zdecydowanie wśród hormonalnych środków chroniących przed ciążą tabletka antykoncepcyjna jest najczęściej stosowana. Obecnie bardzo łatwo i szybko możemy kupić tego typu środki, w prosty sposób możemy dostać e-receptę, bez wychodzenia w domu i od razu zrealizować ją w aptece.  Wśród tabletek antykoncepcyjnych wyróżnić możemy ich trzy rodzaje. Stąd tak duża rozpiętość wskaźnika Pearla, ponieważ każdy rodzaj tabletek antykoncepcyjnych charakteryzuje się inną skutecznością. Najmniejszy odsetek ciąż odnotowano podczas stosowania jednofazowej tabletki antykoncepcyjnej (0,2 – 0,5), tabletka sekwencyjna ma nieco niższą skuteczność (0,2 – 1,4), dwufazowa tabletka antykoncepcyjna (0,7).

Antykoncepcja hormonalna przyjmowanie

Przyjmowanie tego typu leku wiąże się z pewnymi obowiązkami – konieczne jest regularne przyjmowanie każdej dawki. Jeżeli pominiemy tabletkę, w szczególności w pierwszej połowie cyklu musimy liczyć się z podwyższonym ryzykiem ciąży. Pominiętą dawkę powinniśmy przyjąć jak najszybciej, kiedy zdamy sobie sprawę z pomyłki. Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne wymagają najbardziej regularnego stosowania – w ich przypadku najlepiej ustawiać budzik i przyjmować je o określonej godzinie. Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe wystarczy przyjmować o określonej porze dnia np. wieczorem, nie wymagają, aż tak dużej dokładności. Jeżeli chodzi o plastry antykoncepcyjne, to przyklejamy je na skórę raz na 7 dni. Krążek dopochwowy zakładamy raz na 3 tygodnie. Pozostałe hormonalne formy antykoncepcji podawane są w gabinecie lekarskim przez ginekologa: zastrzyk antykoncepcyjny raz na trzy miesiące, implant nawet raz na trzy lata.

Antykoncepcja hormonalna koszt

Ten typ zabezpieczenia przed niechcianą ciążą nie jest drogi. Musimy liczyć się z wydatkiem od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Przy dłuższych formach antykoncepcji hormonalnej takich jak implant, czy zastrzyk jednorazowy wydatek będzie większy jednak po rozliczeniu całej kwoty na miesiące, w których może być używane, koszty miesięczne są zbliżone.

Skutki uboczne tej metody zabezpieczenia przed ciążą

W trakcie stosowania hormonalnej antykoncepcji, jak w przypadku każdego leku mogą wystąpić niepożądane skutki. Tutaj najczęściej mowa o: wahaniach nastroju, trądziku, zmianie wagi lub utracie chęci na stosunek. Jednak uciążliwe skutki uboczne występują rzadko, a najczęściej wystarczająca jest zmiana preparatu.

Hormonalna antykoncepcja bywa także pomocna w walce z niektórymi schorzeniami. Stosuje się ją m.in. jako terapię podczas trądziku, przy zespole policystycznych jajników, czy jako środek łagodzący skutki typowe dla okresu około menopauzalnego.

Rodzaje oferowanych konsultacji lekarskich online

Ogólna konsultacja lekarska

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - konsultacje online
tabletka dzień po działanie
Antykoncepcja po stosunku - „tabletka dzień po″

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty na „tabletka dzień po”.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji to ok. 1 godzina.

 
Przedłużenie recepty na antykoncepcję hormonalną

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia antykoncepcji hormonalnej.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - recepta online
lekarz online - konsultacje online
Przedłużenie recepty na przewlekłą terapię

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia przewlekłej terapii.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

Baza wiedzy
Tętniak mózgu

  WSTĘP W artykule tym omówione zostaną epidemiologię i patogenezę tętniaków tętnic wewnątrzczaszkowych oraz postępowanie w przypadku tętniaków niepękniętych.    EPIDEMIOLOGIA Częstość występowania wewnątrzczaszkowych tętniaków workowatych na podstawie badań radiograficznych

Czytaj więcej »
nadcisnienie-tetnicze-u-dzieci
Baza wiedzy
Nadciśnienie tętnicze u dzieci

Nadciśnienie tętnicze u dzieci   Ciśnienie krwi odnosi się do ciśnienia, jakie krew wywiera na wewnętrzne ściany naczyń krwionośnych. Wysokie ciśnienie krwi jest również nazywane nadciśnieniem. Chociaż nadciśnienie występuje częściej

Czytaj więcej »
Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]