Brak produktów w koszyku.

Laktatory

Co to są laktatory?

 

Laktatory to urządzenia, którymi możesz ściągać mleko z piersi. Jeżeli wiesz, że przez jakiś czas nie będziesz obok dziecka i nie będziesz mogła nakarmić go piersią, na przykład podczas wyjścia do pracy, możesz wcześniej ściągnąć mleko i  przechowywać je, dzięki czemu nakarmienie dziecka mlekiem z piersi będzie możliwe.

 

Ściąganie mleka za pomocą laktatora, pomaga produkować kolejne mleko. Możesz użyć laktatora, jeżeli chcesz nakarmić dziecko, ale nie możesz zrobić tego piersią, ponieważ:

 

  • Dziecko musi zostać w szpitalu po porodzie, gdyż urodziło się zbyt wcześnie lub jest chore,
  • Musisz wrócić do pracy, wyjechać lub nie może Cię być przez jakiś czas przy dziecku z innych powodów.

 

Niektóre kobiety ściągają pokarm, ponieważ mają problemy podczas karmienia piersią, ale nadal chcą, aby dziecko otrzymywało mleko matki. Część kobiet chce, aby partner był bardziej zaangażowany w proces karmienia dziecka.

 

Czy laktatory mają różne rodzaje?

 

Tak, istnieją różne rodzaje laktatorów. To jaki wybierzesz, zależy od Twoich potrzeb oraz od tego, jak planujesz go używać. Na rynku znajdziesz laktatory w różnej cenie, o różnej jakości i wydajności.

 

Można rozważyć zakup laktatora z następujących powodów:

 

  • Stymuluje produkcję pokarmu nawet, jeżeli nie możesz karmić dziecka piersią po porodzie, podczas gdy dziecko jest chore i odseparowane od Ciebie,
  • Aby przechowywać mleko i utrzymywać zasoby mleka, kiedy nie jesteś w danej chwili przy dziecku (na przykład podczas pobytu w pracy),
  • By móc karmić dziecko mlekiem matki, nawet jeżeli wybierzesz podawanie pokarmu z butelki.

 

Dostępne są następujące rodzaje laktatorów:

 

  • Elektryczne laktatory używane w szpitalach – Te laktatory zbierają mleko najszybciej i są najczęściej używane, kiedy dziecko po porodzie musi zostać w szpitalu. Możesz wypożyczyć taki laktator do domu. Maszyna pozwala na ściąganie mleka z jednej piersi na raz. Czas ściągania pokarmu jest różny w przypadku każdej kobiety, ale zazwyczaj zabiera 10-15 minut, aby opróżnić obie piersi. Używanie laktatora przez wiele kobiet jest bezpieczne,
  • Elektryczny laktator domowy – Ten rodzaj laktatorów jest mniejszy niż te dostępne w szpitalach. Chociaż ściągają mleko dość szybko, nie mają takiej prędkości, jak maszyny dostępne w szpitalach. Te urządzenia są wygodne w użyciu i łatwe do przenoszenia, dzięki czemu możesz ściągać pokarm również, kiedy jesteś poza domem. Możesz go używać kilka razy dziennie. W zależności od modelu, możesz opróżniać jedną lub obie piersi naraz. Wytrzymałość urządzenia to mniej więcej rok.
  • Laktator ręczny – Tego rodzaju urządzenia ściągają mleko wolniej, niż urządzenia elektryczne. Są zasilane ręczenie i odpowiednie dla kobiet, które nie ściągają mleka regularnie, tylko raz na jakiś czas. Opróżnienie piersi tym rodzajem urządzenia zajmuje zazwyczaj 20-30 minut.

 

Laktatory – jak ich używać?

 

Każdy laktator działa trochę inaczej, dlatego należy zapoznać się z dołączoną instrukcją.

 

Pamiętaj, aby:

 

  • Przed użyciem urządzenia, umyj ręce wodą z mydłem. Nie musisz myć piersi,
  • Upewnij się, że laktator ma wszystkie części a pojemnik do przechowywania mleka jest czysty. Myj go gorącą wodą z mydłem. Nie pozwól, aby woda dostała się pomiędzy elementy, podczas działania urządzenia. Po umyciu, pozwól urządzeniu wyschnąć. Proces opróżniania piersi nie powinien być bolesny. Niektóre urządzenia, pozwalają kontrolować prędkość. Można zacząć szybszym tempem, zanim mleko zacznie płynąć, a później zredukować prędkość urządzenia.
  • Chociaż możesz używać urządzenia w różnych pozycjach, kobiety najczęściej ściągają mleko w pozycji siedzącej,
  • Zorientuj się, czy część przylegająca do piersi ma odpowiedni rozmiar. Ta część to kołnierz. Sutek nie powinien ocierać się o tą część.

