Brak produktów w koszyku.

Melazma

Co to jest melazma?

 

Melazma (ostuda, melanodermia) to stan, który powoduje powstawanie brązowych plam na skórze. Plamy tworzą się zwykle na twarzy. Melazma jest powszechna u kobiet w ciąży, ale kobiety, które nie są w ciąży, również mogą ją dostać. Choroba dotyka także mężczyzn. Co więcej, choroba występuje najczęściej u osób o ciemniejszej karnacji i ludzi mieszkających w miejscach bardzo nasłonecznionych.

 

Jakie objawy powoduje melazma?

 

Głównym objawem choroby są brązowe plamy na skórze. Plamy mogą być jasno lub ciemnobrązowe, a czasem szare lub niebieskie. Ostuda występuje najczęściej na policzkach, czole, górnej wardze, nosie i brodzie. Melanodermia może również wystąpić na szczęce.

 

Jeśli zauważysz brązowe, szare lub niebieskie plamy na skórze, zgłoś się do lekarza. Pojawienie się plam nie musi oznaczać, że występuje u Ciebie melanodermia. Istnieją inne czynniki, które mogą również powodować powstanie ciemniejszych obszarów na skórze.

 

Czy istnieje badanie diagnostyczne na melazmę?

 

Nie. Nie ma jednego konkretnego badania diagnostycznego na melanodermię. Lekarz powinien być w stanie określić Twój stan na podstawie dolegliwości, objawów i badania.

 

Jak leczyć melazmę?

 

Lekarz może przepisać krem ​​rozjaśniający ciemne plamy. Jeśli plama nie zniknie po 2 lub 3 miesiącach, lekarz może przepisać inny krem. Jeśli dotknęła Cię choroba, stosuj się do poniższych zasad:

 

Zawsze stosuj filtry przeciwsłoneczne, które chronią przed promieniami UVB i UVA. Filtr przeciwsłoneczny powinien mieć współczynnik ochrony przeciwsłonecznej co najmniej 30. Nakładaj więcej kremu przeciwsłonecznego co 2 godziny, gdy jesteś na zewnątrz.

 

Noś kapelusz z szerokim rondem, aby chronić twarz przed słońcem. Jeśli kremy nie spowodują ustąpienia choroby, lekarz może zalecić zabieg zwany peelingiem chemicznym. Podczas zabiegu, na skórę nakładany jest produkt taki jak kwas glikolowy. Powoduje on złuszczanie się wierzchniej warstwy skóry. To może usunąć plamy po melazmie. Melazma spowodowana ciążą zwykle ustępuje po około roku. Jednakże, u niektórych osób, choroba może być stanem długotrwałym. Ciemne plamy nie zawsze znikają całkowicie, nawet po leczeniu. Mogą również powrócić, jeśli przestaniesz używać kremów przeciwsłonecznych i innych środków ochrony przeciwsłonecznej.

 

Dowiedz się także co to jest guzkowe zapalenie tętnic.

melazma

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]