Brak produktów w koszyku.

Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne? Skutki przerwy

Pigułki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, dlatego też cieszą się dużą popularnością wśród kobiet. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy konieczne jest odstawienie tabletek antykoncepcyjnych. Zwykle powodem jest planowanie ciąży. Jak zrobić to bezpiecznie i czego można się spodziewać?

Dlaczego należy odstawić tabletki antykoncepcyjne?

Preparaty najnowszej generacji opracowane są w taki sposób, aby zminimalizować wystąpienie skutków ubocznych ich stosowania. Z tego względu na ma wskazań do robienia przerw w ich przyjmowaniu, jak to miało miejsce w przypadku starszej generacji tabletek. Każdy organizm jednak reaguje indywidualnie na ich odstawienie. 

Może się jednak zdarzyć tak, że przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych wywołuje pewne skutki uboczne. Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy kobieta przyjmuje tabletki niedostosowane do potrzeb jej organizmu. Z tego względu tak ważne jest indywidualne dopasowanie preparatu, np. kobiety po 35 roku życia, palące papierosy i cierpiące na różne choroby (zaburzenia krzepliwości krwi, schorzenia wątroby, choroba niedokrwienna serca, choroba zakrzepowo-zatorowa) lub skarżące się na częste migreny, nie powinny stosować preparatów dwuskładnikowych.

Objawy, które powinny zaniepokoić kobietę to:

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
  • bóle piersi,
  • nadmierny przyrost masy ciała,
  • pojawienie się żylaków,
  • zwiększenie stężenia złego cholesterolu.

Warto wtedy skonsultować się z lekarzem i rozważyć ewentualne odstawienie tabletek antykoncepcyjnych.

Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne?

Odstawienie preparatu powinno być skonsultowane z lekarzem ginekologiem. Dzięki temu można przejść przez ten proces dużo łagodniej i zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Należy brać pod uwagę, że organizm przyzwyczajony do codziennej dawki hormonów może się zbuntować. Najlepiej jest zakończyć całe jedno opakowanie i po następne po prostu nie sięgać.

Zazwyczaj odstawienie tabletek antykoncepcyjnych nie wiąże się z mocno uciążliwymi dolegliwościami. Do najczęstszych skutków ubocznych należą:

  • wahania nastroju,
  • pogorszenie kondycji cery – hormony łagodzą zmiany trądzikowe, po odstawieniu mogą pojawić się na twarzy i plecach,
  • wypadanie włosów i szybsze przetłuszczanie się skóry głowy,
  • powrót bolesnych miesiączek,
  • nieregularny okres lub nawet jego brak przez kilka miesięcy,
  • zmniejszenie objętości piersi.

Warto jednak wiedzieć, że po odstawieniu tabletek można poczuć się lepiej:

  • zwiększenie poziomu libido,
  • ustąpienie bólów piersi związanych z zatrzymaniem wody w organizmie,
  • uregulowanie hormonalnych wahań nastroju.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a miesiączka 

Przez około 6 miesięcy po odstawieniu pigułek, mogą występować różne zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Miesiączki mogą być bardziej obfite, bolesne oraz nieregularne. Zazwyczaj dotyczy to kobiet, które przed stosowaniem antykoncepcji miały z tym problemy i przyjmowały tabletki również w celu uregulowania miesiączek. Zwykle po tym czasie wszystko wraca do normy.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża

Po odstawieniu antykoncepcji owulacja wróci, co jest równoznaczne z możliwością zajścia w ciążę. Jajeczkowanie jednak u każdej kobiety może przebiegać inaczej. Pierwsze krwawienie nie jest miesiączką, a skutkiem odstawienia antykoncepcji i zwykle występuje między 2 a 4 dniem po zaprzestaniu przyjmowania tabletek. Owulacja może pojawić się już w pierwszym cyklu po odstawieniu, a nawet następnego dnia, jednak nie musi. 

Zaleca się, aby pary rozpoczęły starania o dziecko po około 3-4 miesiącach po zaprzestaniu brania tabletek. Przez ten czas gospodarka hormonalna kobiety powinna się ustabilizować.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a waga

Po odstawieniu antykoncepcji wiele kobiet odczuwa spadek wagi. Nie jest to jednak związane z utratą tkanki tłuszczowej, a uregulowaniem gospodarki wodno-elektrolitowej. Tego rodzaju preparaty powodują zatrzymanie wody w organizmie, czego skutkiem często są obrzęki i uczucie ciężkości. Spadek wagi związany jest z uwolnieniem wody z organizmu, natomiast tkanka tłuszczowa pozostaje na tym samym poziomie.

Jak wspomóc powrót organizmu do równowagi?

Po odstawieniu antykoncepcji warto wzmocnić organizm, np. poprzez odpowiednią suplementację. Warto przyjmować magnez i potas – pierwiastki, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspomagają pracę układu nerwowego, dzięki czemu zminimalizowane zostają zaburzenia nastroju. Jeśli po odstawieniu tabletek nie wraca miesiączka, warto przyjmować cynk, który podnosi płodność. Odczuwanie niektórych skutków ubocznych może także minimalizować witamina D3. 

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych może powodować pewne skutki uboczne, jednak nie musi. Przeprowadzone pod okiem lekarza nie powinno być mocno uciążliwe dla kobiety.

Rodzaje oferowanych konsultacji lekarskich online

Ogólna konsultacja lekarska

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - konsultacje online
tabletka dzień po działanie
Antykoncepcja po stosunku - „tabletka dzień po″

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty na „tabletka dzień po”.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji to ok. 1 godzina.

 
Przedłużenie recepty na antykoncepcję hormonalną

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia antykoncepcji hormonalnej.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - recepta online
lekarz online - konsultacje online
Przedłużenie recepty na przewlekłą terapię

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia przewlekłej terapii.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

Baza wiedzy
Tętniak mózgu

  WSTĘP W artykule tym omówione zostaną epidemiologię i patogenezę tętniaków tętnic wewnątrzczaszkowych oraz postępowanie w przypadku tętniaków niepękniętych.    EPIDEMIOLOGIA Częstość występowania wewnątrzczaszkowych tętniaków workowatych na podstawie badań radiograficznych

Czytaj więcej »
nadcisnienie-tetnicze-u-dzieci
Baza wiedzy
Nadciśnienie tętnicze u dzieci

Nadciśnienie tętnicze u dzieci   Ciśnienie krwi odnosi się do ciśnienia, jakie krew wywiera na wewnętrzne ściany naczyń krwionośnych. Wysokie ciśnienie krwi jest również nazywane nadciśnieniem. Chociaż nadciśnienie występuje częściej

Czytaj więcej »
Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]