Menu
Brak produktów w koszyku.

Odstawienie dziecka od piersi

Odstawienie dziecka od piersi

 

Odstawienie dziecka od piersi to okres, w którym dziecko przestaje pić mleko matki.

 

Kobiety podejmują decyzję na temat odstawienia dziecka od piersi z różnych powodów i w różnym czasie po porodzie. W większości przypadków, to kobieta decyduje, kiedy przestać karmić. Czasami jednak, dziecko nie chce dłużej przyjmować pokarmu matki. Niektóre dzieci szybko rezygnują z pokarmu matki, innym zajmuje to dużo więcej czasu.

 

Odstawienie dziecka od piersi – Jak długo karmić piersią?

 

Większość specjalistów zaleca karmienie dziecka mlekiem matki przez co najmniej 12 miesięcy, jeżeli to możliwe.

 

Przez pierwsze 6 miesięcy życia, mleko matki jest jedynym pokarmem, jakiego potrzebuje noworodek. Dziecko może zacząć przyjmować dodatkowe pokarmy i napoje w wieku 4-6 miesięcy. Możesz zacząć podawać dziecku płatki zbożowe, rozgniecione warzywa i mięso. Nie podawaj dziecku soków ani krowiego mleka, do momentu ukończenia pierwszego roku życia.

 

Czy mogę nie karmić piersią, ale nadal karmić dziecko mlekiem z piersi?

 

Jeżeli nadal chcesz, aby dziecko przyjmowało Twoje mleko, ale nie bezpośrednio z piersi, możesz używać laktatorów. Po ściągnięciu, możesz podawać dziecku mleko w butelce.

Laktatorów możesz także używać po powrocie do pracy, podczas wyjazdów lub kiedy jesteś w innej sytuacji, kiedy nie jesteś blisko dziecka. Laktatory dają możliwość ciągłego podawania dziecku mleka z piersi.

 

Odstawienie dziecka od piersi – Jak to zrobić?

 

Kiedy zdecydujesz się odstawić dziecko od piersi, nie rób tego nagle, ale stopniowo. Możesz stosować się do poniższych zasad:

 

  • Pomiń 1 karmienie co 2-5 dni,
  • Skróć czas karmienia,
  • Zwiększ przerwy między karmieniami.

 

Niektóre kobiety zaczynają odstawianie od piersi pomijając karmienia w ciągu dnia, ale nadal karmią w nocy. Karmienia przed snem oraz nocne, powinny zostać odstawione na samym końcu.

 

Czy powinnam dawać dziecku mleko w butelce podczas odstawiania od piersi?

 

Podczas odstawiania dziecka od piersi, możesz je karmić butelką lub kubkiem. Większość dzieci przed ukończeniem 6 miesiąca życia, pije mleko z butelki przed odstawieniem od piersi. Dzieci starsze niż 1 rok, mogą pić z kubeczka podczas odstawiania od piersi.

Aby ułatwić dziecku przestawienie się na przyjmowanie pokarmu z butelki lub kubka:

  • Pozwól innej osobie podać mleko dziecku,
  • Podaj dziecku mleko zanim zrobi się głodne,
  • Używaj kubka z dwoma uchwytami i zamknięciem.

 

Odstawienie dziecka od piersi  – Jakie problemy mogę napotkać?

 

W trakcie odstawiania dziecka od piersi, mogą pojawić się następujące problemy:

 

  • Obrzęk piersi, do którego dochodzi, kiedy piersi są zbyt pełne mleka. Są wtedy twarde, spuchnięte i bolesne,
  • Zablokowanie kanalików mlecznych, które może spowodować bolesne i czerwone guzki,
  • Zapalenie piersi, które objawia się gorączką, twardymi, czerwonymi oraz spuchniętymi piersiami.

 

Te problemy mogą wystąpić szczególnie, jeżeli odstawisz dziecko od piersi od razu, a nie stopniowo. Aby zapobiec tego rodzaju problemom, możesz używać laktatorów, aby ściągać mleko z piersi. Używanie laktatorów jest wskazane kilka razy dziennie przez kilka dni, zanim przestaniesz czuć ból. Jeżeli używasz laktatora, używaj go przez kilka minut za każdym razem. Jeżeli będziesz korzystać z niego przez dłuższy czas, Twoje piersi będą produkować większe ilości mleka.

 

Problemy związane z odstawieniem dziecka od piersi można rozwiązać w różny sposób. Jeżeli zauważyłaś u siebie któreś z powyższych objawów, skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką.

 

Odstawienie dziecka od piersi – Jak mogą zmienić się piersi?

 

Możesz czuć, że piersi są bardziej opróżnione niż zwykle i stają się mniejsze. Na piersiach mogą pojawić się rozstępy. Rozstępy z czasem blakną.

 

Kiedy skończysz karmić piersią, Twoje piersi przestaną produkować mleko. To normalne, jeżeli niewielkie ilości mleka pozostaną w Twoich piersiach przez kolejne miesiące lub nawet lata.

 

Odstawienie dziecka od piersi a smutek i poczucie winy

 

To normalne, że możesz czuć smutek lub poczucie winy, kiedy przestajesz karmić dziecko piersią. Nie bądź dla siebie zbyt surowa. Niezależnie od tego, kiedy odstawisz dziecko od piersi, pamiętaj, że karmiąc dziecko piersią, zadbałaś o jego zdrowy rozwój.

 

Odstawienie od piersi może być trudne również dla dziecka. Okaż dziecku w tym czasie dużo czułości i uwagi.

 

Co jeżeli mam pytania?

 

Jeżeli masz pytania odnośnie karmienia piersią lub odstawienia dziecka od piersi, skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką. Pomogą Ci odpowiedzieć na Twoje pytania lub skierują do odpowiedniego specjalisty.

Odstawienie dziecka od piersi

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]