fbpx

Krążek dopochwowy – kiedy stosować antykoncepcję dopochwową?

Każda para, która prowadzi życie seksualne, musi wybrać wygodną, dostosowaną do swoich potrzeb formę antykoncepcji. Jedną z popularnych metod zapobiegania niechcianej ciąży są krążki dopochwowe. Co to jest i kiedy można je stosować?

Krążek dopochwowy – jak wygląda?

Krążek, inaczej nazywany ringiem antykoncepcyjnym, to mały, bezbarwny i elastyczny pierścień, o średnicy 5 cm i grubości 4 mm. Zapiera hormony, tj. estrogen i progesteron, które stopniowo wydzielane są do pochwy. Krążek działa przez 3 tygodnie, po tym okresie należy go wyjąć i wyrzucić. Jest to środek jednorazowy, zakładany samodzielnie. Skuteczność metody wynosi 99%, ale warunkiem jest prawidłowe założenie. Co jakiś czas warto sprawdzać, czy ring znajduje się we właściwym położeniu. Metodę wybierają młode, nowoczesne kobiety, które źle znoszą lub nie chcą stosować tabletek i plastrów antykoncepcyjnych. Krążek jest do kupienia na receptę. Przy regularnym stosowaniu warto skorzystać z konsultacji lekarskiej online z możliwością przedłużenia recepty na krążek dopochwowy. Warta uwagi jest strona zdalnaprzychodnia.pl.

Krążek dopochwowy – co to jest i jak działa?

Krążek dopochwowy to całkowicie odwracalna, barierowa metoda antykoncepcji. Jest wygodny w stosowaniu, jego skuteczność jest porównywalna do tabletek antykoncepcyjnych, ale dużą zaletą jest to, że nie trzeba o nim codziennie pamiętać. Krążek działa przez trzy tygodnie, w tym czasie, pod wpływem ciepła, uwalnia hormony do nabłonka pochwy, które hamują owulację i uniemożliwiają przejścia plemników z pochwy do macicy i dalej do jajowodów. Zagęszczają również śluz, co utrudnia przemieszczanie się plemników. Skutkiem tego działania jest zapobieganie zajściu w niepożądaną ciążę. Krążek wydziela niski poziom hormonów, dzięki temu jest bezpieczny, ilość skutków ubocznych jest znikoma, występują bardzo rzadko. Utrzymywany jest przez mięśnie pochwy, dlatego nie ma niebezpieczeństwa, że krążek wypadnie. Pierścień należy zakładać regularnie, wymiany dokonuje się raz na miesiąc, najlepiej o tej samej godzinie. W trakcie przerwy powinno wystąpić menstruacja, a raczej krwawienie z odstawienia. Nowy krążek należy założyć w pierwszy dzień miesiączki lub między 2, a 5 dniem cyku. 

Jak stosuje się krążek dopochwowy?

Początkowo aplikacja krążka może wydawać się kłopotliwa, ale szybko staje się łatwa i bezproblemowa, jest porównywalna do zakładania tamponów . Do każdego opakowania dołączona jest instrukcja, która ułatwia pierwszą aplikację. Krążek zakłada się raz na trzy tygodnie, po tym czasie wymagane jest zastosowania nowego zestawu. Aplikację można wykonać ręcznie, można również zaopatrzyć się w specjalny aplikator, który ułatwi założenie pierścienia. 

 • Przed aplikacją należy dokładnie umyć ręce. 
 • W trakcie zakładania krążka zalecana jest wygodna pozycja, w zależności od indywidualnych preferencji można się położyć, stanąć w rozkroku lub oprzeć jedną nogą o krzesło.
 • Krążek należy umieścić między kciukiem a palcem wskazującym i łagodnie wsunąć go do pochwy. Krążek nie musi być założony głęboko, musi stykać się z błoną śluzową. 
 • Prawidłowo założony krążek jest niewyczuwalny, nie powoduje dyskomfortu. 
 • Usuwanie krążka odbywa się analogicznie. Zalecana jest podobna pozycja, krążek należy usunąć, chwytając go dwoma palcami. W przypadku problemów z wyjęciem krążka należy skorzystać z pomocy lekarza. 

Zalety krążka dopochwowego

Krążek jest nowoczesną metodą zapobiegania ciąży, ilość mogących się pojawić skutków ubocznych jest dużo mniejsza niż w przypadku innych metod, w których stosowane są hormony. Hormony uwalniają się bezpośrednio do pochwy, omijają układ pokarmowy, dzięki temu nie powodują dolegliwości żołądkowych, bólu brzucha, nudności czy wymiotów. Ważne jest to, że metoda jest skuteczna nawet po wystąpieniu biegunki czy wymiotów. Nie ma ryzyka, że hormony zostaną wydalone. Mała ilość hormonów nie powoduje częstych zmian nastroju czy złego samopoczucia, zmniejsza również problem wystąpienia plamienia międzymiesiączkowego. W trakcie stosowania tej formy antykoncepcji nie ma przeciwwskazań do stosowania leków dopochwowych. Krążek ma dużą przewagą nad tabletkami, ponieważ nie trzeba o nim codziennie pamiętać. Pominięcie jednej tabletki może znacznie obniżyć jej skuteczność, w przypadku krążka nie ma takiego ryzyka. 

