Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Ciąża » Cukrzyca w ciąży
Cukrzyca w ciąży
Większość kobiety z cukrzycą typu 1 i 2 może przejść zdrową, prawidłową ciążę. Cukrzyca w ciąży jest stanem, który możesz kontrolować. Jeżeli wiesz, że masz cukrzycę i chcesz zajść w ciążę, upewnij się, że na bieżąco kontrolujesz poziom cukru we krwi. To może obniżyć ryzyko problemów w trakcie trwania ciąży.
Cukrzyca w ciąży – Co mogę zrobić zanim zajdę w ciążę?
Jeżeli chcesz starać się o dziecko i masz cukrzycę typu 1 lub 2, zgłoś się do lekarza, aby z nim porozmawiać na temat Twoich planów związanych z założeniem rodziny. Lekarz może zalecić następujące kroki:
- Pomóc Ci kontrolować poziom cukru,
- Wprowadzić zmiany w lekach, które przyjmujesz. Dotyczy to szczególnie leków na cukrzycę, których stosowanie w ciąży może mieć negatywne skutki,
- Zastosować leczenie na inne dolegliwości które posiadasz, w tym nadwagę, otyłość, wysokie ciśnienie krwi czy choroby nerek. Lekarz wyjaśni, jak Twoje problemy zdrowotne mogą wpłynąć na ciążę.
Cukrzyca w ciąży – Dlaczego i w jaki sposób należy kontrolować poziom cukru we krwi?
Glukoza stanowi źródło energii dla matki i dla płodu. Jest ona dostarczana dziecku przez łożysko, czyli organ, który dostarcza tlen i składniki odżywcze. Co więcej, łożysko odprowadza toksyny. Należy podkreślić, że wysoki poziom cukru we krwi u matki powoduje wysoki poziom cukru u rozwijającego się dziecka. To z kolei, może być przyczyną problemów.
Jeżeli masz typ 2 cukrzycy, utrzymujesz zbilansowaną dietę oraz przyjmujesz leki, prawdopodobnie potrzebujesz insuliny, aby mieć poziom cukru pod kontrolą. W przypadku niewielkiej grupy kobiet, typ 2 cukrzycy można leczyć przy użyciu leków. Jednak, większość pacjentek przyjmuje insulinę. Jeżeli przyjmujesz leki doustne i zaszłaś w ciążę, zapytaj lekarza czy pozostać przy obecnej terapii czy potrzebna będzie zmiana leków, na przykład na insulinę.
Większość kobiet z typem 1 cukrzycy przyjmuje 2-5 zastrzyków dziennie. Jeżeli leczenie polega na użyciu pompy insulinowej, zazwyczaj można kontynuować ten rodzaj leczenia w ciąży.
Najczęściej, zajście w ciążę wiąże się z przyjmowaniem większej ilości insuliny, szczególnie w 26-40 tygodnia ciąży. Dzieje się tak, ponieważ z biegiem trwania ciąży, organizm staje się bardziej oporny na insulinę.
W ciąży, wskazanym miejscem podania zastrzyku jest brzuch, co jest związane z większą przyswajalnością leku. Możesz wykonać zastrzyk w dowolne miejsce na fałdzie skórnym brzucha. Innym miejscem które możesz wykorzystać jest tył ramienia.
Wizyty u lekarza i aktywność fizyczna
Pamiętaj, że bardzo ważne są regularne wizyty u lekarza, który powinien monitorować Twój poziom cukru, stan zdrowia oraz rozwój dziecka. Lekarz lub pielęgniarka mogą udzielić Ci informacji na temat sposobu odżywiania w ciąży. Dowiedz się więcej także na temat odżywiania w okresie karmienia piersią.
Aktywność fizyczna również pozytywnie wpływa na Twój poziom cukru. Jeżeli ćwiczyłaś zanim zaszłaś w ciążę, nie musisz tego zmieniać lub możesz delikatnie zmniejszyć intensywność ćwiczeń. Wskazaną aktywnością w ciąży są spacery. Jeżeli nie ćwiczyłaś wcześniej, możesz zacząć to robić po zajściu w ciążę. Zapytaj lekarza o odpowiedni rodzaj wysiłku fizycznego dla Ciebie. Przeczytaj więcej o aktywności fizycznej w ciąży.
