Każda para, która prowadzi życie seksualne, musi wybrać wygodną, dostosowaną do swoich potrzeb formę antykoncepcji. Jedną z popularnych metod zapobiegania niechcianej ciąży są krążki dopochwowe. Co to jest i kiedy można je stosować?
Krążek dopochwowy – jak wygląda?
Krążek, inaczej nazywany ringiem antykoncepcyjnym, to mały, bezbarwny i elastyczny pierścień, o średnicy 5 cm i grubości 4 mm. Zapiera hormony, tj. estrogen i progesteron, które stopniowo wydzielane są do pochwy. Krążek działa przez 3 tygodnie, po tym okresie należy go wyjąć i wyrzucić. Jest to środek jednorazowy, zakładany samodzielnie. Skuteczność metody wynosi 99%, ale warunkiem jest prawidłowe założenie. Co jakiś czas warto sprawdzać, czy ring znajduje się we właściwym położeniu. Metodę wybierają młode, nowoczesne kobiety, które źle znoszą lub nie chcą stosować tabletek i plastrów antykoncepcyjnych. Krążek jest do kupienia na receptę. Przy regularnym stosowaniu warto skorzystać z konsultacji lekarskiej online z możliwością przedłużenia recepty na krążek dopochwowy. Warta uwagi jest strona zdalnaprzychodnia.pl.
Krążek dopochwowy – co to jest i jak działa?
Krążek dopochwowy to całkowicie odwracalna, barierowa metoda antykoncepcji. Jest wygodny w stosowaniu, jego skuteczność jest porównywalna do tabletek antykoncepcyjnych, ale dużą zaletą jest to, że nie trzeba o nim codziennie pamiętać. Krążek działa przez trzy tygodnie, w tym czasie, pod wpływem ciepła, uwalnia hormony do nabłonka pochwy, które hamują owulację i uniemożliwiają przejścia plemników z pochwy do macicy i dalej do jajowodów. Zagęszczają również śluz, co utrudnia przemieszczanie się plemników. Skutkiem tego działania jest zapobieganie zajściu w niepożądaną ciążę. Krążek wydziela niski poziom hormonów, dzięki temu jest bezpieczny, ilość skutków ubocznych jest znikoma, występują bardzo rzadko. Utrzymywany jest przez mięśnie pochwy, dlatego nie ma niebezpieczeństwa, że krążek wypadnie. Pierścień należy zakładać regularnie, wymiany dokonuje się raz na miesiąc, najlepiej o tej samej godzinie. W trakcie przerwy powinno wystąpić menstruacja, a raczej krwawienie z odstawienia. Nowy krążek należy założyć w pierwszy dzień miesiączki lub między 2, a 5 dniem cyku.
Jak stosuje się krążek dopochwowy?
Początkowo aplikacja krążka może wydawać się kłopotliwa, ale szybko staje się łatwa i bezproblemowa, jest porównywalna do zakładania tamponów . Do każdego opakowania dołączona jest instrukcja, która ułatwia pierwszą aplikację. Krążek zakłada się raz na trzy tygodnie, po tym czasie wymagane jest zastosowania nowego zestawu. Aplikację można wykonać ręcznie, można również zaopatrzyć się w specjalny aplikator, który ułatwi założenie pierścienia.
- Przed aplikacją należy dokładnie umyć ręce.
- W trakcie zakładania krążka zalecana jest wygodna pozycja, w zależności od indywidualnych preferencji można się położyć, stanąć w rozkroku lub oprzeć jedną nogą o krzesło.
- Krążek należy umieścić między kciukiem a palcem wskazującym i łagodnie wsunąć go do pochwy. Krążek nie musi być założony głęboko, musi stykać się z błoną śluzową.
- Prawidłowo założony krążek jest niewyczuwalny, nie powoduje dyskomfortu.
- Usuwanie krążka odbywa się analogicznie. Zalecana jest podobna pozycja, krążek należy usunąć, chwytając go dwoma palcami. W przypadku problemów z wyjęciem krążka należy skorzystać z pomocy lekarza.
