Brak produktów w koszyku.

Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych ? Lista!

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych form środków antykoncepcji, jakie znalazły swoje zastosowanie na rynku. Cechuje je wysoka skuteczność oraz stosunkowo niska cena w przypadku niektórych wariantów. Niestety wymienić można szereg czynników, które w znacznym stopniu mogą osłabić działanie antykoncepcji. Co znajduje się na liście?

Popularność tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne to najczęściej stosowana metoda antykoncepcji hormonalnej. Wymienić można tutaj zasadniczo dwa rodzaje tabletek, czyli tabletki jednoskładnikowe (które zawierają wyłącznie progesteron) i tabletki dwuskładnikowe (oprócz progesteronu mają w składzie także estrogeny). Jaka jest rola tabletek antykoncepcyjnych? Po pierwsze skutecznie hamują owulację. Dzięki temu prawdopodobieństwo ciąży spada. Po drugie tabletki wpływają także na gęstość śluzu, który staje się nieprzyjemnym środowiskiem dla plemników, przez co ryzyko zapłodnienia spada w dodatkowym stopniu. Trzecim działaniem tabletek antykoncepcyjnych jest zmiana środowiska śluzówki pochwy. 

Kto przepisuje tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne przepisuje oczywiście lekarz ginekolog. Zgodnie z obowiązującym prawem nie ma możliwości wykupienia tabletek antykoncepcyjnych bez porozumienia ze specjalistą. W dobie pandemii oraz biorąc pod uwagę fakt zachowania ciągłości stosowania tabletek antykoncepcyjnych, możliwe jest uzyskanie e-recepty online po skorzystaniu ze specjalistą dostępnym na naszej stronie. E-recepta po odbyciu konsultacji znajdzie się na poczcie e-mail, dzięki czemu będzie mogła zostać wykorzystana na terenie całego kraju. To szybki i prosty sposób na utrzymanie antykoncepcji, gdyż jak wiadomo, przerwanie zażywania tabletek lub pominięcie, chociażby jednej dawki tabletki może skutecznie zwiększyć szanse na zapłodnienie!

Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych? Oto lista!

Wśród czynników, które mogą osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych, wymienić można:

  • Leki przeciwpadaczkowe,
  • leki przeczyszczające,
  • paracetamol,
  • leki, które przyspieszają perystaltykę,
  • antydepresanty,
  • leki przeciwgrzybiczne,
  • leki przeciwgruźlicze,
  • leki zaburzające wchłanianie tłuszczów,
  • antybiotyki.

Jak widać, lista środków, które mogą osłabiać działanie leków antykoncepcyjnych, jest imponująca. Działanie osłabiające zauważono w wielu badaniach, dlatego powędrowały one na naszą listę. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby stosujące antydepresanty. Znajdują się w nich substancje czynne, które poprzez wzmacnianie serotoniny w organizmie, działają szkodliwie na układ hormonalny. Szczególnie niebezpiecznym składnikiem w takich preparatach są benzodiazepiny. Oczywiście antydepresanty stosujemy wyłącznie po kontakcie z lekarzem psychiatrą. Na liście powinny znaleźć się także leki stosowane w przypadku narkolepsji. 

Co rzekomo osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Postanowiliśmy stworzyć także listę zawierającą składniki, które rzekomo obniżają działanie tabletek antykoncepcyjnych. Fakt ten nie został poparty jednak żadnymi badaniami. Warto więc zwrócić uwagę na stosowanie poniższych składników, które być może mogą negatywnie wpłynąć na układ hormonalny, jakość śluzu lub inne czynniki w trakcie stosowania antykoncepcji doustnej. Oto kilka z nich:

  • Zioła (np. Dziurawiec, babka płesznik, senes),
  • chrom,
  • tryptofan,
  • siemię lniane,
  • węgiel aktywny,
  • witamina C.

Powyższe składniki stosowane są najczęściej w medycynie ludowej lub jako naturalne preparaty na przeczyszczenie (np. senes) lub odporność (np. witamina C). Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych obniża także stosowanie Witaminy C, przyjmowanej w dawce 1000 mg dziennie. Takie składniki, jak kruszyna, czy dziurawiec mogą  zostać spożyte przypadkowo, gdyż wiele osób preferuje herbaty tego typu, gdyż mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Należy więc zachować szczególną ostrożność i w razie potrzeby, zastosować dodatkowe środki antykoncepcji, zwłaszcza w okresie zachorowań. 

Jak można zapobiec spadkowi działania tabletek antykoncepcyjnych?

Przed zastosowaniem tabletek antykoncepcyjnych należy powiadomić lekarza o ewentualnych lekach, które zażywaliśmy lub zamierzamy stosować z powodu na przykład choroby przewlekłej. Zadaniem lekarza jest taki dobór leków, aby szansa na zajście w ciążę była minimalna. Często specjalista mimo to zaleca także stosowanie alternatywnych metod antykoncepcji jak na przykład krążek antykoncepcyjny lub prezerwatywa. Dzięki temu mimo osłabienia działania tabletek, ryzyko zajścia w ciążę jest stosunkowo niewielkie.

Rodzaje oferowanych konsultacji lekarskich online

Ogólna konsultacja lekarska

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - konsultacje online
tabletka dzień po działanie
Antykoncepcja po stosunku - „tabletka dzień po″

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty na „tabletka dzień po”.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji to ok. 1 godzina.

 
Przedłużenie recepty na antykoncepcję hormonalną

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia antykoncepcji hormonalnej.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - recepta online
lekarz online - konsultacje online
Przedłużenie recepty na przewlekłą terapię

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia przewlekłej terapii.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

antykoncepcja-hormonalna
Antykoncepcja
Antykoncepcja hormonalna

Co to jest antykoncepcja hormonalna?   Antykoncepcja hormonalna to jeden ze sposobów zapobiegania ciąży. Do hormonalnych metod antykoncepcyjnych należą: tabletki, plastry, zastrzyki oraz stosowanie urządzeń domacicznych. Wszystkie metody polegają na

Czytaj więcej »
Antykoncepcja bez recepty
Antykoncepcja
Tabletki antykoncepcyjne bez recepty?

Polska należy do grupy krajów, w których antykoncepcja hormonalna jest dostępna jedynie na receptę. Dotyczy to pierścieni czy plastrów dopochwowych, jak i pigułek antykoncepcyjnych. Amerykańskie Kolegium Ginekologów i Położników w

Czytaj więcej »
Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]