Brak produktów w koszyku.

Gruczoł Bartholina – leczenie torbieli, przyczyny i objawy

Co to jest torbiel gruczołu Bartholina? 

Torbiel gruczołu Bartholina to mały woreczek płynu, który tworzy się, gdy ujście gruczołu Bartholina jest zablokowane. Tuż poniżej ujścia pochwy znajdują się dwa gruczoły Bartholina.

Gruczoły Bartholina wytwarzają niewielkie ilości płynu. Płyn pomaga utrzymać wilgotność sromu. (Srom to obszar wokół ujścia pochwy, który obejmuje wargi sromowe). Jeśli coś blokuje otwarcie gruczołu Bartholina, może dojść do nagromadzenia płynu i powstania torbieli. Zwykle dzieje się to w jednym gruczole, a nie w obu naraz.

Jakie są objawy torbieli gruczołu Bartholina? 

Możesz zauważyć guzek w sromie, ale cysty gruczołu Bartholina często nie powodują żadnych innych objawów. Jeśli tak, główne objawy to ból lub dyskomfort podczas chodzenia, siedzenia lub uprawiania seksu.

Jeśli cysta gruczołu Bartholina zostanie zakażona, może utworzyć ropień. Ropień to kieszonka ropna, która może powodować tworzenie się guzka na sromie. Objawy ropnia obejmują:

  • Silny ból – chodzenie może być bolesne. Możesz także nie być w stanie siedzieć lub uprawiać seksu.
  • Obrzęk
  • Zaczerwienienie

Czy powinnam zgłosić się do lekarza lub pielęgniarki? 

Skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką, jeśli:

  • Widzisz lub czujesz guzek w sromie
  • Chodzenie, siedzenie lub uprawianie seksu sprawia Ci ból

Czy będę musiała wykonać jakieś specjalistyczne badania? 

Jeśli masz ropień, lekarz lub pielęgniarka prześle małą próbkę ropy do laboratorium w celu jej zbadania. Może to pokazać, jaki rodzaj zarazków spowodował infekcję. Możesz potrzebować antybiotyków w przypadku infekcji wywołanej przez niektóre zarazki.

Jeśli masz więcej niż 40 lat, lekarz lub pielęgniarka mogą wykonać badanie zwane „biopsją” w celu wykrycia raka. (Rak w gruczole Bartholina występuje rzadko, ale może się zdarzyć). W tym teście lekarz pobiera niewielką próbkę tkanki z okolicy. Następnie wysyła tkankę do laboratorium. Inny lekarz bada ją pod mikroskopem, aby sprawdzić, czy nie ma komórek nowotworowych.

Jak leczy się Torbiel gruczołu Bartholina?

 Leczenie jest zależne od wieku i tego, czy cysta powoduje objawy. Jeśli nie masz objawów, możesz nie potrzebować żadnego leczenia. W przeciwnym razie zabiegi mogą obejmować:

  • Opróżnianie torbieli lub ropnia – Podczas tej procedury lekarz wycina mały otwór w torbieli, aby wypuścić płyn lub ropę. Następnie wkłada do otworu mały balonik, aby nie dopuścić do całkowitego jej zamknięcia. Balon jest połączony z maleńką rurką zwaną „cewnikiem”, która pomaga w odprowadzaniu płynu z gruczołu Bartholina. Lekarz wyjmuje balon po około jednym miesiącu. Pozostawia mały otwór, przez który może spłynąć płyn. Ta procedura jest często wykonywana w gabinecie lekarskim. Ale jeśli masz duży lub głęboki ropień, możesz potrzebować leczenia w szpitalu.

Antybiotyki zwykle nie są potrzebne. Ale w niektórych przypadkach możesz je dostać, na przykład, jeśli wcześniej miałeś ropień lub istnieje wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji.

  • Operację chirurgiczną – Lekarze mogą to zrobić, jeśli spuszczanie płynu i wkładanie balonu nie działa dobrze. Lekarz może zrobić nowy otwór, aby pomóc gruczołowi Bartholina w odprowadzeniu płynu. Lub mogą usunąć gruczoł i torbiel lub ropień. Ale operacja wiąże się z większym ryzykiem skutków ubocznych niż inne metody leczenia, więc nie jest to często spotykana metoda.

Autor:

Zdalna Przychodnia

Zdalna Przychodnia

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]