Jakie problemy może spowodować cukrzyca w ciąży?
Wiele problemów w ciąży jest związanych z wysokim poziomem cukru we krwi. Problemy mogą pojawić się zarówno kiedy jesteś w ciąży, jak i po porodzie. Przeczytaj poniżej, na jakie dolegliwości możesz być narażona:
- W początkowym okresie ciąży, wysoki poziom cukru może zwiększyć ryzyko poronienia. O poronieniu mówimy, gdy ciąża kończy się samoistnie przed 20 tygodniem ciąży,
- Wysoki poziom cukru na początku ciąży może również zwiększyć ryzyko defektów urodzeniowych u noworodka, związanych między innymi z kręgosłupem oraz sercem,
- W późniejszym etapie ciąży, wysoki poziom cukru może spowodować, że dziecko urodzi się zbyt duże (może ważyć ponad 4 kilogramy). Stanowi to problem, ponieważ duże dziecko może zranić się podczas przedostawania się na świat przez kanał rodny. Co więcej, dziecko może uszkodzić ciało matki. W niektórych przypadkach, lekarz zaleca poród za pomocą cesarskiego cięcia. Jest to operacja, podczas której lekarz przecina powłoki brzuszne i macicę, aby wydostać dziecko,
- Wysoki poziom cukru w okresie rozwiązania ciąży może wywołać problemy u noworodka po porodzie. Może to obejmować zbyt niski poziom cukru u noworodka i inne problemy.
Inne problemy związane z cukrzycą w ciąży obejmują:
- Podwyższone ryzyko porodu przed czasem. Dziecko może urodzić się przed 37 tygodniem ciąży,
- Zwiększone ryzyko stanu przedrzucawkowego – Stan przedrzucawkowy to niebezpieczne schorzenie, które występuje u niektórych kobiet w ciąży. Dzieje się to zazwyczaj w drugiej połowie ciąży (po 20 tygodniu). Stan przedrzucawkowy może się również pojawić podczas porodu lub po porodzie. Kobiety ze stanem rzucawkowym mają wysokie ciśnienie krwi. U niektórych, zwiększa się ilość białka w moczu oraz odczuwają problemy z wątrobą, nerkami, mózgiem, oczami oraz łożyskiem. Co więcej, dziecko może nie rozwijać się prawidłowo i być bardzo małe.
Cukrzyca w ciąży – Co może zalecić lekarz?
Postępowanie będzie zależne od kilku czynników. To jakie decyzje odnośnie Twojej ciąży podejmą lekarze, będzie zależało od Twojego stanu zdrowia. Lekarze skupią się na monitorowaniu stanu dziecka oraz leczeniu cukrzycy. Co więcej, mogą zasugerować następujące rozwiązania:
- Poinformują Cię jaki poziom cukru we krwi jest w normie i jak często powinnaś go sprawdzać,
- Zasugerują jakie zmiany możesz wprowadzić w diecie, aby utrzymywać poziom cukru w normie,
- Sprawdzą czy przyjmujesz odpowiednie leki. Mogą także przepisać Ci inne leki lub zmienić te, które stosujesz.
Lekarz wykona badanie ultrasonografii (USG):
- W pierwszym trymestrze ciąży, aby wyznaczyć termin porodu,
- Żeby stwierdzić, czy istnieją nieprawidłowości u płodu, które najczęściej rozwijają się do 10 tygodnia ciąży. Aby sprawdzić defekty płodu, zaleca się wykonanie badania USG w 18-20 tygodnia ciąży,
- Aby sprawdzić ilość płynu owodniowego. Jeżeli jest go zbyt dużo, mówimy o wielowodziu. Jest ono częstsze u kobiet z cukrzycą niż bez, ale zazwyczaj nie powoduje żadnych problemów. Jeżeli poziom płynu jest bardzo wysoki, możesz odczuwać dyskomfort, skurcze macicy, wcześniejsze odejście wód płodowych i może dojść do porodu przed czasem,
- Aby monitorować rozwój dziecka, w tym jego wagę. Gigantyzm (makrosomia) to stan, kiedy dziecko waży więcej niż przeciętnie. Makrosomia dotyczy 15-45% dzieci, których matki mają cukrzycę. Wysoki poziom glukozy u płodu jest jedną z przyczyn gigantyzmu.