Wady krążka dopochwowego.

Pierścień dopochwowy jest bezpieczny, ale jak każda metoda, ma kilka słabych stron. Zdarza się, że niektóry kobiety, mimo prawidłowej aplikacji, wyczuwają krążek. Czasami krążek jest wyczuwalny przez partnerów, co może obniżać komfort współżycia. Może się zdarzyć, że krążek wypadnie. Nie jest to niebezpieczne, należy tylko niezwłocznie, maksymalnie w ciągu 3 godzin, wypłukać krążek w ciepłej wodzie i ponownie go założyć. Jeżeli zostanie ponownie założony w wymaganym czasie, nie traci swoich właściwości antykoncepcyjnych. Dla większej pewności, w przypadku wypadnięcia krążka, można stosować dodatkowe zabezpieczanie, np. prezerwatywę. Trzeba też pamiętać, że krążek nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego w przypadku pań niemających stałych partnerów, prezerwatywa jest konieczna. Czasami, u bardzo wrażliwych pań, mogą pojawić się zawroty głowy, spadek nastroju, obniżenie libido, nudności, pogorszenie stany skóry czy przybieranie na wadze. 

Czy krążek może być stosowany przez wszystkie kobiety?

Krążek to jedna z najbardziej bezpiecznych metod antykoncepcji, ale jest grupa pań, które nie mogą go stosować. Do głównych przeciwwskazań należą:

 • choroby żył, 
 • zatorowość płucna, 
 • problemy z krzepliwością krwi, 
 • silne bóle głowy, 
 • nowotwory, 
 • cukrzyca, 
 • choroby trzustki, 
 • udar mózgu,
 • zawał serca, 
 • choroby autoimmunologiczne.

Krążek jest najskuteczniejszy u pań poniżej 35 roku życia, o prawidłowej wadze. Stosowanie krążka powinno być poprzedzone konsultacją lekarską, dokładnym wywiadzie i przeprowadzaniu zaleconych badań. Można skorzystać z wizyty stacjonarnej, ale dużo wygodniejszą formą jest konsultacja online. Nasza strona umożliwia wykupienie konsultacji ze specjalistą. W trakcie zdalnej wizyty lekarz przeprowadza wywiad, w czasie którego wykluczy przeciwwskazania i przygotuje e-receptę. E-recepta zostanie wysłana na adres mailowy – można ją zrealizować w dowolnej aptece.

Rodzaje oferowanych konsultacji lekarskich online

Ogólna konsultacja lekarska

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - konsultacje online
tabletka dzień po działanie
Antykoncepcja po stosunku - „tabletka dzień po″

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty na „tabletka dzień po”.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji to ok. 1 godzina.

 
Przedłużenie recepty na antykoncepcję hormonalną

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia antykoncepcji hormonalnej.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - recepta online
lekarz online - konsultacje online
Przedłużenie recepty na przewlekłą terapię

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia przewlekłej terapii.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

Antykoncepcja
Erecepta

E-Recepta – otrzymaj receptę bez wychodzenia z domu Zdobycie recepty oznacza zazwyczaj konieczność umówienia wcześniejszej wizyty w gabinecie lekarskim i długiego oczekiwania w kolejce – nie mając gwarancji, że się ów receptę otrzyma. Chcąc udać się do lekarza po receptę, trzeba zarezerwować sobie bardzo często cały dzień. Nie musi jednak tak być. Dzisiaj receptę możesz

Czytaj więcej »
Antykoncepcja
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża – szanse i skutki

Planujesz rozpocząć stosowanie antykoncepcji i zastanawiasz się czy tabletki będą dobrym wyborem? A może już je stosujesz i głowisz się nad tym czy szybko zajdziesz w ciążę po ich odstawieniu? Wątpliwości na temat tabletek antykoncepcyjnych może być bardzo wiele. Dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu i odpowiedzieć na te oraz wiele innych pytań. Skuteczność

Czytaj więcej »
Antykoncepcja
Tabletka dzień po gdzie kupić ? Recepta online

Wraz z początkiem ubiegłego roku w życie weszło rozporządzenie dotyczące sposobu wystawiania recept. Do tej pory recepta dostępna była wyłącznie w formie papierowej. Obecnie sytuacja się zmieniła.  Tabletka dzień po – Gdzie kupić? Niestety wiązało się to często z licznymi problemami, ponieważ farmaceuci nie mogli odczytać danych pacjenta, nazwy leków lub wystawić recepty jedynie na

Czytaj więcej »

Potrzebujesz e-Recepty?

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.

POCZEKAJ!

Masz jakieś pytania ?

Napisz do nas na chat, nasi lekarze są zawsze do Twojej dyspozycji

16108
[]