Brak produktów w koszyku.

Krążek dopochwowy – wszystko co należy wiedzieć

Antykoncepcja od wielu lat jest bardzo popularnym tematem, który świadczy o dojrzałości biologicznej, która służy ochronie zdrowia i życia partnerów przed niechcianymi chorobami. Jedną z metod antykoncepcji jest stosowanie przez kobiety krążka dopochwowego. Mimo dużej popularności tego środka antykoncepcyjnego wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z jego zastosowania oraz tego jak bardzo ten środek jest skuteczny. Warto zatem wiedzieć czym jest krążek dopochwowy i co przynosi jego stosowanie.

Czym jest krążek dopochwowy?

Według definicji krążek dopochwowy to jedna z metod antykoncepcji, która jest stosowana przez kobiety. Stanowi on bezbarwny pierścień, który wykazuje się dużą elastycznością. Krążek dopochwowy ma ok. 5 cm średnicy oraz maksymalnie 4-5 mm grubości dzięki czemu można go samodzielnie aplikować.

Sama aplikacja krążka dopochwowego również jest dosyć łatwa. Po zakupie krążka w aptece kobieta musi najpierw stanąć w rozkroku bądź przykucnąć tak aby jego zakładanie nie sprawiało dyskomfortu. Następnie należy chwycić krążek pomiędzy kciuk a palec wskazujący i delikatnie wsunąć go do pochwy. Usuwanie krążka dopochwowego również odbywa się w ten sam sposób. Warto również wiedzieć, że jeśli krążek jest niewyczuwalny i nie sprawia dyskomfortu podczas siedzenia lub stania to można uznać, iż jest on dobrze założony.

Stosowanie krążka dopochwowego

W odróżnieniu od np. pigułek antykoncepcyjnych czy też prezerwatywy krążki dopochwowe są aplikowane przez kobiety raz na trzy tygodnie. Po upływie 21 dni należy odczekać ok. 7 dni by przejść menstruację. Powodem tak rzadkiej konieczności wymiany krążka dopochwowego jest fakt, że niektóre kobiety z własnych uprzedzeń bądź zaleceń lekarzy nie mogą przyjmować środków antykoncepcyjnych w formie doustnej.

Zasada działania polega na stopniowym uwalnianiu hormonów jak estrogen i progesteron w ciele kobiety co ma wpływ m.in. na popęd seksualny. Po 7-dniowej przerwie należy założyć kolejny krążek dopochwowy najlepiej pierwszego dnia menstruacji. Skuteczność stosowania krążka dopochwowego jest porównywalna do stosowania tabletek antykoncepcyjnych bądź prezerwatywy co skutecznie chroni przed zajściem w ciążę oraz przed różnymi chorobami np. AIDS.

Czy stosowanie krążka dopochwowego jest uzasadnione?

W porównaniu do innych środków antykoncepcyjnych krążek dopochwowy również plasuje się na wysokiej pozycji. Do licznych zalet stosowania krążka dopochwowego można zaliczyć:

  • niewyczuwalność krążka – jeśli krążek jest odpowiednio umieszczony nie sprawia on dyskomfortu ani kłopotu podczas siedzenia czy też stania. Tym samym jego obecność nie stanowi kłopotu podczas wykonywania codziennych czynności;
  • omijanie układu pokarmowego – dzięki temu można w prosty sposób uniknąć niebezpiecznych powikłań i wyeliminować ogólnoustrojowe skutki uboczne układu pokarmowego;
  • niwelowanie niepożądanych działań nadmiernej obecności hormonów w ciele kobiety – można do nich zaliczyć niwelowanie nudności, oraz wymiotów, które nierzadko towarzyszą zwłaszcza młodym kobietom;
  • możliwość swobodnego współżycia przy użyciu krążka dopochwowego – ze względu na brak wyczuwalności krążka dopochwowego nie ma żadnych przeciwwskazań przed rozpoczęciem aktywności seksualnej;
  • możliwość zażywania innych preparatów antykoncepcyjnych jak i tamponów prze kobiety – stosowania krążka dopochwowego nie stanowi przeszkody w produkcji czy też wchłanianiu hormonów z pierścienia, a także nie zmieniają stężenia hormonów we krwi.

Dzięki wyżej przedstawionym informacjom można śmiało wywnioskować, że stosowanie krążka dopochwowego jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia jak i gospodarki hormonalnej kobiet. Skuteczność stosowania krążka dopochwowego jest potwierdzona wieloma badaniami klinicznymi oraz polecana przez lekarzy ginekologów. Jednak tak jak w przypadku innych środków antykoncepcyjnych również stosowanie krążków dopochwowych wiąże się z kilkoma mankamentami.

Przede wszystkim niektóre kobiety pomimo poprawnej aplikacji uskarżają się na dyskomfort związany z zakładaniem oraz używaniem krążków dopochwowych. Jest to dosyć często wyczuwalne podczas stosunków płciowych, gdy krążek może powodować dyskomfort. Dodatkowo przed rozpoczęciem używania krążków dopochwowych warto udać się do lekarza ginekologa. Jedynie wizyta u specjalisty będzie mogła potwierdzić słuszność stosowania wybranego środka antykoncepcyjnego. Używanie krążków dopochwowych (bądź innych środków antykoncepcyjnych) bez uprzedniej wizyty u ginekologa może mieć dosyć poważne skutki zdrowotne dla kobiety.

Rodzaje oferowanych konsultacji lekarskich online

Ogólna konsultacja lekarska

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - konsultacje online
tabletka dzień po działanie
Antykoncepcja po stosunku - „tabletka dzień po″

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty na „tabletka dzień po”.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji to ok. 1 godzina.

 
Przedłużenie recepty na antykoncepcję hormonalną

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia antykoncepcji hormonalnej.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - recepta online
lekarz online - konsultacje online
Przedłużenie recepty na przewlekłą terapię

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia przewlekłej terapii.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

Baza wiedzy
Tętniak mózgu

  WSTĘP W artykule tym omówione zostaną epidemiologię i patogenezę tętniaków tętnic wewnątrzczaszkowych oraz postępowanie w przypadku tętniaków niepękniętych.    EPIDEMIOLOGIA Częstość występowania wewnątrzczaszkowych tętniaków workowatych na podstawie badań radiograficznych

Czytaj więcej »
nadcisnienie-tetnicze-u-dzieci
Baza wiedzy
Nadciśnienie tętnicze u dzieci

Nadciśnienie tętnicze u dzieci   Ciśnienie krwi odnosi się do ciśnienia, jakie krew wywiera na wewnętrzne ściany naczyń krwionośnych. Wysokie ciśnienie krwi jest również nazywane nadciśnieniem. Chociaż nadciśnienie występuje częściej

Czytaj więcej »
Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]