Kobiety z cukrzycą nie są obciążone wyższym ryzykiem urodzenia dziecka z zespołem Downa. Ważne są badania kontrolne płodu w III trymestrze ciąży, zazwyczaj w 32-34 tygodniu ciąży. Podczas badania, lekarz sprawdzi pracę serca dziecka. Prawidłowy rytm serca dziecka to około 110-160 uderzeń na minutę.
Cukrzyca w ciąży – Czy powinnam zmienić leki, które przyjmuję?
Lekarz może zasugerować zmianę leków na cukrzycę, które przyjmujesz, z następujących względów:
- W ciąży kobiety potrzebują wyższych dawek insuliny,
- Niektóre leki nie są bezpieczne w ciąży. Lekarz stwierdzi czy lek jest bezpieczny dla Ciebie i dziecka,
- Kobiety, które nie przyjmowały leków zanim zaszły w ciążę, powinny podjąć odpowiednią terapię w ciąży.
Cukrzyca w ciąży – W jaki sposób ciąża może wpłynąć na mój stan zdrowia?
Czasami, na skutek cukrzycy, ciąża może pogorszyć Twój wzrok lub spowodować problemy z nerkami. Ciąża może również wywołać wysokie ciśnienie krwi. Aby sprawdzić Twój stan zdrowia, lekarz może zasugerować:
- Wykonanie badania krwi i/lub moczu, w celu oceny pracy nerek,
- Wizytę u okulisty,
- Kontrolowanie ciśnienia krwi.
Cukrzyca w ciąży a poród
Jeżeli poziom cukru utrzymuje się w normie, prawdopodobnie będziesz mogła urodzić dziecko drogą naturalną, czyli przez pochwę. Czasami, lekarze zalecają cesarskie cięcie.
Ustalenie daty porodu jest także zależne od czynników takich jak: poziom cukru, choroby nerek, pogarszająca się retinopatia, wysokie ciśnienie krwi czy stan przedrzucawkowy. Jeżeli poziom cukru jest w normie, możliwy jest poród w 40 tygodniu ciąży. Nie zaleca się oczekiwania dłużej. W trakcie porodu, zespół medyczny będzie kontrolował poziom cukru oraz poda insulinę, jeżeli będzie to konieczne. Ryzyko urodzenia martwego dziecka jest minimalne i nie jest wyższe niż u kobiet, które nie mają cukrzycy.
Cukrzyca w ciąży – Czy moje dziecko będzie zdrowe?
Jeżeli w trakcie ciąży utrzymywałaś poziom cukru w normie, istnieją duże szanse, że dziecko będzie zdrowe. Personel medyczny sprawdzi stan zdrowia dziecka po porodzie. Dzieci, których matki mają cukrzycę, są bardziej narażone na niski poziom cukru oraz trudności z oddychaniem. Większość problemów znika bez interwencji, w ciągu 1-2 dni po porodzie. Istnieje bardzo niskie ryzyko, że dziecko będzie miało cukrzycę po porodzie lub w późniejszych okresach życia, porównując z dziećmi, których matki nie mają cukrzycy.
U noworodka może wystąpić:
- Podwyższony poziom cukru,
- Żółtaczka,
- Nadkrwistość,
- Niski poziom wapnia,
- Trudności z oddychaniem,
- Problemy z sercem.
Większość z tych problemów ustępuje w ciągu kilku dni po porodzie.
Zalecane jest karmienie dziecka piersią. Ma to wiele zalet, zarówno w przypadku matki, jak i dziecka. Przeczytaj więcej na temat karmienia piersią. W okresie karmienia piersią, możesz potrzebować niższych ilości insuliny. Jednakże, koniecznie kontroluj swój poziom cukru, aby nie dopuścić do hipoglikemii (niedocukrzenie).
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)