Zalety krążka dopochwowego
Krążek jest nowoczesną metodą zapobiegania ciąży, ilość mogących się pojawić skutków ubocznych jest dużo mniejsza niż w przypadku innych metod, w których stosowane są hormony. Hormony uwalniają się bezpośrednio do pochwy, omijają układ pokarmowy, dzięki temu nie powodują dolegliwości żołądkowych, bólu brzucha, nudności czy wymiotów. Ważne jest to, że metoda jest skuteczna nawet po wystąpieniu biegunki czy wymiotów. Nie ma ryzyka, że hormony zostaną wydalone. Mała ilość hormonów nie powoduje częstych zmian nastroju czy złego samopoczucia, zmniejsza również problem wystąpienia plamienia międzymiesiączkowego. W trakcie stosowania tej formy antykoncepcji nie ma przeciwwskazań do stosowania leków dopochwowych. Krążek ma dużą przewagą nad tabletkami, ponieważ nie trzeba o nim codziennie pamiętać. Pominięcie jednej tabletki może znacznie obniżyć jej skuteczność, w przypadku krążka nie ma takiego ryzyka.
Wady krążka dopochwowego.
Pierścień dopochwowy jest bezpieczny, ale jak każda metoda, ma kilka słabych stron. Zdarza się, że niektóry kobiety, mimo prawidłowej aplikacji, wyczuwają krążek. Czasami krążek jest wyczuwalny przez partnerów, co może obniżać komfort współżycia. Może się zdarzyć, że krążek wypadnie. Nie jest to niebezpieczne, należy tylko niezwłocznie, maksymalnie w ciągu 3 godzin, wypłukać krążek w ciepłej wodzie i ponownie go założyć. Jeżeli zostanie ponownie założony w wymaganym czasie, nie traci swoich właściwości antykoncepcyjnych. Dla większej pewności, w przypadku wypadnięcia krążka, można stosować dodatkowe zabezpieczanie, np. prezerwatywę. Trzeba też pamiętać, że krążek nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego w przypadku pań niemających stałych partnerów, prezerwatywa jest konieczna. Czasami, u bardzo wrażliwych pań, mogą pojawić się zawroty głowy, spadek nastroju, obniżenie libido, nudności, pogorszenie stany skóry czy przybieranie na wadze.
Czy krążek może być stosowany przez wszystkie kobiety?
Krążek to jedna z najbardziej bezpiecznych metod antykoncepcji, ale jest grupa pań, które nie mogą go stosować. Do głównych przeciwwskazań należą:
- choroby żył,
- zatorowość płucna,
- problemy z krzepliwością krwi,
- silne bóle głowy,
- nowotwory,
- cukrzyca,
- choroby trzustki,
- udar mózgu,
- zawał serca,
- choroby autoimmunologiczne.
Krążek jest najskuteczniejszy u pań poniżej 35 roku życia, o prawidłowej wadze. Stosowanie krążka powinno być poprzedzone konsultacją lekarską, dokładnym wywiadzie i przeprowadzaniu zaleconych badań. Można skorzystać z wizyty stacjonarnej, ale dużo wygodniejszą formą jest konsultacja online. Nasza strona umożliwia wykupienie konsultacji ze specjalistą. W trakcie zdalnej wizyty lekarz przeprowadza wywiad, w czasie którego wykluczy przeciwwskazania i przygotuje e-receptę. E-recepta zostanie wysłana na adres mailowy – można ją zrealizować w dowolnej aptece.
Rodzaje oferowanych konsultacji lekarskich online
Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty.
CENA: 89zł
Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny
Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty na „tabletka dzień po”.
CENA: 89zł
Czas realizacji konsultacji to ok. 1 godzina.
Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia antykoncepcji hormonalnej.
CENA: 89zł
Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny
Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia przewlekłej terapii.
CENA: 89zł
Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny
Przetoka oponowa tętniczo-żylna mózgu – dAVF – dural arteriovenous fistula
Przetoka oponowa tętniczo-żylna mózgu (dAVF – dural arteriovenous fistula) Wprowadzenie Wewnątrzczaszkowe przetoki oponowe tętniczo-żylne (DAVFs) są nabytymi przezoponowymi przetokami pomiędzy małymi tętniczkami i żyłami unaczyniającymi opony mózgu. Najczęściej występują
Tętniak mózgu
WSTĘP W artykule tym omówione zostaną epidemiologię i patogenezę tętniaków tętnic wewnątrzczaszkowych oraz postępowanie w przypadku tętniaków niepękniętych. EPIDEMIOLOGIA Częstość występowania wewnątrzczaszkowych tętniaków workowatych na podstawie badań radiograficznych
Nadciśnienie tętnicze u dzieci
Nadciśnienie tętnicze u dzieci Ciśnienie krwi odnosi się do ciśnienia, jakie krew wywiera na wewnętrzne ściany naczyń krwionośnych. Wysokie ciśnienie krwi jest również nazywane nadciśnieniem. Chociaż nadciśnienie występuje częściej