Czy antykoncepcja hormonalna jest dla Ciebie najlepszą metodą zapobiegania ciąży? Jeżeli tak, to na który wariant warto się zdecydować? Na te i inne pytania próbują odpowiedzieć sobie kobiety, które nie planują powiększenie rodziny. Na rynku wyróżniamy szereg możliwości, które mogą skutecznie ochronić nas przed ryzykiem ciąży. Dobór poszczególnego środka ma charakter indywidualny. W tym przypadku zajmiemy się jednak metodami antykoncepcji hormonalnej. Który jej rodzaj jest najlepszy?
Doustna antykoncepcja hormonalna
Najpopularniejszą bez wątpienia metodą zapobiegania ciąży jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Wykazują one wysokie spektrum działania, jednak wymagają systematyczności. Działanie tabletek antykoncepcyjnych może zostać zachwiane poprzez działanie takich substancji jak witamina C, antybiotyki, czy inne składniki. Warto więc pamiętać w okresie zachorowań o dodatkowych metodach zapobiegania ciąży jak na przykład prezerwatywa. Doustna antykoncepcja hormonalna może wiązać się także z negatywnymi reakcjami organizmu jak wymioty, zawroty głowy oraz spadek libido. Prawidłowo dobrane środki nie powinny jednak powodować takich ani podobnych objawów. Także wśród zalet stosowania tabletek antykoncepcyjnych, wymienić można:
- Popularność,
- wysoką skuteczność,
- stosunkowo niski koszt antykoncepcji,
- niskie ryzyko zajścia w ciążę.
Plastry hormonalne
Można powiedzieć, że plastry hormonalne nie są tak popularne, jak tabletki antykoncepcyjne, jednak po nie także chętnie sięgają kobiety na całym świecie. W tym przypadku składniki aktywne uwalniane są poprzez skórę. Warto zauważyć, że metoda ta jest skuteczna niemal w takim stopniu, jak wymieniona powyżej metoda. Wskaźnik Pearla plasuje się tutaj na poziomie 0,5-1,6. Działanie plastrów polega na uwolnieniu do krwiobiegu dwóch rodzajów hormonów poprzez skórę, czyli progesteronu i estrogenu, czyli dwóch hormonów żeńskich. W tym przypadku jednak ominięcie układu trawiennego sprawia, że plastry hormonalne nie obciążają ani żołądka, ani wątroby. Nie powodują także ryzyka zakrzepicy w takim stopniu jak tabletki antykoncepcyjne. Biorąc pod uwagę powyższe informacje, pośród korzyści stosowania plastrów antykoncepcyjnych wymienić można:
- Wysoką skuteczność,
- niską cenę,
- dostępność (po przepisaniu recepty),
- ominięcie układu trawiennego (zmniejszone ryzyko obciążenia żołądka i wątroby),
- mniejsze ryzyko zakrzepicy.
Wkładki domaciczne
Inną popularną formą, która z coraz chętniej stosowana jest przez kobiety, są wkładki domaciczne, które umieszcza się w pochwie. Mają one jednak ograniczony czas działania, po którym wkładkę należy wymienić. Metoda ta wykazuje wysoką skuteczność. Nie trzeba o niej na co dzień pamiętać. Poziom skuteczności plasuje się tutaj na poziomie 0,5-0,8. Jest to więc bezpieczniejsza metoda antykoncepcji niż wymienione powyżej plastry antykoncepcyjne. Nie jest ona jednak metodą antykoncepcji dla wszystkich. Stosowanie wkładki domacicznej nie jest zalecane paniom zmagającym się z chorobami serca oraz obniżoną odpornością. Stosowanie wkładki domacicznej zmniejsza jednak powstawanie polipów. Wśród zalet wkładki domacicznej wymienić można:
- Bardzo wysoką skuteczność,
- brak konieczności pamiętania o metodzie antykoncepcji (poza okresową wymianą wkładki w gabinecie ginekologicznym),
- bezpieczeństwo stosowania,
- zmniejszenie ryzyka powstawania polipów.
Którą metodę antykoncepcji wybrać?
Wybierając metodę antykoncepcji, nie bierze się pod uwagę obecnych trendów, a styl życia, oczekiwania oraz możliwości finansowe. Przed dokonaniem wyboru należy skonsultować się z lekarzem online lub lekarzem w gabinecie. To specjalista pomaga nam w dobraniu odpowiedniej formy zapobiegania ciąży, przedstawiając wszystkie za i przeciw. Ułatwia to wybór i zwiększa świadomość pacjentek. Dobrana jest taka metoda, która z najniższym stopniu wpływa na zdrowie, zwłaszcza w przypadku zmagania się z chorobami przewlekłymi.
Kto przepisuje antykoncepcję hormonalną?
Bez względu na to, na jaki rodzaj antykoncepcji hormonalnej się zdecydujemy, przepisuje ją zawsze lekarz. To ingerencja w układ hormonalny, dlatego zachować należy szczególną ostrożność. Mając na uwadze pandemię oraz ograniczony dostęp do lekarzy i pomocy medycznej, oferujemy możliwość przedłużenia recepty na antykoncepcję hormonalną w ramach konsultacji online. To wygodna i prosta forma utrzymania ciągłości stosowania antykoncepcji!
Rodzaje oferowanych konsultacji lekarskich online
Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty.
CENA: 89zł
Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny
Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty na „tabletka dzień po”.
CENA: 89zł
Czas realizacji konsultacji to ok. 1 godzina.
Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia antykoncepcji hormonalnej.
CENA: 89zł
Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny
Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia przewlekłej terapii.
CENA: 89zł
Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny
Przetoka oponowa tętniczo-żylna mózgu – dAVF – dural arteriovenous fistula
Przetoka oponowa tętniczo-żylna mózgu (dAVF – dural arteriovenous fistula) Wprowadzenie Wewnątrzczaszkowe przetoki oponowe tętniczo-żylne (DAVFs) są nabytymi przezoponowymi przetokami pomiędzy małymi tętniczkami i żyłami unaczyniającymi opony mózgu. Najczęściej występują
Tętniak mózgu
WSTĘP W artykule tym omówione zostaną epidemiologię i patogenezę tętniaków tętnic wewnątrzczaszkowych oraz postępowanie w przypadku tętniaków niepękniętych. EPIDEMIOLOGIA Częstość występowania wewnątrzczaszkowych tętniaków workowatych na podstawie badań radiograficznych
Nadciśnienie tętnicze u dzieci
Nadciśnienie tętnicze u dzieci Ciśnienie krwi odnosi się do ciśnienia, jakie krew wywiera na wewnętrzne ściany naczyń krwionośnych. Wysokie ciśnienie krwi jest również nazywane nadciśnieniem. Chociaż nadciśnienie występuje częściej