 

Mleko zaczyna płynąć chwilę po rozpoczęciu pompowania. Na początku, mleko zostaje uwolnione przez gruczoły mleczne i trafia do kanalików mlecznych. Ten proces zaczyna się na skutek ssania brodawki przez dziecko i uwolnienia przez mózg matki oksytocyny (hormon). W przypadku kobiet, które używają wyłącznie laktatorów i nie karmią dziecka piersią, ta reakcja zostaje wywołana, kiedy kobieta widzi dziecko lub słyszy jego płacz. Jeżeli tak się nie dzieje, postaraj się:

 

  • Masować delikatnie pierś,
  • Połóż ciepły i mokry materiał na piersiach przed użyciem laktatora,
  • Używaj urządzenia w ciemnym i cichym pomieszczeniu,
  • Ogrzej kołnierz urządzenia ciepłą wodą lub owiń ciepłym materiałem,
  • Patrz na zdjęcie dziecka, zanim zaczniesz ściągać pokarm.

 

Jak przechowywać mleko?

 

Możesz przechowywać mleko w rożnych miejscach i przez różny okres czasu, na przykład:

 

  • Do 4 godzin w temperaturze pokojowej,
  • W lodówce, do 3 dni,
  • Aż do 9 miesięcy w zamrażarce.

 

Mleko możesz przechowywać w czystej szklance, w plastikowych butelkach lub plastikowych pojemnikach. Zapisz datę ściągnięcia mleka na pojemniku. Zużywaj najwcześniej ściągnięte mleko na samym początku. Szpitale mają różne zasady przechowywania mleka, dlatego porozmawiaj z lekarzem lub pielęgniarką odnośnie przechowywania mleka w szpitalu, w którym przebywasz.

 

Jak ogrzać przechowywane mleko?

 

Ogrzewaj mleko po wyjęciu z lodówki lub zamrażarki powoli. Nie wkładaj mleka do mikrofalówki. Zamiast tego, nalej ciepłą wodę do miski lub innego pojemnika i włóż tam butelkę z mlekiem. Nie zanurzaj całej butelki w wodzie. Pamiętaj, aby sprawdzić temperaturę mleka, zanim nakarmisz dziecko. Mleko powinno być delikatnie ciepłe lub mieć temperaturę pokojową.

 

Laktatory – Jak używać ich w pracy?

 

Porozmawiaj z ludźmi w miejscu pracy, gdzie i o jakiej porze możesz używać laktatora. Znajdź ustronne miejsce, gdzie będziesz mogła to spokojnie zrobić. Ściąganie pokarmu w miejscu pracy może być czasochłonne i stresujące. Rozmowa ze współpracownikami może pomóc. Pamiętaj również, że karmienie dziecka mlekiem matki ma wiele zalet i nie powinnaś z tego rezygnować, jeżeli nie musisz.

 

Ściąganie mleka dla dziecko chorego lub urodzonego przed planowanym terminem

 

Jeżeli Twoje dziecko jest chore i odseparowano Was po porodzie, możesz polegać wyłącznie na laktatorach, aby karmić dziecko mlekiem z piersi. Karmienie dziecka mlekiem matki podczas pierwszych tygodni życia, jest niezwykle ważne dla jego rozwoju. W pierwszych dniach po porodzie, zwiększa się produkcja mleka. Dlatego, warto stosować laktator przez przynajmniej 15 minut podczas każdego użycia, aby zapoczątkować proces zwiększania wytwarzania mleka. Ściąganie mleka powinno mieć miejsce co najmniej 8 razy dziennie, w początkowym okresie po porodzie. Należy zacząć używać laktatora jak najszybciej po porodzie. Możesz masować piersi przed ściągnięciem pokarmu.

 

Ile mleka podać dziecku?

 

Kobiety zazwyczaj nie wiedzą, jaką ilość mleka ściągnąć na jeden posiłek dla dziecka. Zapotrzebowanie dziecka na pokarm wzrasta z wiekiem. Dzieci karmione wyłącznie mlekiem matki, potrzebują około 700 ml mleka dziennie w pierwszym miesiącu życia oraz około 700-900 ml mleka dziennie, w wieku 6 miesięcy. Wtedy, możesz zacząć podawać dziecku inne pokarmy i napoje.

 

Inaczej wygląda karmienie piersią a inaczej butelką. Mleko z butelki leci o wiele szybciej, więc dzieci piją szybko i dużymi łykami. W związku z tym, może wydawać Ci się, że dziecko pije więcej, kiedy jest karmione z butelki. Możesz martwić się, że ściągnięta ilość mleka jest niewystarczająca. Dzieci nie kontrolują przepływu mleka z butelki, ale mogą kontrolować przepływ mleka z piersi. Warto robić przerwy podczas karmienia butelką. Karmienie z butelki powinno zająć około 10-15 minut, podobnie jak karmienie piersią.

 

Śledzenie ilości ściągniętego mleka

 

Jeżeli używasz laktatora regularnie lub sporadycznie, chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko otrzymuje wystarczające ilości pokarmu. Dlatego, kontroluj jak często używasz urządzenia oraz jakie ilości mleka ściągasz. Istnieją specjalne aplikacje, które mogą Ci w tym pomóc.

 

Laktatory – Co jeżeli mam pytania lub wątpliwości?

 

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości związane z wyborem lub użytkowaniem laktatora, skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką, którzy odpowiedzą na Twoje pytania lub skierują Cię w odpowiednie miejsce.

 

Jeżeli nadal zastanawiasz się czy karmić piersią, zajrzyj tutaj.

laktatory

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]