Brak produktów w koszyku.

Antykoncepcja hormonalna – działanie, rodzaje i skutki uboczne antykoncepcji

Świadome planowanie rodziny to norma w XXI wieku. Możliwości antykoncepcji przybywa, jednak to wariant hormonalny cieszy się największą popularnością wśród pań w różnym wieku. Warto więc dokładnie zapoznać się ze wszystkimi możliwościami, aby wybrać wariant, który w najwyższym stopniu odpowiada naszym oczekiwaniom. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak antykoncepcja hormonalna oddziałuje na nasz organizm i jakie mogą być ewentualne przeszkody i skutki uboczne w trakcie jej stosowania.

Co to jest antykoncepcja hormonalna?

Antykoncepcja hormonalna polega na kontroli płodności polegająca na dostarczaniu syntetycznych hormonów, które znajdują się w organizmie kobiety. Ich celem jest zahamowanie owulacji oraz zapobieganie zapłodnieniu. Wśród wariantów antykoncepcji hormonalnej wymienia się:

  • Tabletki antykoncepcyjne,
  • plastry,
  • wkładki domaciczne,
  • krążki dopochwowe,
  • zastrzyki,
  • implanty podskórne.

Rodzaje antykoncepcji hormonalnej, skutki uboczne i działanie

Poniżej znajduje się szczegółowy wykaz dostępnych wariantów antykoncepcji hormonalnej wraz z określeniem ich działania, ewentualnych skutków ubocznych. 

Tabletki antykoncepcyjne

Pierwszą i jednocześnie najpopularniejszą metodą antykoncepcji hormonalnej jest stosowanie tabletek jednoskładnikowych (opartych na działaniu progesteronu) lub tabletek dwuskładnikowych (opartych na działaniu progesteronu i estrogenów). Zasadniczym minusem stosowania tej metody jest konieczność regularności oraz spadek działania antykoncepcji w razie stosowania innych leków na choroby przewlekłe lub w trakcie pominięcia tabletki. Wskaźnik Pearla plasuje się tutaj jednak na wysokim poziomie, gdyż jego wartość wynosi 0,7. Przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej są choroby układu krążenia. Tabletki mogą zwiększać ryzyko raka piersi, jednocześnie zmniejszając ryzyko wystąpienia raka jajników.

Plaster antykoncepcyjny

Plastry antykoncepcyjne należy zaaplikować na skórze. Ich działanie jest bardzo podobne do działania tabletek antykoncepcyjnych, gdyż działają one tak samo na organizm. Najczęściej składają się z estrogenów i progesteron. Ich sposób działania podobny jest do działania dwuskładnikowych pigułek. Zaletą plastrów jest przede wszystkim omijanie układu pokarmowego, dzięki czemu żołądek i wątroba nie są tak obciążone, jak w przypadku stosowania tabletek. 0,4-0,7

Krążki dopochwowe

Wykonane są z elastycznego tworzywa, którego kształt przypomina pierścień. Zawarte są w nim odpowiednie dawki hormonów takie, jakie zawarte są w przypadku dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Pierścień przepuszcza te hormony, aby wniknęły przez cienkie ścianki pochwy i do krwiobiegu, jednocześnie zapobiegając ciąży. Zaletą krążków dopochwowych jest fakt braku konieczności codziennego pamiętania o nich. Są one niewyczuwalne i najczęściej aplikowane są w sposób samodzielny w konkretny dzień tygodnia. Wskaźnik Pearla wynosi w tym przypadku 0,65, a więc jest to bardzo skuteczna metoda antykoncepcji, która także nie obciąża układu pokarmowego. Przeciwwskazaniem mogą być w tym przypadku niektóre zabiegi wykonywane w pochwie. Krążek należy wymieniać co tydzień.

Zastrzyk antykoncepcyjny

Domięśniowa metoda aplikacji dawki hormonów. Zaletą zastrzyku jest brak konieczności codziennego przyjmowania oraz fakt omijania układu trawiennego. Zastrzyk należy wykonywać co 3 miesiące w gabinecie ginekologicznym. Według niektórych badań hormony te uwalniają się jednak nawet do 3 lat. Kolejną korzyścią w tym przypadku jest stosunkowo niska cena tej metody. 

Implanty

To dość innowacyjna z metod antykoncepcji dostępnych na rynku. Implanty aplikowane są przez lekarza ginekologa. Niewielki pręcik umieszczony pod skórą może stanowić skuteczną metodę antykoncepcji nawet przez 5 lat. Ma działanie takie samo jak pigułki. Wadą tej metody jest jednak konieczność jednorazowej, stosunkowo wysokiej opłaty, jednak biorąc pod uwagę, że koszt rozkłada się na kilku lat, inwestycja ta nie jest kosztowna. 

W jaki sposób mogę przedłużyć antykoncepcję, nie wychodząc z domu?

Nasza przychodnia postanowiła wyjść naprzeciw Państwa oczekiwaniom, wprowadzając konsultacje online z naszymi specjalistami. W celu odbycia wizyty należy wypełnić formularz oraz uiścić opłatę. Następnie wybrać dzień i porę konsultacji z naszym specjalistą dziedziny ginekologii. Po wywiadzie na adres e-mail przesłana zostanie e-recepta, która uprawnia do wykupu danych leków (np. przedłużenia antykoncepcji) w dowolnej aptece w kraju. Dzięki temu nie ma konieczności wychodzenia z domu ani umawiania się w tym problematycznym czasie w przychodni. 



Rodzaje oferowanych konsultacji lekarskich online

Ogólna konsultacja lekarska

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - konsultacje online
tabletka dzień po działanie
Antykoncepcja po stosunku - „tabletka dzień po″

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty na „tabletka dzień po”.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji to ok. 1 godzina.

 
Przedłużenie recepty na antykoncepcję hormonalną

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia antykoncepcji hormonalnej.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - recepta online
lekarz online - konsultacje online
Przedłużenie recepty na przewlekłą terapię

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia przewlekłej terapii.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

Baza wiedzy
Tętniak mózgu

  WSTĘP W artykule tym omówione zostaną epidemiologię i patogenezę tętniaków tętnic wewnątrzczaszkowych oraz postępowanie w przypadku tętniaków niepękniętych.    EPIDEMIOLOGIA Częstość występowania wewnątrzczaszkowych tętniaków workowatych na podstawie badań radiograficznych

Czytaj więcej »
nadcisnienie-tetnicze-u-dzieci
Baza wiedzy
Nadciśnienie tętnicze u dzieci

Nadciśnienie tętnicze u dzieci   Ciśnienie krwi odnosi się do ciśnienia, jakie krew wywiera na wewnętrzne ściany naczyń krwionośnych. Wysokie ciśnienie krwi jest również nazywane nadciśnieniem. Chociaż nadciśnienie występuje częściej

Czytaj więcej »
Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]