Brak produktów w koszyku.

Leki bez recepty w ciąży

Leki bez recepty w ciąży – Czy mogę je bezpiecznie przyjmować?

 

Leki bez recepty to takie leki, które możesz kupić w sklepie lub aptece, bez recepty od lekarza. Są dostępne pod różnymi postaciami – w tabletkach, kremach czy kroplach do oczu.

 

Leki bez recepty przeznaczone są najczęściej w celu leczenia:

 

  • Gorączki,
  • Kaszlu i kataru,
  • Alergii,
  • Wysypki lub pokrzywki,
  • Biegunki lub zaparć,
  • Zgagi.

 

Niektóre leki bez recepty leczą przyczyny objawów, a niektóre nie. Zamiast tego, tylko tymczasowo zwalczają objawy. Niektóre leki są bezpieczne do przyjmowania w ciąży, a inne nie. Zanim przyjmiesz lek, upewnij się, że nie wywołuje on skutków ubocznych w ciąży oraz nie stanowi zagrożenia dla płodu.

 

To czy lek jest bezpieczny, zależy od:

 

  • Rodzaju wybranego leku – Specjaliści twierdzą, że niektóre leki są bezpieczne w czasie ciąży, ale inne nie. W związku z tym, należy uważnie dobierać leki w czasie ciąży, aby nie zaszkodzić dziecku. Nie ma 100% pewności, co do działania większości leków w czasie ciąży. To dlatego, że nie przeprowadzono jeszcze w tym kierunku wystarczającej ilości badań,
  • Czasu trwania ciąży – Większość wad wrodzonych ujawnia się w ciągu kilku pierwszych miesięcy trwania ciąży. Jeśli będziesz brała w tym czasie leki bez recepty, możesz zwiększyć ryzyko, że zaszkodzą one dziecku.

 

Najłatwiej dowiedzieć się, czy dany lek będzie bezpieczny do stosowania w czasie ciąży, pytając lekarza lub pielęgniarkę. Skontaktuj się z nimi przed przyjęciem jakiegokolwiek leku.

 

Leki bez recepty w ciąży – Które leki przeciwbólowe najlepiej przyjmować?

 

Lekarze zazwyczaj polecają kobietom w ciąży paracetamol. Skonsultuj się z lekarzem przed przyjmowaniem innych leków przeciwbólowych. Ponadto, poinformuj lekarza lub pielęgniarkę jeśli ból głowy albo inny ból nie przechodzi po jednej dawce paracetamolu. Kontakt z lekarzem odnośnie takich objawów jest szczególnie ważny w drugiej połowie ciąży. Mogą to być objawy poważnego problemu.

 

Lekarze zazwyczaj mówią kobietom w ciąży, aby unikały leków z grupy „NLPZ”, szczególnie w pierwszych 3 miesiącach ciąży. NLPZ to grupa leków, która obejmuje aspirynę, ibuprofen i naproksen. Przyjmowanie dużych ilości NLPZ w 3 ostatnich miesiącach ciąży, może wyrządzić krzywdę dziecku lub spowodować problemy podczas porodu.

 

Leki bez recepty w ciąży – Co mogę brać na zaparcia?

 

Możesz dodać do swojej diety więcej błonnika lub używać suplementów z błonnikiem, żeby leczyć zaparcia.

 

Jeśli zaparcia nie przejdą, zapytaj swojego lekarza lub pielęgniarkę o środek przeczyszczający, który pomoże Ci z wypróżnieniami.

 

Leki bez recepty w ciąży – Czy mogę przyjmować preparaty ziołowe?

 

Skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką, jeśli zamierzasz przyjmować produkty lub suplementy ziołowe. Niektóre z nich mogą zaszkodzić dziecku.

 

Leki bez recepty w ciąży – Co jeszcze powinnam zrobić?

 

Powinnaś:

 

  • Porozmawiać z lekarzem lub pielęgniarką o harmonogramie wizyt kontrolnych. Zapytaj też, jakie leki bez recepty będą dla Ciebie bezpieczne. Dzięki temu, jeśli wystąpią jakieś objawy, będziesz wiedziała jakich leków użyć,
  • Zadawać pytania, jeśli nie jesteś pewna jak stosować leki. Możesz się zwracać do farmaceuty, lekarza lub pielęgniarki,
  • Wybierać tylko te leki, które leczą objawy lub choroby, z którymi się zmagasz,
  • Pozbywać się przeterminowanych leków.
leki-bez-recepty-w-ciazy

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]